Posted by: futrzak | 28 April 2021

Gates i pseudo-dobroczynność

Gates mógłby sfinansować całkowicie zaszczepienie biednych i trochę mniej biednych krajów na świecie – potrzeba na to jakieś 25 miliardów dolarów. Gdyby wydał te pieniądze, NADAL byłby o 31 miliardów bogatszy niż był w roku przed pandemią.

No ale oczywiście tego nie zrobi, bo właśnie stwierdził, że pozwolenie krajom trzeciego świata na produkowanie szczepionek na covid z pominięciem patentów jest niedopuszczalne i nie powinno mieć miejsca.

Niech nikomu nie wydaje się, ze Gates to taki dobroczynny anioł. Bullshit. Jego charity służy jako maszynka do przepuszczania kasy w celu uniknięcia opodatkowania, a przy okazji robienia sobie dobrego pijaru. That’s all.

zrodlo


Responses

 1. czytam źródło i widzę wypowiedź BG, który mówi, że nie chodzi o IP rights tylko brak odpowiednich fabryk z zapleczem technologicznym i certyfikatami do produkcji szczepionki odpowiedniej czystości. W żadnym (przytoczonym) fragmencie wypowiedzi nie mówi, że jest przeciw zniesieniu/zawieszeniu IP rights. Inna sprawa, że trudno bez specjalistycznej wiedzy ocenić, czy dziesiątki fabryk w Indiach produkującej leki generyczne da radę ze szczepionkami mRNA (w uproszczeniu lipid nanopartcles to nie kwas acetylosalicylowy)

 2. @gmazersk:

  Oczywiscie, ze Gates wprost nie powie, ze chodzi o obrone interesu IP korporacji, podobnie jak USA atakujac jakis kraj nie mowia, ze chodzi o obronę ich interesow, tylko p*olą o niesieniu demokracji.

  Mowienie, ze “kraje trzeciego swiata nie maja odpowiednich fabryk z zapleczem technologicznym i certyfikatow” to jest tylko pretekst.
  Przeciez linie produkcyjne w fabrykach mozna zmodernizowac i dostosowac, mozna wyslac specjalistów, zeby potem sprawdzili, czy wszystko odbywa sie wlasciwie, i dali certyfikaty.
  Ale chodzi o to, zeby tego NIE ROBIC, bo wtedy zachodnie korporacje farmaceutyczne mialyby konkurencję. I tutaj zjawia się Gates ze swoim p*oleniem i niestety, tak wielu ludzi się na to nabiera.

 3. Jesli gmazersk ma racje, to observer wpada na moja czarna liste obok dailymail/gazete polska/sieci itd. Dokladnie z takimi manipulacjami Polacy musza sie mierzyc, odkad PiS przejal media i nie powinno byc taryfy ulgowej dla nikogo za stosowanie takich chwytow.

 4. @Wojtek inzynier:

  Stosowanie jakich chwytów? O czym ty piszesz? Przeczytales to zrodlo?

 5. Jak wiadomo inżynierowie od immunologii i procesów produkcyjnych nie będą w stanie nadzorować fabryki w, przykładowo, Indiach, gdy populacje USA i UE zostaną zaszczepione. Nie da się i już! Tam nie da się dostać, tam nie da się przemieścić!

  Tymczasem Big Pharma nie chce uruchamiać szczepionek z zupełnie innej przyczyny: udostępniona Rosji czy Chinom technologia mRNA mogła by zostać wykorzystana do stworzenia innych szczepionek lub nawet w celach terapeutycznych przy leczeniu raka. Było na FT czy jakimś Economist :)

 6. @mall:

  Sczepionki mRNA w celach terapeutycznych do leczenia raka wykorzystuje sie juz od ponad dekady, tyle ze ich produkcja jest zmonopolizowana przez zachodnie korporacje farmaceutyczne ktore moga dowolnie dyktowac ceny.

 7. A tym, ktorym sie wydaje, ze wcale nie chodzi o IP, to niech sobie poczytaja:

  THE PHARMACEUTICAL INDUSTRY is pouring resources into the growing political fight over generic coronavirus vaccines.

  Newly filed disclosure forms from the first quarter of 2021 show that over 100 lobbyists have been mobilized to contact lawmakers and members of the Biden administration, urging them to oppose a proposed temporary waiver on intellectual property rights by the World Trade Organization that would allow generic vaccines to be produced globally.

  Pharmaceutical lobbyists working against the proposal include Mike McKay, a key fundraiser for House Democrats, now working on retainer for Pfizer, as well as several former staff members to the U.S. Office of Trade Representative, which oversees negotiations with the WTO.

  Several trade groups funded by pharmaceutical firms have also focused closely on defeating the generic proposal, new disclosures show. The U.S. Chamber of Commerce, the Business Roundtable, and the International Intellectual Property Alliance, which all receive drug company money, have dispatched dozens of lobbyists to oppose the initiative.

  The push has been followed by a number of influential voices taking the side of the drug lobby. Last week, Sen. Thom Tillis, R-N.C., released a letter demanding that the administration “oppose any and all efforts aimed at waiving intellectual property rights.” Howard Dean, the former Democratic National Committee chair, has similarly criticized the proposal, echoing many of the arguments of the drug industry.

  Currently, only 1 percent of coronavirus vaccines are going to low-income countries, and projections show much of the world’s population may not be vaccinated until 2023 or 2024. In response, a coalition of countries, led by India and South Africa, have petitioned the WTO to temporarily suspend intellectual property rights on coronavirus-related medical products so that generic vaccines can be rapidly manufactured.

  The waiver requests a suspension of IP enforcement under the Trade-Related Aspects of Intellectual Property Rights, or TRIPS, treaty. If granted, local pharmaceutical plants could be granted compulsory licenses to produce coronavirus vaccines without the threat of being sued by the license holder.

  The proposal has gained traction globally, with hundreds of members of the European Parliament, dozens of American lawmakers led by Sen. Bernie Sanders, I-Vt., and increasingly vocal voices in the public health community expressing support.

  Calosc tu: https://theintercept.com/2021/04/23/covid-vaccine-ip-waiver-lobbying/?fbclid=IwAR0WlqaBUC0XW1NPtpgtMxpE9RekFoWsmX2Oh1xXr17ezFjUSV9lfUK_fjo

 8. Wracając zas do Gatesa:
  on o tym, co powyzej zacytowane, doskonale wie.
  Ze tez ludzie daja sie nabierac na to jego smętne p*nie.

 9. Futrzak,

  przekonalas mnie. Co bylo o tyle latwiejsze, ze za windowsa niestabilnego szczerze Billa nienawidze :-)

 10. @Wojtek inzynier:

  Ciesze sie, ze cie przekonalam.

  Natomiast jesli chodzi o gównianą jakosc Win10 to juz o tym pisalam – byl to efekt calkiem swiadomej decyzji, podjetej raczej nie przez Gatesa ale CEO Microsoftu:

  Windows 10, taki dobry system operacyjny!

 11. Trzeba uściślić pewną sprawę, ponieważ pojawia się ona zawsze gdy mowa jest o majątkach miliarderów (czyli wartości akcji bo do tego to się sprowadza) i zarabianiu na pandemii bo akcje wzrosły. Ten błąd powiela fundacja Oxfam mówiąca o tym, że osiem osób ma połowę zasobów świata. Powiela to świadomie lub nie. Ja uważam, że to drugie bo nie ma to jak zwiększyć moc przekazu odwołując się do emocji.

  Ta sprawa to utożsamianie wartości akcji, którą ktoś posiada z pieniędzmi, które są do jego dyspozycji. Na przykładzie z właścicielami firmy CD Projekt pokażę, że to bzdura.
  Wchodzimy na stronę CD Projekt:
  https://www.cdprojekt.com/pl/inwestorzy/akcjonariat/

  Marcin Iwiński ma 12 873 520 akcji. Wartość jednej akcji to na dzień 29 kwietnia 2021 to 175,24 zł. Wobec tego Marcin Iwiński ma 12 873 520×175,24 = 2 255 955 645 zł. Czy ta osoba może sobie od tak wydać te 2 miliardy złotych na zakupy? No nie! Musi najpierw sprzedać akcje.

  Sprzedajemy akcje.

  Teraz wchodzimy na stronę:
  https://gragieldowa.pl/spolka_arkusz_zl/spolka/cdr

  gdzie jest arkusz zleceń dla akcji CD Projekt.

  Aby sprzedać akcje musi ktoś je odkupić. Patrzymy na arkusz zleceń kupna spółki CDR. Przesuwamy stronę na sam dół i widzimy na dole tabelki w podsumowaniu dwie liczby (dane na 29 04 2021)
  Liczba wszystkich akcji, które ktoś chce kupić to:
  296 694 akcji o łącznej wartości
  33 729 192,22 zł.

  Czyli Marcin Iwiński nie ma potencjalnych 2 miliardów złotych tylko co najwyżej 33 miliony złotych jeśli sprzeda w tym momencie wszystkie akcje. Oczywiście kurs akcji CD Projektu spadnie wtedy do 1 grosza. Czyli reszta akcjonariuszy wtedy nie będzie miała nic ze swoich akcji.

  Ten błąd jest powtarzany w wielu tekstach nacechowanych politycznie zwłaszcza po lewej stronie. Po prostu większość ludzi uwierzy na słowo i nie będzie dociekać. Taka argumentacja jest słaba i nie wytrzymuje krytyki.

  Ciekaw jestem odpowiedzi i czy komentarz się pojawi.

 12. @Tesla:

  A co to w ogole ma do rzeczy?

  Gates jest przeciwko pozwoleniu krajom trzeciego świata na produkcję szczepionek u siebie, bo to naruszyloby interesy farmaceutycznych korporacji i to jest glowny problem.

  Majątek mozna miec w postaci roznych zasobow: nieruchomosci, udzialow, obligacji, dziel sztuki, zlotych sztabek, samochodów, etc. itd.
  Kazdy srednio rozgarniety czlowiek wie, ze miliarderzy nie trzymaja swojego majątku w postaci banknotów zaszytych w materacu i robienie z tego zarzutu, ze nie sa to banknoty zaszyte w materacu jest:

  – po pierwsze idiotyczne
  – po drugie nie zmienia faktu ze majatek kilkuset osob na planecie Ziemia jest wiekszy, niz polowy jej ludnosci.

  Jak masz więcej takich rewelacji to idz je glosic gdzie indziej, bo u mnie kiepski trolling ląduje w koszu na spam.

 13. @futrzak: pomijając fakt, że BG jest obscenicznie bogaty, Big Pharma to przeważnie organizacje przestępcze, a motywacja BG jako filantropa może i powinna budzić uzasadnione wątpliwości, to uwaga tesli nawiązywała do Twojego zdania: “Gdyby wydał te pieniądze, NADAL byłby o 31 miliardów bogatszy niż był w roku przed pandemią”.
  Myślę, że nie jest nawet istotne czy by był, czy nie. Jemu chodziło o to, że ten rachunek się najzwyczajniej nie może zgadzać, bo wartość assets w których majątek jest ulokowany zależna jest od podaży i popytu. Skoro nie ma popytu to nie ma też przyjętej wartości i cała kalkulacja idzie się bujać. Ergo: BG nie może zapłacić za szczepienie całego trzeciego świta bo mu na to może njzwyczajniej w świecie nie starczyć. Mimo że teoretycznie jego majątek jest większy niż dochód narodowy kilku tuzinów biednych państw.

 14. Rozumiem obronę systemu podaży i popytu. Jednocześnie korpy ruchają resztę na potęgę: od miliardowych zysków płacą podatki bliskie 1% i mniej. Do tego stopnia, że przeniesienie rozliczeń przez pewną firmę z IT do raju podatkowego w Irlandii doprowadziło do wykazania 20% wzrostu PKB w pewnym roku.
  Właściciele dużego hajsu również skutecznie działają. Tak skutecznie, że w ramach schematów cum-ex i cum-cum UKRADLI pieniądze (bo to nawet nie były kruczki pozwalające zaoszczędzić na podatkach ale dosłownie ich kradzież) z podatków w UE na ponad 50mld € przez jakieś 10 lat. Ostatecznie toczą się sprawy sądowe ale śledczy z Niemiec twierdzą, że ci co kradli przenieśli majątki do krajów, gdzie nic im nie grozi i te pieniądze są w zdecydowanej większości nie do odzyskania.

  Więc może Gates samodzielnie by nie sfinansował szczepienia całej populacji świata ale już normalne opodatkowanie gigantów i bilionerów by to zrobiło.

 15. Zeby było ciekawiej – miejsce produkcji szczepionek (top5, wg stanu na 31.03):
  Chiny 142 mln dawek
  US 103 mln
  Niemcy+Belgia 71 mln
  Indie 42 mln
  UK 12 mln

  źródło: https://www.statista.com/chart/24492/total-covid-19-vaccine-production-by-country/

 16. @mall
  “śledczy z Niemiec twierdzą, że ci co kradli przenieśli majątki do krajów, gdzie nic im nie grozi i te pieniądze są w zdecydowanej większości nie do odzyskania.”

  – Mam taki radykalny pomysł: jeśli uznać za moralne, że np. po II WŚ Izrael porywał czy zabijał na świecie zbrodniarzy, to czy nie jest to precedensem, dla wykorzystania kompletnie ignorowanego faktu, że ci multimiliarderzy nie są bytami bezcielesnymi i jest technicznie wykonalnym, żeby ich fizycznie do lochu wsadzić?

 17. @Andrzej B.: Ale po co? Oni sami są całkowicie świadomi kierunku spraw i na poważnie rozkminiają problemy gdy przyjdzie czas załamania stosunków społecznych. Ostatecznie wtedy wygrywa ten co ma siłę, ale jak zapewnić sobie lojalność swoich wykidajłów, którzy chronią cię przed innymi wykidajłami?

  ps.: dokładnie to zrobił pewien pan w pewnym kraju Bliskiego Wschodu i dokładnie to robi pewien rząd pewnego imperium.

 18. @telemach:

  Jemu chodziło o to, że ten rachunek się najzwyczajniej nie może zgadzać, bo wartość assets w których majątek jest ulokowany zależna jest od podaży i popytu.

  Wiem doskonale, o co mu chodzilo i juz odpowiedzialam, ze to jest irrelevant

  Ale widze, ze ty nie rozumiesz, za to dales sie zlapac na trollską gadkę.

  No to wyjasnijmy, moze jeszcze komus naiwnemu sie przyda:
  Miliarderzy nie operuja pieniędzmi tak, jak sie malym Jasiom wydaje. Maly Jas jak ma asset (powiedzmy obraczke po babci) i chce komus za cos zaplacic, to musi pojsc z ta obraczka do lombardu zeby wziac gotowke, albo ja sprzedac, oczywiscie za zanizona cene.

  Zakladanie, ze w ten sam sposob operuja miliarderzy, kiedy chca za cos zaplacic, jest naiwne i tą naiwnosc wykorzystuja trolle.

  Czemu? Bo miliarder zeby za cos zaplacic miliardy, nie sprzedaje swoich assets. Musialby chyba na glowe upasc.
  Miliarder po prostu idzie do banku i dostaje gotówke pod zastaw akcji, obligacji czy innych, ktore posiada.
  Ba. W bardzo wielu transakcjach, gdzie operuje sie miliardami, placi sie p prostu akcjami/obligami i tak robia nawet cale panstwa w miedzynarodowych umowach.

  Mam nadzieje, ze pomoglam? Czy teraz juz rozumiesz, ze cale rozumowanie powyzsze oparte jest na zalozeniu wyciagnietym z dupy?

 19. @mall:

  Przy czym zauwazmy, ze wcale nie musieliby nawet nic placic. Wystarczyloby, zeby przestali blokowac międzynarodowe rezolucje (i te robione przez administracje Bidena teraz) dotyczace zniesienia ochrony patentowej na jakis czas.
  I dobrze by bylo zeby wszyscy przestali udawac, ze klasyczne szczepionki (takimi są chinska i rosyjska) są tak samo skuteczne i daja taka sama ochrone jak mRNA.

  A co do tego kawalka:

  Oni sami są całkowicie świadomi kierunku spraw i na poważnie rozkminiają problemy gdy przyjdzie czas załamania stosunków społecznych

  No to ci w Indiach juz rozkminili, ze najlepiej spie*alać z tego kraju na z gory upatrzone pozycje:
  https://news.yahoo.com/indias-richest-people-fleeing-private-100525360.html?guccounter=1&guce_referrer=aHR0cHM6Ly93d3cuZ29vZ2xlLmNvbS8&guce_referrer_sig=AQAAADbrE2uKEhuSDGGibpJv9IwGfm6aBOLg3_9t5JA5nQiQ7EuPyXLqB9rP8uaJ4hf-MPm4flkh6npLxs1PclPFmFaA6yBtkbgoNDhR8Z6GWqK0DC3c7_gvDiO_jCBAEYtnWV2MYDzM5VMntpB9dWWRDScR6gpHojjp3WVWdE0qgoHl

  Przy czym miliarderzy z USA i krajow pierwszego swiata tez to robia, na przyklad wykupuja posiadlosci na Nowej Zelandii i buduja sobie schrony. Jak przyjdzie czas tumultu poleca sobie tam prywatnymi jetami, jak dzisiaj ci z Indii. No ale oczywiscie, nie czepiajmy sie miliarderow bo przeciez ich majatek taki malutki jesli zechca go sprzedac! Normalnie nóż się w kieszeni otwiera.

 20. @Andrzej B:

  Tak, powinni juz dawno gnic w pierdlu, ale przeciez nie po to pompuja miliardy w korumpowanie politykow i w media ogłupiajace zwyklych ludzi (halo, witamy medialna sieć braci Koch i ich enterprises!) zeby ich ktos gdzies mial zamykac do pierdla.
  Oni znaja obecny system finansowo-polityczny doskonale i plywaja w nim jak orki po oceanie.

  Czy ktorys z bandytów z Wall Street, tych co wywołali Wielką Recesję 2008, poszedl siedziec? Nie. Jeszcze sobie tłuste bonusy z fnduszu TARP pobrali.
  Kto poszedl siedziec? Bernie Madoff. Czemu? Bo oszukal bandytów z Wall Street i innych milionerow (co liczyli na latwe zyski z jego funduszu obiecujacego zlote gory). Jak sie oszukuje zwyklych ludzi, to bandytom i zlodziejom nic nie grozi.

 21. @Futrzak: Dla jasności: myślę, że mój przedmówca prowokował stąd taka a nie inna odpowiedź. Bo oderwanie elit od społeczeństw jest mi znane

 22. @mall

  Oni sami są całkowicie świadomi kierunku spraw i na poważnie rozkminiają problemy gdy przyjdzie czas załamania stosunków społecznych.

  Ano rozkminiają, ale nawet apele tego gocia na niewiele się zdały…
  https://www.upi.com/Top_News/US/2014/06/27/One-percenter-businessman-warns-The-pitchforks-are-coming-for-us-plutocrats/9051403902849/

  Kurs jest niestety utrzymany i obojętnie jaki rodzaj załamania przewidują, to zapewne planują po ustaleniu “nowej normalności” wrócić do starego systemu, który jest dla nich wygodny.

  Niestety, powolne rozlewanie się rządów o charakterze faszystowskim po różnych częściach świata jest dokładnie wskazówką, że tak będzie.

 23. People are not paid what they are worth, they are paid what they are able to negotiate.

  Mądrego to i przyjemnie posłuchać.

 24. @gmazersk – “Inna sprawa, że trudno bez specjalistycznej wiedzy ocenić, czy dziesiątki fabryk w Indiach produkującej leki generyczne da radę ze szczepionkami mRNA”. Nie wiem, jak z technologią mRNA, ale już jeżeli chodzi o szczepionkę AstraZeneca, to przecież faktycznie w dużej części produkuje ją Serum Institute of India…

  @futrzak – z tym Linuksem i Windows 10 jest niestety taki problem, że przynajmniej jeżeli chodzi o GNOME (bo ja akurat z tego linuksowego GUI korzystam), to jego twórcy poszli niestety w podobną stronę co Windows 10, znacznie zmniejszając konfigurowalność środowiska przez użytkownika i usuwając pewne opcje, które kiedyś były bardzo użyteczne… :(. Zmieniając ok. rok temu komputer miałem okazję bezpośrednio “przeskoczyć” z tego systemu sprzed 10 lat na najnowszą (wtedy) wersję i wrażenia mam dosyć mieszane… :(. W każdym razie czas potrzebny na to, żeby dopasować środowisko do swoich potrzeb i uzyskać zbliżony wygląd i działanie do tego sprzed 10 lat był nieporównanie większy i rzeczy, które trzeba było zrobić, były znacznie bardziej skomplikowane niż wtedy. Co więcej, nawet graficznie system jest upodobniony do Windows 10 – wszystkie przyciski, kontrolki itp. w standardowym motywie graficznym są beznadziejnie brzydko “płaskie” i jednokolorowe tak jak w Windows 10, a motyw graficzny przywracający “stary” wygląd ma błędy, które musiałem sam poprawiać w plikach CSS bez żadnej dokumentacji, kierując się tylko komentarzami w pliku… :( Do tego jedna z kluczowych aplikacji – LibreOffice – ma w porównaniu do starego OpenOffice mnóstwo bugów, a dwa z nich niestety dotykają w istotny sposób wielu moich starych prezentacji, które wyświetlają się nieprawidłowo :( Tak że zło które wynikło z decyzji szefostwa MS niestety infekuje także inny software… :(


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: