Posted by: futrzak | 21 January 2023

Rajski ogród

Od fanatycznych zwolenników mechanizacji i nowoczesności często można usłyszeć, że gdyby nie nowoczesne zmechanizowane rolnictwo, to ludzie głodowaliby, bo tylko dzięki mechanizacji i nawozom możliwa jest tak wielka produkcja żarcia.

Nie jest to prawdą, a jednym z przykładów są Hawaje, które dziś importują 90% swojej żywności.
Zanim wyspy zostały “odkryte” przez Cooka, Hawajczycy byli samowystarczalni żywnościowo i produkowali więcej na mniejszym obszarze, niż dzisiejsze “nowoczesne” rolnictwo.

Wymyślili coś, co nazwali ahupu’a system, wyglądało to mniej-więcej TAK, a polegało na sprytnym wykorzystaniu górzystego terenu w celu zarządzania dostępnymi zasobami wodnymi i terenem rozciągającym się od szczytu i rozszerzającym w dolinę.

Każda ahupu’a zaczynała się na szczycie wulkanicznych gór. Hawajczycy nie ruszali lasów porastających szczyty, z rzadka wybierali tylko drewno potrzebne do budowy, ale robili to tak, żeby nie zniszczyć naturanego habitatu. Poniżej tej strefy sadzili drzewa chlebowe i kokosy, które oprócz dostarczania swoich owoców ocieniały też rosnące pod nimi bananowce, drzewa noni i kukui. Ich opadłymi owocami żywiły się kurczaki oraz świnie. Poniżej tej strefy hodowano taro, stanowiące podstawę codziennego pożywienia. Tutaj budowano tarasy irygowane wodą spływającą ze strumieni, przelewającą się z wyzszych na niższe tarasy. Reszta wody spływała do strumieni, a niedaleko ich ujścia do oceanu znajdowały się stawy rybne.

Niedawne analizy naukowców wykazały, że system ahupu’a był w stanie produkować milion ton żywności z zaledwie sześciu procent terenu całych Hawajów. Dla porównania: dzisiejsze rolnictwo na Hawajach zajmuje 3 razy większą powierzchnię niż przed rokiem 1777 (przybycie białych), a łączna produkcja wynosi zaledwie 151,700 ton, czyli ledwie 15% tego, co Hawajczycy produkowali swoimi metodami przed przybyciem Cooke’a, bez żadnych sztucznych nawozów i maszyn. Co więcej: żywność przez nich produkowana była o wiele bardziej nutritious niz to, co jedzą dziś, a co skutkuje epidemią otyłości i związanymi z tym chorobami.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: