Napisane przez: futrzak | 17 grudnia 2018

Late Capitalism, odcinek kolejny

Jak zapewne część osoób wie, firma Sears z USA zbankrutowała.

Poniewaz to corpo i na zasadach Chapter 11*, to bankructwo musi być zatwierdzone przez sąd.
No i sąd zatwierdził. Między innymi 25 milionów dolarów bonusu dla higher execs. A przypomnijmy, że Sears wykręcił się od płacenia odpraw zwalnianym wcześniej pracownikom…

No i tak to wygląda. Patologia do potęgi entej. Zarząd, który doprowadza firmę do bankructwa, pobiera sobie BONUSY idące w miliony dolarów, a pokazuje środkowy palec pracownikom.

To jak, miliony płacone CEO i innym execom są uzasadnione ich osiągnieciami w zarządzaniu firmą?
A przeciez z bankami podczas Wielkiej Recesji 2008 było tak samo. Zachłanność banksterów doprowadziła niemal do zawalenia się całej gospodarki USA, banki dostały miliardy dolarów z pieniędzy podatników a potem… zarządy powypłacały sobie milionowe premie.

* Chapter 11 to jest upadłość układowa czyli: firma traci wypłacalność i idzie do sądu upadłościowego. W postępowaniu chodzi o to, że firma ma dalej prowadzić działalność, zreorganizować się, a wierzyciele i dłużnicy muszą osiągnąć jakiś rozsądny kompromis.


Responses

 1. To jest ciężka przeginka ale czy to naprawdę kapitalizm ? Żaden prawdziwy właściciel nie wypłacił by bonusa managmentowi przez który on sam zbankrutował. Oczywiście można nazywać to też kapitalizmem – ale w takim razie to inny ustrój niż ten sprzed 100 lat a już na pewno inny niż ten opisywany przez Adama Smitha.
  Swoją drogą ciekawe co by na to powiedział Gwiazdowski ( bo co powiedzieli by Korwin albo Balcerek to raczej wiadomo)

 2. @karroryfer
  To JEST kapitalizm. Czyli prymat kapitału nad innymi elementami łańcucha produkcji. I managerowie jak najbardziej zasługują na premie, ponieważ z firmy po bankructwie dywidendy już nie będzie, ale jeśli zostawili ją zupełnie bez majątku, bez możliwości pokrycia wierzycieli, a wypłacali dywidendę to byli absolutnie doskonałymi pracownikami kapitału. I tak mniej-więcej ta sytuacja wygląda, przecież nawet nie wypłacili odpraw, ergo: zapracowali na te głupie 25 mln

 3. @karroryfer
  Z tym kapitalizmem, to podobnie jak z byłym socjalizmem, Wszystkie wpadki ustroju tłumaczono, że wciąż jeszcze nie mamy prawdziwego socjalizmu. Więc – albo rozmawiamy o bytach idealnych (i dyskusja robi się stricte akademicka) albo przyznajemy, że to jednak to jest kapitalizm i są to wujowe jego przejawy :/

 4. Dzięki futrzaku za przykłady.
  Często przychodzi mi się spierać z wyznawcami Korwina czy innego Balcerowicza.
  I przeważnie to spór kończy się typu, że „to nie kapitalizm”, „wypaczenia”, „Brak pełnej swobody”, „matactwa żydomasonerii”, „Brak rozliczenia Komuchów” itp.

  Strasznie mi..stąd przykłady wielce pożądane.

  Czy czytałaś knigę „byliśmy głupi” ?

 5. @karroryfer – a KTO jest właścicielem korpo ? Tu nie ma właściciela. Tu są spekulanci giełdowi. Spotkałem się ze stwierdzeniem, że wolny rynek ostatni raz widziano w 1920r w USA :):):) A obecny kapitalizm to jest min wysiłku i max zysku – nic więcej.

 6. Tylko w tym przypadku takie banki wchodziły w Searsa po 60-80$ za akcje a zostały z anszymi niż 1$/akcję. Są stratne a nie zwycięskie.

 7. @Rafal:

  bardzo sie ciesze, ze to co piszę komuś sie na cos przydaje :)

  Nie czytalam „Byliśmy Glupi”. Co to i czy warto?

 8. Proponuję lekturę „Wojna o pieniądz”. Bez owijania wytłumaczone, dlaczego wykonuje się takie, a nie inne posunięcia.

 9. @Łukasz:

  I co z tego? Fakt glupiej decyzji biznesowej, w wyniku ktorej bank poniosl stratę, uwazasz ze usprawiedliwia przyznawanie milionowych bonusów?

  To może przenieśmy ta logikę na grunt małej firmy Kowalskiego, co prowadzi działalność gspodarcza.
  Kowalski podjął złe decyzje, w wyniku ktorych stał się niewypłacalny. I zamiast spłacać wierzycieli, przyznaje sobie sto tysięcy złotych bonusu, a potem idzie do sądu i mówi, że bardzo mu przykro, ale nie ma pieniędzy na pokrycie wierzytelności. A sąd łagodnie kiwa główką i mowi ze ok, let it be.

  Oczywiscie, nic takiego się nie stanie, bo zwyklych obywateli obowiązuje inne prawo. A niektorzy z nich jeszcze na dodatek zajadle będą bronić prawa, które dziala na ich szkodę – tak jak Ty.

 10. @Łukasz – dziś nie o to chodzi. Masz dowolnie przewalić firmę, grunt żeby zysk przyniosła. Jeden z największych lokalnych biznesmenów na moim terenie regularnie podpalał własne interesy. „Kasa misiu, kasa”. Nie konkurencyjność, nie dobro klienta, nie walka o rynek. Jedynie dowolny ruch, który forsę przyniesie. Po co komu użeranie się z klientem czy pracownikiem ? Szybka forsa to jest to. Przecież na tym polegają m.in wrogie przejęcia. A wyciskanie ludzi w korpo to niby co jest ? Najpierw wyciska się ludzi, potem firmę, a potem … a potem niech się inni martwią :):):) Skoro trupa kupili to niech go ożywiają :):):)

 11. Takie ciekawe spojrzenie na Brexit – niby nie w tym temacie, ale powiazane: https://nolanjazimreg.wordpress.com/2017/05/22/tories-gruesome-brexit-deception/?fbclid=IwAR2sODWAe4jm0pmgnQkwtAhaxw_L-8h047BPobqNY1vPYPMcwaRDGT14RBM

 12. @miss:

  Dzieki za linka. Faktycznie ciekawe…

 13. @furzak
  Jak przez LATA Sears przynosił straty, zadłużenie u wierzycieli rosło, ale pracownicy dostawali wypłatę, to czy ci pracownicy mieli wyrzuty sumienia, że ich tygodniówka polana jest łzami inwestorów?

 14. @Łukasz:

  Ale co to za idiotyzmy mi tu wypisujesz?

  Szeregowy pracownik, ktory ma płacone ZA JUZ WYKONANA PRACE ma zerowy wplyw na decyzje zarządu.
  To kluczowi inwestorzy decydują o składzie zarządu, o tym kto będzie CEO i jakie zarząd decyzje strategiczne podejmuje.

  Nastepny taki komentarz usilujacy wzbudzic poczucie winy w bogu ducha winnych ludziach, byle tylko użalić sie nad „biednymi inwestorami” wylatuje. Bo ja nie lubię trollingu.

 15. Sears Tower to była ikona Chicago, już z 10 lat temu zdziwiłem się widząc, że ma inną nazwę, wówczas Willys Tower. Taka nostalgiczna migawka, a sam wpis mocny – jesteśmy niewolnikami kapitału.

 16. @Wojtek:

  ano jestesmy niewolnikami. Przy czym niektorzy z niewolników usiluja zwalić odpowiedzialnosc na… niewolników.

 17. Mysle ze komentarz Lukasza byl celowo podszyty ironia. Nie wierze, ze mozna byc tak glupim bucem.

 18. @wszystkobędziezle:

  Łukasz komentuje u mnie od daaaaawna. I chyba wszystkie jego komentarze sa na poziomie korwinowej gimbazy…jeśli to ma być ironia to nigdzie nie dał poznac, ze taka była jego intencja.

 19. http://niewygodne.info.pl/artykul9/04668-Uprawnienia-CO2-daja-lepiej-zarobic-niz-Bitcoiny.htm

  Wot kapitalizm. Czemu nie ?

 20. Wlasnie. Bo moga.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: