Posted by: futrzak | 15 November 2022

Rosyjskie rakiety uderzyły w terytorium Polski

A konkretnie dwie spadły w miejscowości Przewodów na Lubelszczyźnie. Dwie osoby nie żyją.

Info potwierdzone przez przedstawiciela amerykańskiego wywiadu.

Idę o zakład, że to część planu pod tytułem “walniemy w terytorium członka NATO, zobaczymy co z tego wyniknie.

PS:

Jak narazie wersja oficjalna mówi o tym, ze rakiety (S-300, obie strony je uzywaja) prawdopodobnie zostaly wystrzelone przez ukrainska obrone przeciwlotniczą. Sledztwo trwa.

Dlaczego OPL mialaby akurat tam strzelac? Nikt tego oficjalnie nie mowi, ale niedaleko przebiega glowna linia energetyczna lącząca Ukrainę z Polską, a w czasie wczorajszych ataków rosyjskich celem była infrastruktura energetyczna Ukrainy. Nie jest więc wykluczone, ze zostala zestrzelona rosyjska rakieta, ktora za cel obrala sobie wlasnie ową linię, a resztki spadly na Przewodów.

PS2:

Jak narazie wszystko wskazuje, ze eskalacji konfliktu nie bedzie. Pytanie, jakie kroki podejmie NATO i UE.


Responses

 1. Nie przyjmę zakładu bo bym przegrał.

  Po pierwszych deklaracjach sojuszników wnoszę, że nic z tego nie wyniknie, czyli ruskie poczują się mocniej. A powinny im np. jakieś niezidentyfikowane samoloty zbombardować port w Sewastopolu. W końcu samoloty wielozadaniowe można kupić w każdym sklepie z militariami…

 2. @Arturro:

  jak narazie nie minelo za wiele czasu, dopiero po rozmowie Dudy z Bidenem polskie MSZ w ogole potwierdzilo cokolwiek.
  Postawienie w stan gotowosci bojowej wojsk NATO w ciagu paru godzin to by mialo miejsce gdyby ruscy zbombardowali jakies duze miasto panstwa-czlonka NATO, ale nie w wypadku kiedy z deszczu rakiet lecących na Ukraine dwie spadly w jakiejs wiosce w Polsce.
  Nie ten kaliber zdarzenia.

  Zobaczymy, co dalej.

 3. https://apnews.com/d14fdf0b9bae8de550d5719e1b96fb3e
  Bardzo lakoniczny nius, ale jak na teraz, Amerykanie są zdania że była to prawdopodobnie rakieta ukraińska wystrzelona w celu zestrzelenia nadlatującej rosyjskiej

 4. @futrzak

  Nikt nie zacznie wojny o przyczepę z kukurydza wraz z obsługą. Przykre ale prawdziwe. Spadło na miejsce którego nikt nie chronił i nigdy chronić nie zamierzał Chroni się bazy wojskowe, lotniska, porty, ważniejsze mosty i węzły kolejowe – miasta niekoniecznie a wioski na pewno nie.
  Natomiast zignorowanie takiego wydarzenia bez reakcji jest ryzykowne, bo agresor może poczuć się bezkarny i kontynuować działania metodą “gotowanej żaby”.
  Co ciekawe pojawiają się doniesienia, że to była ukraińska rakieta przeciwlotnicza. To możliwe, ale jestem sceptyczny. Bardziej mi pasuje rakieta rosyjska która miała trafić w pobliską magistrale energetyczna łączącą Polskę z Ukrainą.

 5. Na razie info, że to były ukraińskie rakiety przeciwlotnicze, które miały zestrzelić te rosyjskie… a jak było faktycznie, to hmmm

 6. Why not both.
  rakieta S-300, obie strony uzywaja.
  Bezposrednio przed zdarzeniem ruscy wyslali deszcz rakiet w celu bombardowania ukrainskiej sieci energetycznej i infrastruktury. Tak sie sklada, ze w poblizu miejsca eksplozji jest glowna siec przesylowa lącząca Polske z Ukrainą.
  Calkiem prawdopodobnym wydaje sie, ze byla ona celem ataku ruskiego, ale rakieta zostala zniszczona przez ukrainska obrone przeciwlotniczą a resztki spadly w Przewodowie.

 7. @Matt:

  jak narazie po oficjalnej konferencji Stoltenberga mowia, ze faktycznie, tak jak napisales.

 8. Jak by nie było, to mi się cokolwiek średnio podoba fakt, że na moje rodzinne podkarpacie rakiety spadają.
  Szczególnie, że to w odległości od granicy, w jakiej część mojej najbliższej rodziny mieszka…

 9. @PawelW:

  No coz, w sumie jedyny srodek zaradczy to uszczelnienie ukrainskiej obrony przeciwlotniczej.
  A to lezy w gestii NATO.

  Przy czym schemat dzialan ruskich jest jakby znany juz: im bardziej Ukraina zyskuje na froncie wschodnim, odzyskujac okupowane tereny, tym bardziej agresywnie Rosja wystrzeliwuje rakiety sredniego zasiegu w celu zniszczenia infrastruktury energetycznej, wodnej, szpitali, szkol i co w ogole sa w stanie. Cos na zasadzie “moze i przegrywamy, ale kraj wam zrownamy z ziemia”.

  A jak na razie najbardziej na przeszkodzie pomocy wojskowej Ukrainie staly Niemcy.

 10. Z kolejnych, zabawnych informacji na ten temat: współrzędne miejsca upadku, to, z dokładnością do metrów SZEROKOŚĆ geograficzna budynku wywiadu wojskowego w Kijowie i elektrowni oraz DŁUGOŚĆ geograficzna węzła kolejowego we Lwowie.
  Komuś się popie.. i wpisał nie to do systemu naprowadzania. Pytanie za 100 punków- czy była inna rakieta która poleciała odwrotnie- znaczy na długość Kijowa i szerokość Lwowa? Bo to by świetnie pasowało do zwykłej moskiewskiej organizacji.

 11. @RE:
  Ale jak tak by miało być z tym pomyleniem koordynatów, to rakieta musiała by jakoś z terenu Białorusi wystartować… no bo dalej jak 200km to S300 nie poleci, a to jest jedyne terytorium z którego kacapy ją odpalić mogły…

 12. @PawelW:

  A jaki problem? Przeciez ruska armia jest obecna w Białorusi a “shelling” z terenu tejze juz wczesniej sie zdarzały?

 13. @futrzak

  Bo sobie zacząłem sprawdzać zasięg rakiet S300…. i niby jest tam napisane, że maksymalnie to 200km i to by się z wystrzeleniem z Białorusi zgadzało. Jest jeszcze w specyfikacjach podany zasięg 150km dla pewnych rodzajów S300… i tu się już robi ciasno z zasięgiem nawet z Białorusi….

  Ale właśnie – jak to mi znajomy wojskowy powiedział – te 200km to jest podane jak gotowość/zdolność kacapii do zajęcia Warszawy w dwa dni od odpalenia armii pancernej. Że faktycznie skuteczny zasięg tych rakiet, gdzie jeszcze coś ustalonego trafić mają, to jakieś 75km. No i mam zagwozdkę.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: