Posted by: futrzak | 11 September 2020

Smutna rocznica


Dokładnie 47 lat temu chilijskie oddziały wojskowe zbombardowały i po kilku próbach szturmu zdobyły prezydencki pałac la Moneda w Santiago de Chile.
Rozpoczęła się tym samym krwawa dyktatura Pinocheta, która tylko w pierwszych dniach pochłonęła 15 tysięcy ofiar. W ciągu kilkunastu dni ponad sto tysięcy ludzi znalazło się w obozach koncentracyjnych.
Ponieważ kraj nie dysponował infrastrukturą pozwalającą na więzienie tylu osób, w obozy koncentracyjne zamieniono stadiony piłkarskie, szpitale i okręty marynarki wojennej.
Przez następne dni wojskowi wyłapywali i mordowali zwolenników Frontu Ludowego, a lotnictwo bombardowało robotnicze dzielnice. W swoich zbrodniczych działaniach reżim był mniej lub bardziej otwarcie wpierany przez CIA i inne agencje rządu USA.

Prezydent Salvador Allende zginął z karabinem w ręku broniąc La Monedy (najprawdopodobniej popełnił samobójstwo chwilę przez pojmaniem przez puczystów).
Z kilkudziesięciu cywilów broniących przez kilka godzin pałacu prezydenckiego przed regularnym wojskiem przeżyło kilku. Z ich relacji wynika, że puczyści Pinocheta zbezcześcili ciało martwego prezydenta.

W raz ze śmiercią Allende został zatrzymany i odwrócony najbardziej progresywny i socjalny program, jaki kiedykolwiek próbowano wprowadzić w Chile.
W trzy lata mimo torpedowania jego wysiłków przez prawicowy parlament i zamachów terrorystycznych przeprowadzanych w całym kraju przez neofaszystowskie bojówki Partii Narodowej, Salvadorowi Allende udało się radykalnie poprawić sytuację najbiedniejszych, drastycznie zwiększyć procent dzieci chodzących do szkoły, radykalnie przyspieszyć przeprowadzanie reformy rolnej, ponad dwukrotnie zmniejszyć bezrobocie i przeprowadzić wiele, wiele innych reform.
11 września 1973 wszystko te osiągnięcia zostały rozdeptane buciorami siepaczy z DINA (pinochetowskie Gestapo) i rozjechane gąsienicami czołgów.”

Wojtyle jak widać krew na rękach mordercy nie przeszkadzała w serdecznym powitaniu…

zrodlo


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: