Posted by: futrzak | 20 December 2021

Jaką rolę pełni macica?

Otóż wcale nie taką, jak przyjęło się do tej pory uważać, a mianowicie że jest odpowiedzialna za przyjęcie zapłodnionego jaja i jego ochronę w czasie rozwoju, aż do samego porodu.

Nope.
Jest odpowiedzialna, ale za ochronę organizmu matki, a nie płodu.

Płód jest przerażająco dobry w pozyskiwaniu zasobów których potrzebuje, aby się wyżywić.
Jeśli zarodek zagnieździ się gdziekolwiek poza macicą (najczęściej w jajowodzie, ale czasami także w pęcherzu moczowym, jelitach, mięśniach miednicy, wątrobie), komórki łożyska rozerwą ciało, szukając tętnic, aby zaspokoić głód składników odżywczych.

Komórki płodu będą rosły w każdym z tych miejsc, trawiąc i nakłuwając tkankę, paraliżując i powiększając tętnice, podnosząc ciśnienie krwi aby szybciej się odżywiać; jednakże płód nie będzie w stanie bezpiecznie – dla siebie i matki – opuścić jej organizmu.

Macica nie jest bezpiecznym i przytulnym “gniazdem” – jest fortecą mająca chronić samicę przed rozwijającymi się obcymi komórkami.

Ze względu na nasze ogromne i (metabolicznie rzecz biorąc) drogie mózgi rozwój płodu ludzkiego wymaga nieograniczonego dostępu do układu krwionośnego rodzica co sprawia, że ​​ciąża i poronienie są niezwykle niebezpieczne dla nosicielki. Macica wyewoluowała, aby kontrolować i ograniczać komórki łożyska i wyrzucić płód, jeśli coś pójdzie źle, zanim rozwinie się on na tyle, by zabić organizm żywiciela.

Funkcją macicy jest ochrona życia rodzica. Budowa macicy bardzo mocno przedkłada życie rodzica nad życie płodu.
Nawet przy nowoczesnej opiece medycznej co najmniej 800 osób umiera każdego roku z powodu ciąży i przyczyn związanych z porodem.
Wśród krajów rozwiniętych Stany Zjednoczone mają jeden z najwyższych wskaźników śmiertelności matek na świecie, a Teksas ma jeden z najwyższych w USA.

Ciąża może być konieczna dla kontynuacji gatunku, ale to nie jest lekki, przyjemny i cudowny stan. To zagrażające życiu wydarzenie.
„Cud” narodzin polega na tym, że mamy ochronny organ który – jeśli wszystko pójdzie dobrze – pozwoli kobiecie przeżyć poród.
Ktoś, kto decyduje się na zajście w ciążę, pozostanie w ciąży i donoszenie płodu do porodu, decyduje się na ryzyko śmierci/utraty zdrowia, aby to zrobić.
Nikt inny nie ma prawa nikogo do tego zmuszać i nikt nie powinien być karany ani oczerniany za to, że nie chce tego zrobić. Ciąża to śmiertelne zgrożenie życia i tylko osoba będąca w ciąży powinna decydować o tym, czy ją kontynuować, czy nie.

PS:
Polecam przeczytanie całego tekstu
zródłowego, jest tam wszystko wyjaśnione i opisane.


Responses

  1. Bardzo ciekawy/wartościowy wpis. Trochę przypominający, że jeszcze całkiem niedawno ciąża była głównym powodem śmierci (dojrzałych seksualnie) kobiet.

  2. Macica ma chronic samice oraz samcow przed plodami. Takze mezczyzni moga miec macice.

  3. ^
    Tacice, a nie macice :D.

  4. @Arturro:

    Dzięki.
    W istocie, ludzie dzisiaj zapomnieli, jak wysoka była śmiertelność związana z ciążą i porodem.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: