Posted by: futrzak | 1 November 2022

Wprowadzanie religii na uniwersytety świeckie

w Polsce odbywa się tak:

Mamy sobie konferencję. Wiecie, firmuje ją Uniwersytet Adama Mickiewicza, musi być legitna, nie? Wśród wykladowców jest prof. UAM dr hab, jest Dr n. med. psychiatra i psychoterapeuta, jest dr hab. psycholog…kto organizuje? Poradnia psychologiczno-duchowa no i oczywiscie wszystko w ramach szanowanego uniwesrsytetu UAM w Poznaniu.
No to chyba musi coś być na rzeczy, nie? Egzorcyzmy i psychoterapia to przecież skrajności! A przeciez jest tyle rzeczy pomiędzy! Duchowość jest! Zaburzenia psychiczne, osobowości, rozeznanie duchowe – przecież mowa o tym samym tylko w różnych słowach!

Ale spoko, rozejsc sie, nie ma co panikować. Wszystko będzie dobrze.
Bogaci leczyc się i tak pojadą do szpitali i lekarzy za granicę, w ramach NFZ w polskich poradniach zdrowia psychicznego będą przyjmować dyplomowani profesorowie. Teologii. I będą mieć pensje fundowane z waszych podatków, tak jak dzis maja katecheci uczący w panstwowych, świeckich szkołach, mimo tego ze ustawa o wprowadzeniu religii do szkół nie przewidywala oplacania ich pensji z podatkow.

Polska. Taki piękny religijny kraj…


Responses

 1. Nie wiem jak to jest z „firmowaniem” tej imprezy przez Uniwersytet Poznański. Widzę, że zapraszają jezuici i wydział teologiczny UAM a rzecz odbędzie się w czymś, co się nazywa Akademią Lubrańskiego. Fundacja. Uczelnią było 500 lat temu.

  Rzetelniej by było gdyby profesorstwo docenctwo doktorstwo wydziału Teologii jasno napisało, że to oni, a nie Uniwersytet zaprasza, ale nie bądźmy tacy wymagający z tą rzetelnością. Przecież to teolodzy, czyli specjaliści od nauki o bytach istniejących lub nieistniejących. Tam wszystko jest mgławicowe.

 2. @andsol:

  Ta….
  A ja sie zastanawiam co na swieckiej uczelni robi wydzial teologiczny.

  Tak siebie opisuja (wytluszczenie moje):

  “Wydział Teologiczny jest ośrodkiem badań i studiów teologii katolickiej oraz chrześcijańskiej myśli społecznej. Pracownicy Wydziału współpracują z ośrodkami naukowymi w Polsce i za granicą, a efekty prac przedstawiają w formie monografii autorskich i wieloautorskich oraz artykułów publikowanych w renomowanych czasopismach naukowych, krajowych i zagranicznych.

  Badania charakteryzuje interdyscyplinarność oraz postawa otwartości i dialogu. Wydział prowadzi studia na kierunkach: teologia oraz dialog i doradztwo społeczne.

  Siedziba Wydziału Teologicznego znajduje się na Ostrowie Tumskim, przy ul. Wieżowej, czyli w historycznej części Poznania.

  Wydział Teologiczny wchodzi w skład szkoły dziedzinowej o nazwie Szkoła Nauk Humanistycznych. Przy wydziale funkcjonuje rada naukowa dyscypliny teologia.”

  Seriously. Na swieckich uczelniach na swiecie owszem, mozna znalezc studia z religioznawstwa, w sklad ktorych wchodzi historia religii, antropologia religii, etc.
  Ale teologia????

 3. Cel tejze konferencji, ze strony http://teologia.amu.edu.pl/strona-glowna/content-wt-gowny/426345-konferencja-miedzy-egzorcyzmem-a-psychoterapia

  “Zamiarem pomysłodawców jest ukazanie znaczenia praktyki egzorcyzmu w Kościele Katolickim, problematyki związanej z rozumieniem tej praktyki przez, egzorcystę, psychiatrę, psychoterapeutę.

  Podobnie z psychoterapią, zamiarem jest wskazanie znaczenia psychoterapii, w odniesieniu do zaburzeń, trudności psychicznych.

  Naczelnym celem jest próba wyjścia z wiedzą, która może okazać się niezbędna w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, które zadaje sobie człowiek: cierpię, dlaczego cierpię, jaka jest przyczyna mojego cierpienia jak to rozumieć, gdzie szukać wsparcia?

  Podczas konferencji, zostanie podjęta próba udzielenia odpowiedzi na te pytania.”

 4. Mam nadzieję, że prace konferencji zostaną opublikowane i tam będzie można znaleźć dane o liczbie i płci osób poddanych w XXI wieku w Polsce egzorcyzmom. A także ile szatanów średnio jest wyganianych z każdej osoby, jaka jest płeć szatanów i czy jest odmienność płci opętanego i opętującego. A także co oni (one) mówią gdy muszą odchodzić. I czy zdarzają się przypadki nawrotu szatana do starej norki. Wszystko to jest bardzo ważne dla duchowego życia polskiego katolicyzmu.

 5. @andsol:
  Najwyrazniej jest tez wazne i dla stanu polskiej psychiatrii i psychoterapii :-/

 6. A na temat „co na świeckiej uczelni robi wydział teologiczny” miałem szansę dowiedzieć się czegoś 9 lat temu, ale… no nie wiem, nadmiar dobrego wychowania czy brak odwagi… Bo odwiedzając Kraj spotkałem się z szefem naszego dobrego seminarium z dawnych lat (studiowaliśmy na nim teorię Morse’a, operacje kohomologiczne i parę innych nie całkiem elementarnych spraw) – on sam miał wielki wkład tym, że nie przeszkadzał. A potem, gdy czasy się zmieniły, został wiceministrem edukacji narodowej, potem rektorem mego uniwerku. I to jego działania (a może brak przeciwdziałań?) przyniosły zalew wydziałów teologii na dobrych uniwersytetach.

  Zapytałem (i dostałem parę ciekawych wyjaśnień) o jego działaniach w ministerstwie ale o te teologie nie zapytałem. Może gdyby spotkanie było na całkiem neutralnym gruncie… Ale samo zadanie pytań już by zinterpretował jako osobisty atak – a jak wiesz moje zdolności dyplomatyczne są zerowe, a może i ujemne.

 7. Wow, samo zadanie pytania interpretowane jako atak. Przez rektora i v-ce ministra edukacji.

  Smutne.
  Szkoda mi znajomych, co jeszcze pracuja na uczelniach w Polsce…


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: