Posted by: futrzak | 29 August 2022

Inflation Reduction Act

W USA został uchwalony i wejdzie w życie.
To, co zostało przyklepane przez senat, to wynik długich targów i oczywiście jest okrojone, ale mimo wszystko podniosły się głosy różnej maści republikanów oburzonych że JAKTO, dziesięc tysięcy dolarów pożyczek studenckich będzie anulowane każdemu??? (20 tys. jeśli ktos był na Pell Grant) No jak tak można, “zaciągnięte pożyczki trzeba spłacać”, “ja swoje spłacałem”, “to zachęta do lenistwa”, “to niemoralne, na studia trzeba zapracować” i tak dalej.

I tu proszę państwa nastąpiła siurpryza pijarowa: mianowicie reakcja Białego Domu.
Nie wszyscy wiedzą, że istnieje w USA coś takiego jak tzw. rejestry pomocy publicznej.
Co zrobili ludzie prowadzący oficjalne konto twitterowe Białego Domu? Otóż…
zaczęli najzwyczajniej wysyłać publiczne odpowiedzi na Twitterze, w ramach których opisywano ile firma danego senatora, kongresmena, czy pieniącego się komentatora otrzymała pożyczek w ramach Paycheck Protection Program (usiańska tarcza antycovidowa, całkiem sprawnie działająca) oraz ile z tej pomocy publicznej (kwoty pożyczek) umorzono.

Szybciutko wyszło na jaw, że istnieje korelacja, mianowicie im głośniej ktoś krzyczał przeciwko umorzeniu długu studenckiego, tym więcej otrzymał publicznej kasy z programu PPP.
Do tego doszła kwestia opowieści z mchu i paproci pod tytułem “ja na swoje studia zapracowałem i sam je spłaciłem”.
W tym temacie wykazał się zwłaszcza McConnell, który zapałał świętym oburzeniem i podsumował student-loan forgiveness jako “astonishingly unfair” [zdumiewająco niesprawiedliwy]. Odpowiedziała mu Elizabeth Warren stwierdzając, że on sam skończył University of Louisville (graduated), który kosztował wtedy 330 dolarów za rok, a dziś kosztuje 12.000 dolarów za rok.

No i tyle w temacie.
Jak republikanie dostają publiczne pieniądze, to dobrze. Jak zwykli ludzie dostają publiczne pieniądze – to KOMUNISSSS!
W Polsce to samo: jak wyborcy PO/KO dostają publiczne pieniądze (np. zasiłek na dziecko) to dobrze, należy im się. Jak zwykli ludzie pobierają taki sam zasiłek – KOMUNISSSS!
To jest dokładnie ta sama metoda pijarowa: oskarżyć przeciwników politycznych i zwykłych ludzi o lenistwo, marnotrawstwo i sprzeniewierzanie publicznych pieniędzy podczas gdy samemu sie je ciągnie rurociągiem na potęgę.


Responses

 1. @PawelW:

  zgadzam sie, ze obserwowanie tego na zywo na Twitterze bylo zabawne.
  Chcialabym jednak zeby poszla za tym jakas głębsza refleksja…

 2. @futrzak
  Ja i pewnie miliony innych maluczkich też by zapewne chcieli, zresztą nie tylko refleksja, ale jakieś konkretne działania. Jak np. wywalenie GOP na śmietnik historii. Pożyjemy zobaczymy…

 3. @PawelW:

  Wywalenie GOP na śmietnik historii to chyba bez rewolucji się nie da. Bo w tej chwili nawet jesli większosc nie bedzie glosowac na republikanskiego senatora w swoim stanie, to okręgi wyborcze i warunki glosowania sa tak skręcone, ze jest prawie niemozliwoscia wywalenie ich z siodła tj. aby nie stanowili polowy w senacie.

 4. .. a potem jeszcze jest kwestia electoral college…


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: