Posted by: futrzak | 24 June 2022

Roe v. Wade overturned

Smutny dzień.
Sąd Najwyższy głosami skrajnie prawicowych konserwatywnych sędziów cofnął federalne prawo gwarantujące kobietom dostęp do aborcji.
Od dziś poszczególne stany będą sobie mogły całkowicie jej zakazać, włącznie z zakazem osobistego zamawiania mifepristonu i mizoprostolu pocztą oraz wyjazdu do innego stanu w celu dokonania aborcji.

Zakaz zaczyna obowiązywać od teraz w trzynastu stanach, które już wcześniej uchwaliły sobie tzw. “trigger laws” – czyli prawo stanowiące, że w momencie zniesienia obowiązywania wyroku Roe v. Wade, w życie wchodzi automatycznie delegalizacja aborcji.
W następnych stanach rządzonych przez oligarchię GOP zakazy zostaną zapewne dość szybko uchwalone.

To, co przeraża najbardziej, to oficjalna opinia sędziego Clarence Thomasa wg której następne w kolejce do zbanowania są małżeństwa osób tej samej płci, związki osób tej samej płci oraz …. antykoncepcja.
Oligarchia republikańska chce wygrać wybory kosztem ubezwłasnowolnienia kobiet.

System prawny USA jest tak skonstruowany, że umożliwia pozbawienie podstawowych praw człowieka kobiety i osoby nieheteroseksualne. Bo to system prawa precedensowy (a nie kodeksowy, jak w Europie kontynentalnej) i Sąd Najwyższy może zmienić wyroki wydane w przeszłości w konkretnych sprawach przez Sąd Najwyższy…. A dziś jak najbardziej władny jest to zrobić, bo skrajnie prawicowi sędziowie mają większość, tj. 6:3.
Mają tą większość, bo gnida McConnell zablokował możliwość mianowania sędziego przez Obamę poprzez obstrukcję pracy senatu, a później w przyspieszonym tempie przepchnął kandydatury przychylnych sobie, a pozbawionych wystarczających kwalifikacji Kavannaugh i Coney Barrett.

Nic nie jest dane wiecznie.
Dodajmy jeszcze, że ów ban spowoduje całkowite odcięcie od reproductive healthcare dla biedniejszych kobiet w GOP-majority stanach.
Jak? Ban na aborcję oznacza zlikwidowanie klinik Planned Parenthood. Dla tych, którzy nie wiedzą, przypomnienie:

Planned Parenthood to jest organizacja non-profit, ktora od czasow swojego powstania (1921 rok, wtedy jeszcze pod inna nazwa, zalozona przez Margaret Sanger) zajmuje sie przede wszystkim udostepnianiem opieki medycznej dotyczacej zdrowia reprodukcyjnego (reproductive health services).
To jedyne miejsca, gdzie biedne kobiety moga za darmo zrobic sobie podstawowe badania ginekologiczne, otrzymac srodki antykoncepcyje, wykonać podstawowe zabiegi (np. USG macicy, założenie spirali etc.)
Tylko polowa placowek organizacji oferuje dozwolone prawem zabiegi aborcji, a sama aborcja stanowi ledwie kilka procent (in total) uslug oferowanych przez PP.
Co wiecej, fundusze federalne, ktore otrzymuje PP, NIE SA PRZEZNACZANE NA ABORCJE. Odpada wiec argument, ze rzad nie moze “finansowac planowanych z premedytacja morderstw”


Responses

 1. W jaki niby sposób dany stan miałby zatrzymać kobietę, która chce dokonać aborcji w innym stanie?

 2. @Kira:

  Normalnie, tak jak w Texasie zrobili: wraz z SB 8 or the “Texas Heartbeat Act” weszło w życiu zarządzenie w myśl którego każdy, kto “helps to prosecute sucessfully anyone helping a woman to break the law with a reward of $10 000”.

  Jest wystarczająco dużo prawicowych świrów, którzy będą składać takie donosy, dziesięć tysięcy dolarów piechotą nie chodzi.
  Oczywiście nijak w ten sposob nie da sie wyłapać wszystkich kobiet, bo aborcja była jest i będzie, ale nie o to przeciez chodzi.
  Chodzi o zastraszenie, upodlenie i posiadanie haków na kobiety.

 3. I jeszcze:
  https://www.bloomberg.com/opinion/articles/2022-06-21/supreme-court-aids-religious-education-and-erodes-first-amendment?utm_medium=email&utm_source=newsletter&utm_term=220625&utm_campaign=sharetheview

 4. @Junoxe:

  :(((((
  Cofną ten kra do średniowiecza…

 5. Hmmm… może coś w tym jest:

 6. @PawelW:

  Nie, nic w tym nie ma, to jest mem rozpuszczany przez prawicowych trolli, a majacy na celu zwalenie winy za zaostrzenie prawa aborcyjnego na demokratów oraz skłócenie ich.

  Przykre, ze tak łatwo łapiesz sie na podobne bzdety (mam nadzieje, ze to z niewiedzy a nie niczego innego), ale rozbierzmy po kolei, co jest tutaj nie tak, moze jeszcze komus sie innemu przyda.

  1. Prezydenci w USA nie maja mocy prawnej zakazania albo zalegalizowania aborcji, to lezy w gestii Supreme Court, więc zdanie “Biden stopped abortion in 2 years” jest zwykłym kłamstwem;

  2. Następne kłamstwo, które powinno być dzwonkiem alarmowym: “Obama to sunni muslim” – bzdura, Obama jest protestantem, z czym sie nigdy nie krył i to łatwo zweryfikowac;

  3. Cofnięcie wyroku Roe v. Wade odbylo sie głosami 6 skrajnie prawicowych konserwatywnych sędziów. Kto ich nominowal?

  John G. Roberts – G. W. Bush
  Clarence Thomas – Bush
  Samuel A. Alito – G. W. Bush
  Sonia Sotomayor – Clinton
  Elena Kagan – Obama
  Neil M. Gorsuch – Trump
  Brett M. Kavanaugh – Trump
  Amy Coney Barrett – Trump
  Stephen G. Breyer – Clinton

  Tylko trzech sędziów – Breyer, Sotomayor, Kagan – głosowało przeciwko. To ci nominowani przez demokratycznych prezydentow.
  Sześciu głosujacych za delegalizacja aborcji (zniesieniem obowiązywania wyroku Roe v. Wade) to sędziowie nominowani przez republikańskich prezydentów.

  Byłoby absolutnie cudownie gdybys nastepnym razem, zanim zaszerujesz jakies prawicowe brednie, zrobił podstawowy fact check. W dobie Internetu to zajmuje kilka minut.

  Ten mem bazuje na ignorancji i niewiedzy, nie powielaj tego.

 7. Hmmm… ok, fakt. Jakoś tak to bez większej refleksji pchnąłem. Postaram się na przyszłość bardziej wysilać mój szare komórki.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: