Posted by: futrzak | 19 October 2021

Porażki dyzajnu

Na przykład ktoś, kto budował szambo przy naszej obecnej chałupie, miał głowę w tyłku chyba.

Spływy z dachu – obie rynny – wpuszczone są w rury kończące sie… w szambie. Mało tego – wylot rynny zbierający cała wodę z dachu garażu jest usytuowany nad klapą zamykającą szambo.
Wprowadziliśmy się do tej chałupy w lecie, podczas którego trwała susza. Przez dobre 5 czy 6 miesięcy nie było w ogóle potrzeby opróżniania szamba.
Potem przyszla zima, szambo się przepełniło. Ok, oprózniliśmy poczem…po jakichś 2 tygodniach i dwóch ulewach znowu pełne. Opróżniamy, następna wielka ulewa, otwieramy – prawie pełne.

Zmieniliśmy odprowadzenie z dwóch rynn, ale z trzeciej się nie da, bo jakiś debil kwadratowy wkopał ją w ziemię, a całość jest przykryta płytkami, które są wyłożone dookoła domu, więc nie możemy ich rozwalać.

Właściciel ma w dupie, bo przecież on za wywóz szamba nie płaci, natomiast przy wynajmowaniu nikt nie informuje o takich rzeczach. No i tak to.
Zalożę się, że gdyby ten dom kiedykolwiek służył właścicielowi jako dom całoroczny do mieszkania, to szybciutko popoprawiałby takie debilizmy – no ale skoro wynajmuje, to po co?


Responses

 1. Ten i podobne opisy opiewa historia jak to pewnego dnia profesor Szczepan Pieniążek jedzie wiosną podwarszawską drogą i widzi, że kobieta opyla jakąś trucizną owocujące już jabłonki. Więc zatrzymuje wóz i wyjaśnia tej pani, że tak nie można, bo jabłka będą z trucizną. A ona mu na to, że nie ma kłopotu, bo to nie do jedzenia a na sprzedaż.

 2. O to to…. :-/

 3. A może tam był kiedyś plan przestrzenny, że będzie kanalizacja?
  W takim układzie odprowadzenie wody z rynien do szamba, które miałoby być do kanalizacji przyłączone, jest jak najbardziej ok.

 4. @PawelW:

  prawde mowiac wątpie, bo ta chalupa byla budowana kilka dekad temu, zanim jeszcze El Pinar uzyskalo prawa miejskie – wtedy to byla miejscowosc letniskowa bez kanalizacji, a sam domek byl budowany jako dom letniskowy (osobliwie jednak z litej cegly!), a potem przerabiany.
  Tej kanalizy nadal po paru dekadach nie ma – wszyscy nasi sasiedzi korzystaja z szambowozu do oprozniania szamba.

  A w ogole to jak po raz pierwszy szambo sie przepelnilo, jakie byly jaja ze znalezieniem zbiornika – bo oczywiscie zadnych planow, ani nic, dookola chalupy wszystko zakryte ziemia i pozarastane trawa; RE musial z metalowym pałąkiem zasuwac dookola i sprawdzac, jak archeolog, czy gdzies natrafi na twardy cement, czyli zakrywe zbiornika szamba….

 5. Szmata w torbę foliową i zatkać wlot rynny od góry.

 6. @Karol:

  to jest jakis pomysl, ale przed wykonaniem go trzeba sie bedzie zastanowic, co stanie sie z wodą, ktora nie splynie do rynny. Bo tutaj nie ma klasycznych rynien z blachy, tylko rowek wykopany w cementowej obudowie dachu oblozonego dachowką.
  Jesli woda ma gdziekolwiek stać z powodu braku odpływu, to zdecydowanie nie jest dobry pomysl.

 7. Tu się nie ma co zastanawiać, zrobić i obserwować. A woda pewnie sobie spłynie obok, bo stać to chyba nie ma gdzie w tym rowku.

 8. @Karol:

  A woda pewnie sobie spłynie obok, bo stać to chyba nie ma gdzie w tym rowku.

  Serio uwazasz, ze wygłaszanie takich zdań ma jakikolwiek sens bez najpierw obejrzenia rzeczonego dachu, tego jak jest zrobiony i jak ten spływ wygląda?

 9. Dach jest wklesly, jak ten? https://myciedomow.pl/dach-wklesly/

 10. @nuccio1982:

  Na szczescie nie. Taki dach to porażka, nie wiem gdzie miał głowę architekt, ktory to wymyślił….

  Dach na naszej chałupie jest jest jednospadowy, pokryty dachówką ale…nie ma normalnych rynien – po boku w cemencie jest zrobiony taki wklęsły rowek, ktory od strony ściany jest ZABUDOWANY. Więc jak się zatką spływ od tej rynny (ktora jest na rogu domu) to woda, która nie przeleje się bokiem, będzie w tym rowku po prostu sobie stała. Czyli, doskonały rozmnażalnik dla komarów oraz szansa, że ten cement zacznie przemakać, co oznacza grzyb na styku ściany i sufitu w kuchni :-/


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: