Posted by: futrzak | 18 March 2023

O przedsiębiorczości

Z przedsiębiorczością w kapitalizmie jest jak z grą w rzutki.

Dzieciaki z klasy średniej stać na jeden rzut. Kilkanaście z nich trafi w tarczę i dostanie niewielką nagrodę.
Bardzo nieliczni trafią w sam środek i dostaną większa nagrodę. Woho! Kariera od pucybuta do milionera! American Dream zawsze możliwy!

Dzieciaki z bogatych rodzin stać na tyle rzutów, ile chcą. Mogą rzucać aż do momentu, kiedy wreszcie trafią i wzrośnie im poczucie własnej wartości. Niektórzy z nich bedą rzucać dalej, aż wreszcie trafią w środek. Zaczną udzielać wywiadów i pisać artykuły na temat “merytokracji” i wspaniałych efektów ciężkiej pracy i tego, że za jej pomocą każdy może osiągnąć co tylko chce.

Biedne dzieciaki nie biorą udziału w grze w rzutki. One pracują w knajpie, gdzie inni mogą sobie pograć. Serwują im drinki i sprzątają po ich zabawie.


Responses

 1. Myślę, że to w Derby w pałacu Jarosław Newerly rzuca uwagę, że nie wierzymy w talenty arystokracji, ale w wyścigach konnych stawiamy na konie rasowe.

  Oczywiście nie przypominam tego dla wiary w talenty urodzonych jako arystokraci czy jako współcześni arystokraci – to znaczy z bogatych rodzin, ale jako sugestię, żeby nie przesadzać.

  W rzutkach (niezbyt wymyślnej rozrywce) prawie wszystkie dzieci mogłyby mieć znaczące wyniki wtapiając w to odpowiednio wiele czasu, ale przeróżne talenty łatwiej rozwijać w otoczeniu, gdzie się czyta i rozmawia nie tylko o serialach tv.

  A takie otoczenie nie staje się codzienne nawet gdy klasa średnia bardzo się rozrasta i nie wysyła dzieci do pracy w knajpach.

 2. @andsol:

  Tak właśnie. Dlatego metafora gry w rzutki spodobała mi się. Kiedys byl podobny mem w Internetach po angielsku, przerobilam go na wersję polską i troche zmieniłam.

 3. Ciekawe jest spojrzenie na ten temat takich mniejszych przedsiębiorców…
  Tutaj jeden się na swoim blogu w ten sposób produkuje:
  [od moderacji: tutaj był link do spamowego tekstu-bełkotu, więc zostal usunięty]


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: