Posted by: futrzak | 7 July 2022

Gospodarka mieszkaniowa PRL versus kapitalistyczna III RP

W liczbach:

Gospodarka mieszkaniowa w PRL – liczba budowanych mieszkań w okresie Polski Ludowej była większa niż współcześnie, a obecnie około 50% Polaków mieszka w mieszkaniach zbudowanych w okresie PRL.

W roku 1960 oddano do użytku 142,1 tysięcy mieszkań, a w roku 1970 194,2 tysięcy mieszkań.
Najwięcej mieszkań wybudowano w 1978 roku – 283,6 tys. o przeciętnej powierzchni około 62 m².
Liczba oddawanych mieszkań od roku 1964 do roku 1989 włącznie nie spadała poniżej 150 tys. Dla porównania, w roku 2015 wybudowano 147,7 tys. mieszkań.
Średnia powierzchnia mieszkań w roku 2016 wyniosła 58,2 m², a w latach 1990-2015 liczba mieszkań 150 tys. została przekroczona tylko w 2003, 2008 i 2009 roku.

Po okresie PRL nigdy nie przekroczono granicy 200 tys. mieszkań, co zdarzało się w latach 1972-1980, a mieszkania budowane w dzisiejszych czasach mają trochę mniejszą powierzchnię od tych budowanych w latach 70-tych ubiegłego wieku.

No i tak to.
Liczby z roczników staystycznych.


Responses

 1. W 1989 otworzyly sie granice, w 2004 Polacy dostali paszporty UE, zaczeto uznawac ich dyplomy, itd.. Emeryci jada do Tajlandii, Ekwadoru, itd. Z kolei mlodzi faceci przenosza sie na Filipiny, itd..

 2. @reflektor:

  Tak, wiemy o tym wszyscy, jak to sie ma do wpisu pod ktorym komentujesz?

 3. BTW:
  w Tajlandii i Ekwadorze to owszem są, emeryci, ale z USA i Kanady a nie z Polski (to tak gwoli uściślenia).

 4. @ futrzak

  W najwiekszym uproszczeniu – porownujesz jablka z pomaranczami.

 5. @reflektor:

  Co tu jest jabłkiem a co pomarańczą? I dlaczego?

 6. @ futrzak

  Za wszystkim stoja pieniadze, tak ? Tak twierdzisz odkad pamietam. No wiec dlaczego Australia podwoila liczbe mieszkancow ? Dlaczego USA chca zwiekszyc populacje z obecnych 315 milonow do 400 milionow, przed koncem stulecia ? Kanada z obecnych 38 do 100 w tym samym okresie ? Z kolei Holandia ma gestosc zaludnienia 430 na kilometr kwadratowy i wciaz przyjmuje ludzi dla ktorych Londyn jest zbyt drogi.
  ….
  Ja sie urodzilem w tym PRL-u i guzik mnie teraz obchodzi, ile mieszkan III RP buduje. Jak ktos chce moje dolary to ja za moje dolary chce miec full wypas !

 7. @reflektor:

  “Za wszystkim stoja pieniadze, tak ?”

  — W systemie kapitalistycznym tak, tutaj wszystko jest, niestety, na sprzedaż.

  “No wiec dlaczego Australia podwoila liczbe mieszkancow ? Dlaczego USA chca zwiekszyc populacje z obecnych 315 milonow do 400 milionow, przed koncem stulecia ?”

  — A chcą? Mozesz podac, skąd wziąłeś tą informacje? Kto to oglosil? Kiedy? Gdzie?
  Oraz, jak to sie ma do notki pod ktora komentujesz, bo ja nadal nie wiem?

  “Ja sie urodzilem w tym PRL-u i guzik mnie teraz obchodzi, ile mieszkan III RP buduje.”

  — W porzadku, rozumiem, ale wiesz, nie ma obowiązku czytania tego, co piszę, więc nie rozumiem skąd ta pretensja? Nie obchodzi cie, nie czytasz, ok. Skad jednak i dlaczego ta złość i pretensje do mnie?

  “Jak ktos chce moje dolary to ja za moje dolary chce miec full wypas !”

  — No i? Skad zalozenie ze caly swiat będzie zainteresowany co ty chcesz mieć za swoje dolary? Myslisz, ze swiat sie kręci dookola twojej osoby?

  Serio nie mam zielonego pojęcia, co ty w ogole chcesz tutaj zakomunikować, masz z tym ogromne problemy, jedyne co wynika z twojego komentarza to jakaś głęboko nieukojona frustracja, diabli wiedzą z jakiego powodu.

 8. @ futrzak

  Swiat nie kreci sie wokol mojej osoby, a wokol dolara. No i bardzo dobrze.
  Rynek bardzo dobrze poradzil sobie z akomodacja Polek i Polakow. I poradzi sobie w przyszlosci. Kto jeszcze twierdzi ze rynek nie dziala ? Tylko ze jest to rynek globalny ;-)

 9. @reflektor:

  “Rynek bardzo dobrze poradzil sobie z akomodacja Polek i Polakow”

  — Tyle, ze to nieprawda. Tenże “rynek” rządzi w III RP od ponad 3 dekad.
  Sprawdzamy, jak wygląda sytuacja mieszkaniowa w Polsce na tle innych krajów Unii Europejskiej:

  “Eurostat podaje, że w 2020 r. blisko 18% ludności UE mieszkało w przeludnionych mieszkaniach. Niestety w naszym kraju ten wskaźnik wciąż jest jednym z najwyższych w Europie i wynosi 36,9%.”

  Co jest przyczyną tego przeludnienia? Zbyt małe zarobki w stosunku do cen kredytu/wynajmu, więc ludzie gnieżdzą się albo w mieszkaniu rodziców z rodzicami, albo po kilka osob w wynajmowanym. Wystarczy porownac sobie ceny wynajmu w duzych miastach Polski (tam, gdzie jest praca i w ogole jakas mozliwosc awansu spolecznego) do mediany płac.

 10. Ale to jest immanentna cecha tego systemu, bo w ekonomii neoliberalnej celem nie jest zapewnienie zwyklym ludziom normalnych warunków zycia, tylko jak największa akumulacja kapitału.
  Czyli, ustawiamy wszysytkie regulacje prawne tak, zeby kapitaliści zatrudniający zwykłych ludzi mogli im placic jak najnizsze pensje oraz nie byli w zadnym sensie liable. Idealna forma zatrudnienia jest tutaj umowa cywilnoprawna, gdzie na pracownika przerzuca sie wszystkie koszty (urlop, chorobowe, ubezpieczenia, wypadki w pracy);

  Na rynku nieruchomosci regulacjami stwarza się sytuację, gdzie developerzy nieruchomosci mogą ciagnac niczym nie ograniczone zyski, przy rownoczesnym wygaszeniu budownictwa komunalnego/spoldzielczego.

  I to jest obraz III RP. “Wolny rynek” nie rozwiązal niedoboru dostepnych dla zwyklych ludzi mieszkan, bo nigdy nie mial i nigdzie tego nie “rozwiązuje”.

  W cywilizowanych krajach rynek nieruchomosci jest regulowany i to dosc powazniej, bo inaczej konczy sie to po prostu slumsami i favelami.
  Slumsy w Polsce są, bezdomni tez.

 11. Nie ma innych rynkow niz regulowane. Mozna nawet powiedziec ze jest rynek regulacji.

 12. @ “celem jest jak najwieksza akumulacja kapitalu”

  Ale jakiego kapitalu ? Bo kapital finansowy to tylko jeden z rodzajow kapitalu.

 13. Tego, o którym pisał Marks w “Kapitał. Krytyka ekonomii politycznej”.

  Gdybyś nadal mial problemy z rozumieniem, polecam rozpoczęcie od tego hasła Wikipedii:
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Kapita%C5%82_(ekonomia)

 14. Czasem przy zetknieciu, kapital finansowy dziala destrukcyjnie na inne rodzaje kapitalu. Obskurna tablica reklamowa przykrecona do cennego zabytku, toksyczne smieci wyrzucane w lesie, talent artystyczny w ktory nie zainwestowano, miasteczko pozbawione osrodka zdrowia, zepsuty wizerunek kraju lub regionu, dewastacja pejzazu, lub ukladu urbanistycznego, niedoinwestowanie sieci transportowej itp.. To jeszcze nie jest powod zeby odrzucac caly kapitalizm. To sa bledy ludzi, srodowisk, a nie rynku.

 15. Można krytykować Polskę zarówno od strony liberalnej jak i socjalnej, ale mimo wszystko przez 33 lata dokonano olbrzymiego postępu w każdej dziedzinie. Długość życia, miejsca pracy, infrastruktura, pensje, mieszkania.

  W porównaniu do lat 70-tych liczba osób zakładających rodziny jest o połowę mniejsza, więc i potrzeba nowych mieszkań jest mniejsza.

  Pensje w Polsce nieustannie rosną mimo, że nikt ich nie dekretuje.
  Bezrobocie na poziomie 5%, więc nie ma problemu ze zmianą pracy.
  Panuje wręcz brak pracowników i można przebierać w ofertach.

  Zyski deweloperów urosły po bezsensownych tarczach i zerowych stopach%, które napędziły klientów. Efekt etatystycznej polityki PISu.

  Mieszkań brakuje w dużych miastach, które i tak rozrastają się w szybkim tempie. Na prowincji pustych mieszkań jest w bród.

  Skutek regulowanych rynków widać w Kalifornii czy Kanadzie, gdzie po prostu nie powstaje odpowiednia liczba nowych domów.

  A nabudować mieszkań bez opamiętania to nie problem, co pokazały takie kraje jak Chiny, Irlandia, Hiszpania i wiele innych.

 16. “Na prowincji pustych mieszkań jest w bród.”

  No i co z tego, skoro nie ma tam pracy, a mlodzi ludzie za praca jada do duzych miast, a tam musza sie gniezdzic po dwie osoby w jednym pokoju, bo na wiecej ich z tych oszalamiajacych “stale rozsnących plac” nie stac?

  Ostatnia podana przez GUS dominanta płac to 1740 zł. netto miesięcznie. Myslisz, ze za to da sie wynajac mieszkanie w ktoryms z duzych miast i sie utrzymac?

  Problemu ze zmiana pracy nie ma, ale problem jest z placami w takich od ręki dostepnych pracach. Oh, masz lepsza prace! Dostajesz o kilkaset zlotych więcej! Yeah, 2200 zl netto! Szal! Za ktory nadal sie nie da utrzymac.

  Liczba osób zakładajacych rodziny jest mniejsza, zgadza sie, a wiesz dlaczego?

  “Wśród powodów niechęci do posiadania potomstwa Polki wskazują na swoją niedobrą sytuację finansową. 49 proc. ankietowanych, w tym 46 proc. matek, mówi, że ich pensja jest niewystarczająca. Nie chcą również rezygnować z pracy, bo boją się, że nie będą miały gdzie wrócić. Na ten fakt zwróciła uwagę niemal co druga mama (43 proc. ogółu badanych i 44 proc. matek biorących udział w badaniu). Całej tej sytuacji i niechęci do posiadania potomstwa sprzyja obecna wysoka inflacja, wzrost stóp procentowych i kosztów kredytu, a przy tym brak odpowiedniego wsparcia dla rodzin.

 17. @reflektor:

  “To jeszcze nie jest powod zeby odrzucac caly kapitalizm. To sa bledy ludzi, srodowisk, a nie rynku.”

  — Kapitalizm to system ekonomiczny, który jest oparty o dogmat ciągłego wzrostu. To jest nie do utrzymania na planecie, ktora ma ograniczone i wyczerpywalne zasoby.
  Następny dogmat to przekonanie, że (jak pisze Monbiot) masz prawo do dowolnych ilości światowych zasobów, o ile posiadasz wystarczającą ilość pieniędzy. Możesz kupić całe wyspy, łańcuchy górskie, przestrzeń atomosferyczną, minerały, jeziora i morza, bo wszystko jest w tym systemie na sprzedaż i nie ma znaczenia, czyim kosztem to się odbędzie.

  Bossowie Big Oil już 40 lat temu wiedzieli, że spalanie paliw kopalnych powoduje efekt cieplarniany na Ziemi. I co? Nic. Zamiast zacząć inwestować w odnawialne źródła energii, woleli ładować kasę w korumpowanie polityków, kupowanie przychylnych sobie ustaw i ogłupianie za pomocą medialnych kampanii zwykłych ludzi.
  W imię czego? Zysku, of course.

  Przeczytaj sobie i zastanow sie:
  https://www.theguardian.com/commentisfree/2019/mar/15/capitalism-destroying-earth-human-right-climate-strike-children

 18. @ futrzak

  Jak mi sie zechce to przeczytam. Ale kto ci dal prawo wydawania mi polecen?

  [Edit: komentarz od moderatora:
  Odmowa uczestnictwa w dyskusji na cywilizowanych zasadach tj. wykazania dobrej woli i zajrzenia do źródeł jest poniżej jakichkolwiek normalnych standardów. Następny taki komentarz spowoduje trwałe zbanowanie]

 19. Kapitał to od “capita”, zdaje się, wywodzi i w tym zakresie nic się nie zmieniło: najbardziej liczy się liczba głów zmuszonych do płacenia haraczu (np. za dostawę energii, obsługi pieniędzy, za przymusowe technologie, za cokolwiek-na-co-można-mieć-monopol-i-da-się-ludzi-do-korzystania-zmusić itp. itd.).


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: