Posted by: futrzak | 1 August 2019

Rocznica Powstania Warszawskiego

dziś, to może warto przypomnieć kilka postulatów PW, uchwalonych przez Radę Jedności Narodowej w Testamencie Polski Walczącej.
Rada Jedności Narodowej to – gdyby ktoś nie wiedział – była reprezentacja polityczna Polskiego Państwa Podziemnego. Tak więc m. in. o to walczyła Armia Krajowa:

– Uspołecznienie własności wielkokapitalistycznej i zorganizowanie sprawiedliwego podziału dochodu społecznego.

– Zapewnienie masom pracujących współkierownictwa i kontroli nad gospodarką.

– Swoboda walki dla klasy robotniczej o jej prawa w ramach nieskrępowanego ruchu zawodowego.

A teraz popatrzcie sobie na reakcje młodych Polaków na przypominanie faktów historycznych.

I niech się już nikt dłużej nie dziwi, że dzisiaj w stolicy będą maszerować pochody organizacji, co wyznają faszystowskie hasła. I nie przetłumaczysz im, ze ci bohaterowie, których dzisiaj będą czcić, walczyli o Polskę wolną od takich jak oni.

PS:
Wisienka na torcie. Arcybiskup Jędraszewski odprawiał mszę z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Dla wiernych miał takie słowa:

Czerwona zaraza już po naszej ziemi nie chodzi. Co wcale nie znaczy że nie ma nowej, która chce opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie marksistowska, bolszewicka, ale zrodzona z tego samego ducha – neomarksistowska. Nie czerwona, ale tęczowa.

Niestety, takie bydlaki odczłowieczające innych ludzi są w Polsce bezkarne.


Responses

 1. To chyba były wcześniejsze postulaty jeszcze podziemne.
  W trakcie powstania w uchwale było:
  c) przebudowa ustroju rolnego przez parcelację przeznaczonych na ten cel posiadłości niemieckich i obszarów ziemskich ponad 50 ha oraz kierowanie nadmiaru ludności rolnej do pracy w przemyśle i rzemiośle;

  d) uspołecznienie kluczowych gałęzi przemysłu;

  e) współudział pracowników i robotników w kierownictwie i kontroli produkcji przemysłowej;

  f) zagwarantowanie wszystkim obywatelom pracy i dostatecznych warunków bytu;

  g) sprawiedliwy podział dochodów społecznych;

  h) upowszechnienie oświaty i kultury”.
  Jakby nie patrzeć limit własności rolnej do 50 ha i w sumie podobne ograniczenia własności przemysłowej to były cele powstania i całego Państwa Podziemnego. Nic dziwnego, że nikt nie chce o tym przypominać.

 2. Historia to zawsze KONTEKST – to co przypomniało Razem to dokumnet z 1 lipca 1945 – czyli czterdzieści PIĘĆ a nie cztery ! Czyli czas gdy Polska w całości przeszła spod “okupacji czarnej” śmierci pod okupacją “czerwonej zarazy” Dlatego mocno socjalistyczne postulaty są zrozumiałe – mimo to nie ma tam ani słowa o dzisiejszych GŁÓWNYCH postulatach lewactwa wszelakiego – czyli prawa LGBT i innych pierdół. ( przypominam że ciągle NIE żyjemy w państwie dobrobytu i są dużo ważniejsze sprawy niż powyższe odloty bogatych)

 3. PS. dodam mimo że dawno przestałem być lewicowcem to ja się z tymi postulatami zgadzam ! – obecny korpo-kapitalizm monopolistyczny ma tyle wspólnego z orginałem co obecny liberalizm z orginałem …

 4. @karroryfer
  To są postulaty, które były regularnie podnoszone przez Państwo Podziemne co najmniej od 1943 roku. A przez zasadniczo całą opozycję przeciw dyktaturze tak od wielkiego kryzysu, z czego przez PPS od zawsze, to był program PPS jeszcze z czasów zaborowych.
  Więc generalnie to bzdury opowiadasz.

 5. Warto rzucić okiem na tekst deklaracji “O co walczy naród polski” z marca 1944, jeśli szuka się czegoś akurat z tego roku. Generalnie podobna droga. Więc nie ma sensu kłamać, że kontekst.

  A demokratyczne państwo prawa dające równe prawa wszystkim mieszkańcom nie jest luksusem, na jaki można sobie pozwolić w państwie dobrobytu, tylko drogą do tego państwa dobrobytu.

 6. ” Bydlaki odczłowieczające ludzi..” To niby o arcybiskupie Marku Jędraszewskim ? Poszłas po bandzie, Futrzaku.

 7. Tak, to o Jedraszewskim.

  Tak, to jest ten pan, co zawzięcie bronil pedofila Paetza. Teraz nikomu nie robiacych krzywdy gejów nazywa “tęczową zarazą”.

  Zydzi byli nazywani robactwem. Tutsi karaluchami. Czy trzeba przypominac, czym sie takie odczlowieczanie konczy?

  Poczytaj sobie, to wywiad z Tochmanem, ktory napsisal ksiazke o ludobójtwie w Rwandzie. Tak, tam KK tez podjudzal i odczlowieczal ludzi:

  https://natemat.pl/280569,jedraszewski-mowi-jezykiem-ludobojcow-reporter-ktory-opisal-rzez-w-rwan?AD&fbclid=IwAR1ReqHpBz7Wn8S74694o0tDRFH5sobJIeWrF6EpB9RA2RsURTssv5azpLY

  Kawalek na zachęte:

  W Rwandzie władza i katoliccy duchowni nazywali Tutsi “karaluchami”. Chodziło o to, by większość Hutu przestała w swoich sąsiadach widzieć ludzi, a zobaczyła robactwo. I to się udało.

  Przypominanie ludobójstwa z Rwandy z 1994 roku brzmi egzotycznie w naszych realiach.

  Mechanizm jest podobny. Masowa przemoc, taka jak pogromy czy ludobójstwo, to proces, w który wikła się zwykłych ludzi, by przygotować ich do roli sprawców. Zawsze stoi za tym władza. Jak stała w Rwandzie. Często razem z kościołem. Jak w Rwandzie…

  Pierwszy etap tego procesu, to wyodrębnienie grupy, nazwanie jej i uporczywe wskazywanie palcem. Drugi etap – dehumanizacja, sprowadzenie do roli szkodnika roznoszącego choroby, zarazę, a więc roznoszenie czegoś szczególnie złego, groźnego i podstępnego, bo niewidocznego.

 8. @ Andrzej B. kontekst się LICZY – nikt w podziemiu ( agentury pod szyldem PPR nie licze ) nie postulował likwidacji średniego i małego biznesu oraz postulując ( słusznie) reformę rolną nie chciał jako konsekwencji wprowadzenie KOŁCHOZÓW – to NIE są te same postulaty

 9. @Karroryfer
  Wszyscy ci mówią, że bzdury opowiadasz, a ten dalej swoje.
  Tu masz program rolny PPS z 1919 roku. Przewiduje całkowite upaństwowienie wód i lasów i wywłaszczenie całej wielkiej własności ziemskiej (nie definiują dokładnie, ale powojenny limit 50 ha byłby pewnie doskonale do przyjecia)
  I na tych wywłaszczonych majątkach ma być parcelacja, ale przede wszystkim gospodarstwa spółdzielcze (czyli po rosyjsku KOŁCHOZY) oraz gospodarstwa państwowe (to raczej jako wzorcowe i szkolne, a nie podstawa gospodarki). Pozostała cześć dopiero do rozparcelowania.
  To są postulaty z 1919 roku, które były realizowane dokładnie i dosłownie w 1945-48. Dopiero potem przyszła stalinizacja, która potrwała zaledwie kilka lat. I potem są opowiadane brednie o tym, że cały PRL wyglądał jak lata wojny koreańskiej.

 10. Sorry, brak linku. Jest tutaj: http://lewicowo.pl/objasnienie-programu-rolnego-pps/


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: