Posted by: futrzak | 24 March 2023

O kulturze wspierającej przemoc: odcinek Kaczmarski

Zapewne każdy slyszał o Jacku Kaczmarskim, legendzie “walki o wolność”, wielkim polskim bardzie i poecie.

Pewnie mniej osób słyszało o tym, że był również alkoholikiem i przemocowcem. Jego córka tak to opisywała:

Patrycja wyznała, że problemy w rodzinie zaczęły się, gdy miała zaledwie 8 lat. Mieszkali wtedy z matką i ojcem w mieście Perth w Australii. Aktorka nie ma z tego okresu dobrych wspomnień.

– Ojciec był sfrustrowany, agresywny, dużo pił. Zamykał się w swoim pokoju i wpadał w ciągi. Regularnie poszturchiwał mamę, ja kilka razy dostałam od niego pasem, choć mama zawsze starała się mnie chronić”.

Gdy miała 10 lat, w domu odbyła się ogromna awantura. Jej matka nie mogła już tego wytrzymać. Spakowała walizkę i uciekła z córką.

– Ojciec po raz kolejny był agresywny, w końcu zobaczyłam, jak leje mamę. Był to dla mnie potworny wstrząs, bo wcześniej tego nie widziałam. Tylko słyszałam krzyki zza drzwi.

Sprawa pewnie przeszłaby bez echa, bo polskie media mainstreamu bardzo starają się takie rzeczy ukrywac, żeby bohaterowie “walki z komuną” i narodowe symbole nie miały żadnej skazy.
No ale od czego są koledzy artyści?
Pan Andrzej Saramonowicz z okazji rocznicy urodzin Kaczmarskiego postanowił dowalić Patrycji za to, że śmiała kiedyś ujawnić prawdę o ojcu alkoholiku przemocowcu. Z tej okazji wysłał jej prywatne wiadomości:

Patrycja mogła oczywiście nie zareagować i nic nie zrobić (na swoim profilu na fejsie najpierw napisała, potem skasowała, potem zmieniła zdanie) ale postanowiła że je upubliczni i w sumie dobrze. Podstawą bowiem kultury przemocy jest właśnie dokładnie to: zastraszanie ofiar i zmuszanie ich do milczenia, przy czym im wyższa pozycja przemocowca, tym bardziej zastrasza się ofiary, wylewając na nie kupę gówna.
Dodajmy też, że to nie pierwszy tego typu popis Saramonowicza.

Jeśli ktoś się chce zachwycać twórczością Kaczmarskiego, oczywiście ma do tego prawo, ale przy*ierdalanie się do dzieci wielkiego artysty że psują brązownikom szyki i mówią otwarcie o przemocy, to jest obrzydliwa podłość podtrzymująca kulturę przemocy.


Responses

 1. Tego co napisał Saramonowicz nie da się obronić. Ale sprawa nie jest nowa i zupełnie nie jest prawdą, że “polskie media mainstreamu bardzo starają się takie rzeczy ukrywac”. Zwłaszcza, że cytowane przez Ciebie wypowiedzi córki Kaczmarskiego pochodzą z dużego i wówczas głośnego wywiadu opublikowanego w 2017 roku przez całkiem jednak mainstreamową Gazetę Wyborczą:

  https://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,22378572,pojdziemy-szukac-krasnoludkow-noca-corka-jacka-kaczmarskiego.html

 2. @Tomasz Surdel:

  Tak, Wyborcza opublikowała wywiad z nią, a sprawa nie jest nowa, Patrycja mówiła o tym i w innych wywiadach.
  ALE.
  Z jakimi reakcjami spotykała się? Może oddajmy jej głos:

  “Z biegiem lat udało Ci się wyjść z cienia ojca?

  Właściwie nie muszę z niego wychodzić, bo on był piosenkarzem, a ja jestem aktorką. Ten cień czułam jedynie wtedy, kiedy krytykowano mnie w Polsce za „szarganie” jego pamięci.”


  “Patrycja Volny już 10 lat temu wspomniała o alkoholizmie ojca. Nie skończyło się to dla niej dobrze. – Wówczas nie było jeszcze w Polsce ustawy o stalkingu, a ja dostawałam po nocach SMS-y z pogróżkami, telefony w stylu: „Co ty wyprawiasz?”, „Uważaj na ulicy” i tak dalej”

  A najbardziej gorzko-ironiczne są te jej słowa:

  “Powiedziałam prawdę o ojcu o dziesięć lat za wcześnie […] Gdybym zrobiła to teraz, nikogo by to tak nie zszokowało. Raczej zostałoby odebrane ze zrozumieniem.”

  Jak widać NIE zostało odebrane ze zrozumieniem i jest to tym bardziej obrzydliwe, że osoba, która ją zaatakowała nie był jakis anonimowy internetowy frustrat tylko persona znana w polskim szołbiznesie, dziennikarz, reżyser, producent, bardzo wpływowy. Oraz żarliwy zwolennik kultury przemocy, jak widać.

  Bardzo jestem ciekawa, czy któreś media mainstremu napiszą o tym, co zrobił i opiszą jako to, czym jest: przemocowym upodlaniem ofiary tylko dlatego, ze jej ojciec “wielkim poetą był” a ona śmiała “zszargać jego opinię”.

 3. Już piszą o tym co powypisywał. I dobrze, że piszą:

  https://www.o2.pl/informacje/szokujace-slowa-o-corce-kaczmarskiego-zrobilas-wielka-przykrosc-kulturze-6879939770981152a

  https://aszdziennik.pl/145934,oblesny-dziad-podszywa-sie-pod-saramowicza-corka-kaczmarskiego-dostaje-dmy

 4. Zabawne, że bard to nie papież, ale jego niby-obrona podobna: „może to i prawda, ale mówić głośno o tym nie należy, bo są wartości ważniejsze niż prawda”. No i rzecz jasna stanięcie po stronie ofiary nie jest taką wartością.

 5. @andsol:

  Tak, linia obrony taka sama. Juz Boy-Zelenski opisywal te mechanizmy w Brązownikach…


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: