Posted by: futrzak | 26 April 2021

Ludobójstwo

Dla tych, którzy mają kiepsko z historią: masowe ludobójstwa to nie jest tylko sprawka Hitlera czy Stalina.

Belgowie pod wodzą Leopolda zamordowali w Kongu na początku XX w. od 7 do 11 mln ludzi.
Brytyjczycy pod wodzą Churchilla zagłodzili w 1943 r. w Bengalu ok. 3 mln ludzi.

Niemniej, jedni i drudzy nie mają bynajmniej reputacji ludobójców w naszym kręgu kulturowym, tak jak Hitler i Stalin. Przyczyna jest jak myślę prosta, a zarazem wyjątkowo obrzydliwa: ani Brytyjczycy ani Belgowie nie mordowali białych Europejczyków…

PS:
Tymczasem Biden oficjalnie użył terminu “ludobójstwo” na określenie masakry Ormian przez (wtedy) Imperium Osmańskie. Minęło od tego czasu trochę ponad 100 lat, ale rządy tureckie konsekwentnie nie chcą przyznać, że była to zorganizowana i celowa akcja.


Responses

 1. Zawsze mam jakiś problem z przełknięciem całości winy Brytyjczyków – być może dlatego, że Bengal zawsze wraca w dyskusjach, w których neonaziole argumentują, że Hitler wcale nie był taki zły. Albo może dlatego, że gdzieś kiedyś podczytywałem, że tam i lokalne, tubylcze elity zaczęły na wskutek masowo skupować i gromadzić żywność, że powódź, że Japończycy zajęli Birmę, z której zawsze importowano żywność… Oczywiście, znając biografię Churchilla, można przypuszczać, że nawet mu ręka nie drgnęła kiedy wydawał polecenia, które pogorszyły sytuację – a przecież naczelnym zadaniem każdej władzy jest dbać o ludność na swoim terytorium.

 2. @Andrzej B:

  Duzo czynnikow się zlozylo, ale z perspektywy lat wiemy, ze Churchill byl swiadomy, jakie beda skutki wydawanych rozkazow.

  Jesli chcemy tutaj usprawiedliwiac dzialania brytyjskiego okupanta, to trzebaby tez zaczac usprawiedliwiac dzialania Stalina (gdzie aprowizacja jednych odbywala sie kosztami drugich powodujac głód), oraz to co robili Brytyjczycy w okupowanej Irlandii, gdzie co prawda byla plaga zarazy ziemniaczanej, ale Brytyjczycy z pelna premedytacja nie zmniejszyli wymaganych rolniczych kontrybucji, co skonczylo sie smiercia glodowa ogromnej części populacji Irlandii.

  Niemniej, w kwestii rzezi w Kongo juz nawet takich watpliwosci nie ma: tam odbywalo sie wszystko w imie wyzysku, a jak tubylcy nie chcieli pracowac, to cwiartowano zywcem na oczach rodzicow ich dzieci, obcinano konczyny, za ucieczke palono cale wioski.
  Skala brutalnosci po prostu poraza, to byl sadyzm spotykany chyba tylko jeszcze w “nawracaniu” ludnosci tubylczej Ameryk przez chrzescijanskich “misjonarzy”.

 3. Akurat co do ludobójstwa Ormian, to kwestia jest jasna i dawno byłaby międzynarodowo prawnie określona, gdyby nie fakt, że Turcja była zawsze sojusznikiem innych silnych państw, którym nie na rękę było ten temat poruszać, aby nie antagonizować Turków.

  Już w tamtym czasie Turcja była w dobrej komitywie z Cesarstwem Niemieckim. A że Niemcy sami mieli sporo za uszami, czyli:
  – pierwsze w XX wieku ludobójstwo
  https://en.wikipedia.org/wiki/Herero_and_Namaqua_genocide
  – zbrodnie wojenne w Chinach po powstaniu Boxerów
  https://military.wikia.org/wiki/Boxer_Rebellion#Occupation.2C_looting.2C_and_atrocities
  to nie reagowali, a nawet najwyraźniej logistycznie Turków wspierali.

  Natomiast właśnie w kwestii Belgów i Leopolda, to się od lat zastanawiam, dlaczego wokół tego tematu tak stosunkowo cicho jest.

 4. @PawelW: Pewnie dlatego, że cyferki przegrywają z 1WŚ, 2WŚ, zbrodniami Stalina i zbrodniami Mao a informacji o zagładzie nie miał kto nieść. Dodałbym też, że w przypadku rzezi Ormian czy Holocaustu ginęły też elity, które miały kontakty poza miejscem zamieszkania i miały możliwości wyciągnięcia sprawy na forum publicznym. No i ostatecznie to czarni a rasizm Europejczyków jest wciąż żywy.

  ps.: ponoć ciekawa rzecz o zbrodniach: “Wytępić całe to bydło” Sven Lindqvist


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: