Posted by: futrzak | 12 January 2023

Jeszcze o leczeniu otyłości

Leczenie otyłości należałoby zacząć od kampanii skierowanej do LEKARZY.
Tak, lekarzy, bo na dziś osoba otyła idąca do lekarza (zaczyna zwykle od ogólnego) słyszy: “proszę mniej jeść, więcej się ruszać”.

Tymczasem podręcznik do obesitologii klinicznej liczy 800 stron. OSIEMSET STRON, a lekarz załatwia otyłego pacjenta jednym zdaniem. JEDNYM ZDANIEM.

A jakie potem zdziwienie, gdy pacjenci odesłani zwracają się po pomoc do róznych znachorów-magików pokroju Zięby. Na dodatek dostają jeszcze z*eby od całego społeczeństwa, bo “gdyby mniej żarli a więcej się ruszali” to przecież nie mieliby problemu.


Responses

 1. Siemka,

  “Leczenie”? “otylosci”?

  Mniej fatfobii please

 2. @Majorka:

  Mozesz sprecyzowac, o co ci chodzi? Tj. uwazasz, ze zaklasyfikowanie otyłości jako “disease” i “medical condition” przez gremia lekarskie z calego swiata dekadę temu było wyrazem fatfobii? Dobrze zrozumialam?

 3. Leczenie otyłości to fatfobia? Takie stwierdzenie jest nie tylko nielogiczne ( w ogóle poczytaj czym jest fatfobia ), ale również szkodliwe dla osób chorych na otyłość. Czyli według ciebie należy zostawić tych ludzi samych ze swoim problemem, niech cierpią dalej, byle tylko nie byli leczeni, bo to dyskryminacja?

 4. “na dziś osoba otyła idąca do lekarza (zaczyna zwykle od ogólnego) słyszy: “proszę mniej jeść, więcej się ruszać”.”

  Skad wiesz, ze jest to regula?

 5. @wszystkobedziezle:

  Zadna tajemnica, zrobiono sporo badan pokazujacych jak ludzie otyli są dyskryminowani przez caly system healthcare, ot pierwsze lepsze z brzegu:
  https://www.medicalnewstoday.com/articles/obesity-discrimination-in-healthcare#does-it-exist

  W guideliness NHS jak wół stoją zalecenia “prosze mniej jesc, więcej sie ruszac, jedynym sposobem schudniecia jest deficyt kaloryczny” jako sposob na leczenie otylosci, o tym samym mówią rzecznicy praw pacjentów otyłych z Polski, UK, USA.
  Tego jest sporo, zainteresuj się tematem.
  Niezmiernie trudno jest trafic na lekarza ogolnego, ktory nie odeslalby z rzeczona formułką, a chociazby wypisal skierowanie (tam gdzie jest ono potrzebne, rowniez w celu refundacji) do obesitologa.
  Mowi o tym Magdalena Gajda chociazby tutaj https://www.hellozdrowie.pl/otylosc-to-choroba-ktora-zabija-mowi-magdalena-gajda-rzeczniczka-praw-osob-chorych-na-otylosc/


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: