Posted by: futrzak | 16 October 2022

Kto winien inflacji?

Wg Janusza Filipiaka, właściciela firmy Comarch i jednego z najbogatszych Polaków, odpowiedzialni są politycy, którzy wprowadzili nadmierną liczbę niekontrolowanych programów socjalnych.

W programie “Czarno na Białym” tak to podsumował:

“Dopuszczanie do sytuacji, w której jest rozdawnictwo pieniędzy, to jest to psucie gospodarki”

No to zróbmy sprawdzam. Co się okazuje?
od 1 stycznia 2020 roku firma Comarch uzyskała pomoc publiczną o łącznej nominalnej wartości 92 062 222,40 zł (słownie: dziewięćdziesiąt dwa miliony sześćdziesiąt dwa tysiące dwieście dwadzieścia dwa złote i czterdzieści groszy).

No ale najwiekszym problemem jest ta samotna matka, co pobiera 500 złotych zasiłku, c’nie?


Responses

 1. A to ciekawe, bo źródłem inflacji są głównie ceny energii (spowodowane sytuacją międzynarodową) i żywności (spowodowane cenami energii, sytuacją międzynarodową oraz czynnikami pogodowymi).

  Widać, że prezes zasługuje na swoje wynagrodzenie: jest świetny jako marketingowiec i wszystko sprzeda, a w szczególności narrację.

 2. @mall:

  Nie wiem, co w tym takiego swietnego i nie wiem, co to m wspolnego z marketingiem.
  Bajka o inflacji, ktora opowiada Filipiak, zostala wymyslona za czasow Reagana i Thatcher i byla to czysto propagandowa zagrywka majaca z jednej strony zdusic spoleczne protesty przeciwko rosnacej inflcji a z drugiej przeniesc winę z faktycznych sprawców na najslabszych, ktorzy pobierali zasilki, a ktory to system zasilkow Reagan chcial zlikwidowac.
  Wg bowiem koncepcji panstwa neoliberalnego pieniadze z podatkow nie powinny byc wydawane na zadne programy socjalne ani tez serwisy socjalne – za wyjatkiem tych, z ktorych frukta czerpia kapitalisci.

  W Polsce dzis na tą ideologie daje sie nabierac juz bardzo niewielu, nawet nie wszyscy widzowie TVN.
  Tragedia polega na tym, ze takie Filipiaki sa zapraszane do telewizji, rowniez tej nazywanej “niezalezna”, pieprzą kocopoly jak wyzej, a w ogole nie sa punktowani przez prowadzacych dziennikarzy.
  Bo tak, w faktycznie niezaleznych mediach to dziennikarz NA ANTENIE powinien byl przytoczyc powyzsze fakty i skonfrontowac opinie Filipiaka z tymi faktami. Ale tego nie zrobil, bo w Polsce poza niszowymi mediami cala reszta wyznaje ideologie neoliberalizmu.

 3. @Futrzak: jego skuteczny marketing polega na tym, że narracją podtrzymuje to neoliberalne podejście. Jak widać ze skutkiem. Więc, chyba zgadzamy się?

 4. @mall:

  No wlasnie to “ze skutkiem” jest imho dyskusyjne.
  Co chce powiedziec: DO TEJ PORY bylo tak, jak napisales, ale Filipiakowi i piewcom neolibu jednak peron odjechal, bo preferencje wyborcze Polek w wieku 18-29 lat sa lewicowe.
  Mlodzi mezczyzni nadal za Konfa, bo przeciez dlaczego mieliby rezygnowac z uprzywilejowanej pozycji w patriarchacie, prawdaz.
  No ale to nie oni decyduja o posiadaniu potomstwa – w dzisiejszym swiecie nikt nie zmusi kobiety do urodzenia i wychowywania dzieci, jesli nie bedzie chciala. Tak, klerofaszysci bardzo sie staraja, ale przyrost naturalny w Polsce spada (i to drastycznie), Polki nie chca rodzic, przynajmniej te mieszkajace w Polsce.
  A jak juz urodza, to one maja najwiekszy wplyw na wychowanie potomstwa (czasy, kiedy byly en mass ekonomicznie uzaleznione od mezczyzn na szczescie minely). I w wiekszosci nie wychowuja w duchu podtrzymania konserwatywno-neoliberalnego ustroju, bo nie godza sie na ograniczanie wlasnej autonomii i sprowadzania zycia do pieluch, garów i kosciola.

 5. Mlodzi mezczyzni nadal za Konfa, bo przeciez dlaczego mieliby rezygnowac z uprzywilejowanej pozycji w patriarchacie, prawdaz.

  Bo młodzi mężczyźni żyją takimi materiałami:

  DO TEJ PORY bylo tak, jak napisales, ale Filipiakowi i piewcom neolibu jednak peron odjechal, bo preferencje wyborcze Polek w wieku 18-29 lat sa lewicowe.

  W tym powyżej zalinkowanym jest również dyskusja, dlaczego – w ich optyce – tak jest.

 6. @PawelW:

  Ten material ma ponad 2 godziny. Wymieklam po 2 minutach jąkania i stękania.
  Czy moglbys pokrotce napisac, o co chodzi?

 7. @futrzak

  Ja go sobie na 1,5 prędkości podczas odkurzania mieszkania odsłuchałem ;-) bo po co marnować inaczej produktywny czas?
  Generalnie to dyskusja dwóch patriarchalistów o sytuacji społecznej, o kobietach, o mężczyznach, o relacjach damsko-męskich, sporo RedPilla i czym to jest/nie jest, trochę o polityce międzynarodowej… i to wszystko widziane przez pewne ideologiczne okulary…

 8. @PawelW:

  A to dzieki, szkoda mi tracic czasu – wątpie czy dalabym radę – ja z tych ludzi, co nie sa w stanie naraz robic czegos oraz sluchac czegos (moze za wyjatkiem muzyki beztekstowej).

  Czy doszli do jakichs sensownych wnioskow, czy tak se pobrzdąkali?

 9. @futrzak
  Czy doszli do jakichs sensownych wnioskow, czy tak se pobrzdąkali?

  Zależy czym dla kogo są sensowne wnioski ;-)
  Z mojej perspektywy patrząc, to w niektórych tematach tak (podsumowanie ruchu prepersowego “samotnych wilków”), w niektórych nie (ocena ogólnej sytuacji, że na świecie to lewica aktualnie rządzi).

  Mnie bardziej zaskoczyło, że podesłałem to wideo kilku o pokolenie młodszym członkom rodziny i mnie uświadomili, że tam niewiele odkrywczego albo nowego usłyszeli.
  Co prawda to przykład anegdotyczny… ale ja wnioskuję z tego, że kobiety się feminizują a mężczyźni się redpillują. Ciekawe czym to się wszystko skończy.

 10. @Futrzak: propaganda neolibów działa. W mediach i w postawach części społeczeństwa faktycznie widać, że coś się zmienia. Co z tego, skoro jednocześnie następuje:
  – demontaż publicznej służby zdrowia i jej prywatyzacja;
  – demontaż publicznego szkolnictwa i jego prywatyzacja;
  – demontaż transportu zbiorowego.

  Z jednej strony demontaż sektora publicznego, a z drugiej krocząca prywatyzacja. W mojej ocenie to jest utrwalenie neoliberalnego projektu politycznego.

 11. @mall:

  Tak, propaganda dziala, ostatecznie spoleczenstwo polskie dalo sie spacyfikowac na cale 3 dekady. Ale teraz spoleczenstwo doszlo do sciany – z jednej strony najmlodsze pokolenie tego bullshitu nie przyjmuje (kobiety ida w strone lewicy, faceci faszyzmu), z drugiej dymy sie zaczna jak w zimie bedzie zimno i glodno.
  A bedzie, bo ceny sa jakie sa. I nie da sie juz tego dluzej zwalac na bzdury ktore z automatu opowiada Filipiak i reszta balceroidów.

  I dokladnie o tym mowie. Jesli znajdzie sie ktos, kto wykorzysta to niezadowolenie, to wygra wybory. Jak narazie wszystko wskazuje, ze bedzie to PiS, bo PO/KO powtarza te same bzdury o straszliwych programach socjalnych generujacych inflacje, o koniecznosci zaciskania pasa etc.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: