Posted by: futrzak | 11 September 2022

Polityka brytyjska za panowania Elżbiety II

Ponieważ prasa nadal pełna wszędzie królowej, jej piesków, strojów, rodzinnych ploteczek i życia dworskiego, to ja może dla odmiany przypomnę, co działo się za panowania Elżbiety w imperium, którego była królową, bo co prawda książki napisano na ten temat, ale są one pogrzebane w bibliotekach i czytane najwyraźniej tylko przez historyków, dobrze więc będzie przypomnieć ucieleśnieniem jakich wartości była jej królewska mość.

KENIA

W latach 1952–60, siedem lat po zakończeniu II wojny światowej i trzy lata po procesach norymberskich, Brytyjczycy powtórzyli mechanizm stosowany przez dwa zbrodnicze reżimy totalitarne XX w.
Po stłumieniu buntu rdzennej ludności Kenii przeciwko kolonializmowi (powstanie Mau Mau), stosując zasadę zbiorowej odpowiedzialności, poddali represjom cały 1,5-milionowy lud Kikujów.
Domagających się ithaka na wiyathi (ziemi i wolności), zdesperowanych Kikuju zamknięto w ponad 100 obozach koncentracyjnych, porównywalnych do obozów nazistowskich czy sowieckich.
Amerykańska badaczka Caroline Elkins na podstawie dokumentów, świadectw, statystyk i analiz przyrostu ludności wyliczyła, że w Kenii w wyniku pracy przymusowej, tortur i egzekucji zostało zamordowanych i zmarło z wycieńczenia od 130 do 300 tys. ludzi.
Dokładnej liczby ofiar nie poznamy nigdy, Brytyjczycy skutecznie zatuszowali skalę zaprowadzonego terroru.

MALAJE

Malayan National Liberation Army (Malajska Narodowa Armia Wyzwoleńcza) zaczęła partyzancką walkę o niepodległość ok. 1948 roku. W odpowiedzi na ataki MNLA brytyjskie władze okupacyjne ogłosiły stan wojenny (a state of emergency), rozpoczynając dwunastoletnią wojnę i kampanię terroru.
Brytyjskie wojska stosowały taktykę “spalonej ziemii” podkładając ogień pod domy i plantacje ludności malajskiej, wysiedliły ok. 400 tys. do miliona Malajow do obozów koncentracyjnych a na terenach tych, którzy najdłuzej się opierali, rozpylali Agent Orange, żeby zniszyć jakąkolwiek wegetację i w ten sposób zagłodzić opornych.

JEMEN

W 1962 roku, po śmierci króla Jemenu Ahmeda, arabska armia nacjonalistyczna, przy wsparciu Nassera (i jego armii) przejęła władzę i zadeklarowała utworzenie republiki.
Spotkało się to z odpowiedzią rojalistów, którzy otrzymali wsparcie z Arabii Saudyjskiej, UK, Izraela i Jordanii.
Oficjalnie rząd brytyjski twierdził, że nie biorą udziału w interwencji, natomiast w rzeczywistości dostarczali myśliwce oraz broń rojalistom. Brytyjska firma Airwork Services podpisała kontrakt na 26 milionów dolarów, w ramach którego szkoliła saudyjskich pilotów.
Rząd brytyjski doskonale zdawał sobie sprawę, że ta wojna jest nie do wygrania przez rojalistów, mimo to
wspomagał ich. Premier Harodl Macmillan powiedział prezydentowi Kennedy, że celem jest utrzymywanie nowych rządów “occupied with their own internal affairs”, czyli pilnowanie, żeby nowe państwo nie urosło w siłe i żeby było osłabione.
Zgodnie z przewidywaniami rojaliści przegrali w 1969 roku, natomiast w wyniku wojny zgineło ponad 200 tysięcy ludzi.

INDONEZJA

Masowe mordy w Indonezji, w wyniku których zgineło kilka milionów Indonezyjczyków, zasługują na oddzielną notkę, bo sprawa jest bardziej skomplikowana, ale jedno nie ulega wątpliwości: tak USA jak i UK czynnie wspierały ludobójstwo, dostarczając pieniądze i sprzęt wojskom Sukharto oraz prowadząc ogromną kampanię propagandową.

Na oddzielną notkę zasługuje też najnowsza historia Irlandii oraz Irlandii Północnej, opisująca politykę UK podczas okresu tzw. “The Troubles”.

Zródła:
Brytyjskie zbrodnie w Kenii
Britain Destroyed Records of Colonial Crimes
The Worst Atrocities of British Empire
Yemen Civil War, 1962-64


Responses

 1. ,,God save the queen! Her fascist regime!” J. Lydon/ Sex Pistols

 2. Hmmm mam mieszane uczucia… bo w sumie królowa ani mnie ziębi ani grzeje… hmmm ^^

  Ale, oczywiście brytyjscy monarchowie od ponad 200 lat panują, ale jednak nie rządzą.
  Przykładowym faktem to twierdzenie wspierającym jest choćby los Edwarda VIII, którego obalono w transatlantyckim zamachu stanu, ponieważ chciał on zbliżenia swojego kraju z Rzeszą.

  Zresztą, nawet w trakcie wojny monarchowie byli bliscy stronnictwa pokojowego, czy też kapitulanckiego. I co? I nic. To nie oni kształtowali politykę.

  Natomiast dziwny zgon księcia Kentu w “katastrofie” lotniczej w 1942 r. może sugerować wręcz, że członka rodziny królewskiej można się pozbyć, jeśli za dużo kombinuje.

  Zatem stawiam tezę, że monarchowie Abionu w tamtym czasie mogli co najwyżej robić dobrą minę do złej gry….

 3. W tamtym czasie moze i nic nie mogli, ale mamy 2022, a za chwile 2023. Skoro byla taka glowa panstwa za jaka ja uwazano i tak wiele znaczyla jak w tym komentarzu jednego z moich colleagues, jak i w wazeliniarskich laurkach wystawianych na FB, przez niektorych moich Brytyjskich “friends” to mogla oficjalnie ofiary tamtych zajsc przeprosic, a przede wszystkim zadbac by ich rodzinom wyplacic porzadne odszkodowania, a nie jakies grosze.

  “HM Queen Elizabeth II has been a constant presence during my life, that presence is now gone, and things will never be quite the same again.
  My first memory of anything royal is the Silver Jubilee in 1977.
  She has been there every Christmas at 15:00, and for people of a certain age just before James Bond, Her Majesty will not be there any longer.
  Whatever your opinion of the royal family, the late Queen has been unwavering in her duties to the country her family and as a commander in chief, hopefully her passing will be recognised by everyone in some small part in the coming days.
  Moving forward King Charles III will hopefully continue as that constant and be there.
  RIP Ma’am
  God Save the King.”

  Ja nie wiem, czy on tak na powaznie, czy tylko dla atencji, ale jak na powaznie, to rece opadaja jak mozna byc takim loserem. Chciec byc czyims poddanym.
  Zreszta oni sobie moga tak uwazac i pisac, bo maja niezle zycie klasy sredniej. Inaczej by spiewali jak by jej “royal presence” oznaczala koniecznosc zaiwaniania gdzies na plantacji albo w kopalni pod batem za miske ryzu.

 4. Odpowiedz innego wazeliniarza na powyzsza laurke:

  “Never truer words xxx.
  I am not a royalists but was surprised by how much the events effected me.
  Long live the King”

  Tak, the events napewno go dotknely. Zapewne nie moze sie po tym wszystkim odnalezc i chodzi z kata w kat. Sierotka.

  A tak powaznie, to mozliwe, ze go dotknely osobiscie. Mianowicie droga jak szlag, z zasyfionymi wagonami pasazerskimi i wiecznie strajkujaca kolej odwolala kolejny strajk ze wzgledu na the events, wiec moze byc za cos wymiernego wdzieczny swojej wladczyni.

 5. Pawelw: oidp Gaurdian kilka lat temu dorwał listę ustaw, na które rodzina królewska miała wpływ poprzez swój bezpośredni lobbying i nakazy zmian przepisów. Na pewno dotyczyły one ich osobistych zysków, ale jakby chcieć zweryfikować czy to miało konkretne konsekwencje dla rozwiązań prawnych dla innych trzeba by sprawdzić wszystkie ustawy. Oidp było kilkaset.

  I to dało by odpowiedź na pytanie o to czy ten wpływ mają duży czy mały. Bo mają na pewno.

 6. @mall
  Jakimś linkiem do tej listy byś poratował?

 7. PawelW: niestety nie mam ;( Na pewno widziałem info o tym na Guardianie.

 8. @PawelW:
  Jej krolewskie mosci sa neutralne, no chyba ze chodzi o ich zyski i majatek, to wtedy nie.
  Wtedy trzeba ustawy zmieniac, i jest to zgodne z prawem:
  https://en.wikipedia.org/wiki/King's_Consent

  Bylo tego w cholere i ciut, ponad tysiac:
  https://www.theguardian.com/uk-news/2021/feb/08/royals-vetted-more-than-1000-laws-via-queens-consent

  Znajduje wielce zabawnym, ze publika wie, ze jej krolewskie mosci w UK “nie wtracaja sie do polityki”, ale juz o King’s consent to nie wiedza.

 9. @futrzak

  O istnieniu King’s_Consent wiedziałem, ale nie wiedziałem, że ktoś zrobił taką zacną listę.
  Szkoda, że nie da się jej jakoś sortować alno wyszukiwać po kategoriach… byłby niezły materiał na research.

 10. @PawelW:

  Y? Przeciez masz tam search oraz masz sortowanie po kazdej kolumnie, czyli Title, Date, Chamber, Link, Notes.
  Oprócz tego mozesz rozwinąć listę i ją przejrzeć.
  Jak dla mnie całkowicie wystarczające, cokolwiek więcej nie mieści się w ramach interfejsu Guardiana, trzebaby do tego dorobic bazę danych, i tak dobrze, ze w ogole zadali sobie trud, jak dla mnie to kopalnia wiedzy o tej zgniłejh monarchii.

 11. A od strony praktycznej, w ten sposób ich królewskie mości mają większą władzę niz polski prezydent, bo mogą wetować dowolną ustawę w tajnej procedurze, bez procedury odwoławczej i bez podawania tego do wiadomości publicznej.
  To jest cos, co jest nie do pomyslenia w panstwie demokratycznym ani tez w republice, bo koncept tajnego i bez odwolania prawa weta władzy wykonawczej to się dyktatura nazywa.
  Ale co za przepiękny pijar, zeby tak otumanic miliony ludzi i wmowic im, ze mnonarchia to tylko dla ozdoby i nic nie ma do powiedzenia! Majstersztyk po prostu!

 12. @futrzak

  No właśnie o taką rozszerzoną bazę danych mi chodziło… o różnych kategoriach filtrowania. W sumie dziwię się, że takie coś powstało dopiero w 2021 z poruczenia gazety, a żadne brytyjskie ruchy lewicowe się tym wcześniej nie zajęły…

 13. Jak widac pijar dziala – sama sie z tym spotkalam, niektorzy znajomi mieniący sie byc lewicowymi powtarzaja te same bajeczki o neutralnosci i tym ze nie maja dzis krolewskie mosci zadnej wladzy. Jak w to uwierzysz, to po co ktokolwiek by szukal? Na tym wlasnie polega skuteczna propaganda.

 14. A jak ktos odwazy sie trzymac znak “abolish monarchy” to bedzie mial zarzuty karne:

  https://www.independent.co.uk/news/uk/crime/abolish-the-monarchy-protesters-king-proclamation-b2165294.html?utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR13J3PGvYiUPyQvuI3_tLiJ6hl2Eh1XKidI2phjKnxTA5_ttbXlOBfUgt8#Echobox=1662979428


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: