Posted by: futrzak | 11 June 2022

Jak wykańcza się ludzi

Na przykład tak:
Znajoma jest tłumaczką, zarabiała na życie będąc tłumaczem przysięgłym z języków “rzadkich” typu hebrajski, arabski, perski.
Niestety wdała się we współpracę z sądem rejonowym z jednego z dużych miast polskich.
Sąd nie płacił za wykonaną pracę, pisma, ponaglenia i podobne nie działały. Zaległości przekraczały nawet rok.
Znajoma to matka samotnie wychowująca dziecko, w pewnym momencie nie miała najnormalniej w świecie na czynsz i papu – bo nie wiem czy wiecie, ale tłumacz przysięgły zgodnie z ustawą nie może odmówić wezwania sądu.

Popadła w depresję, zaczeła nienawidzieć swojej pracy, myślała o samobójstwie.
Znajomi pomogli, zaczęła się leczyć, ale nadal nie była w stanie pracować z powodu ciężkiej depresji. Dostała kolejne wezwanie z sądu. Napisała pismo, że ze względu na stan zdrowia nie jest w stanie pracować. Dołączyła stosowne dokumenty.
Sąd pismo olał, dowalił karę. Komornik zajął jej konto. Sąd nadal nie wypłacił zaległej zapłaty za wykonaną pracę.

Teoria głosi, że można sądzić się z sądem.
Od strony praktycznej jednak to najprościej wyemigrować, bo sądzenie się z polskimi sądami wymaga końskiego zdrowia, kupy szmalu (ba, samo znalezienie adwokata, który podjąłby się obrony, to juz niezła sztuka), przeczołgania się przez wszystkie instancje, a i tak nie ma żadnej gwarancji wygranej, MIMO ZE dowody są czarno na białym – niezapłacone faktury, papiery z pobytu w szpitalu i z leczenia.

I co? Gówno. Taka to cudowna sprawiedliwość w III RP.


Responses

 1. Komu i czym podpadła, że się na nią tak uwzięli?

 2. @PawelW:

  Z rozmów z innymi tłumaczami przysięgłymi obraz wyłania się taki: niektóre sądy płacą z niewielkim opóznieniem, inne nie lubią płacić i zrobią wszystko, zeby nie zaplacic. BO TAK.

  Ona nikomu nie podpadla, po prostu tenże sąd tak ma I JUZ. Innym tlumaczom tez nie płaci, a jak placi to z poslizgiem rok, poltora, po wielkich bitwach. Czemu? Bo mogą. Bo nic im nie zrobisz.
  Takie sądy są w Wawie, Krakowie, Wrocku…jak ktos siedzi w branzy tlumaczy przysięglych to zwykle wie, które to, i unika jak ognia.

  To jest tak zjebane, że głowa mała.

 3. Po szybkim researchu widzę, że temat nie jest nowy i ciągnie się już długo…
  1 , 2 , 3

  Wszystko, co mi się na usta w związku z takimi praktykami ciśnie, podlegałoby pewnie pod jakieś paragrafy o podżeganie. Smutne to.

 4. Przeciez tyle osób chcialo zeby sady byly wolne. No to sa i w dodatku na dwa sposoby.

 5. @Jet:

  A tak konkretnie to co wlasciwie chciales przekazac?

  @PawelW:

  A to przeciez nie jedyny problem z polskimi sądami. Maczeta kilka lat temu popelnil wpis na ten temat, wyjasnil w jaki spposob mozna bylo ustawiac wyroki… ja pisalam o innej patologii, pod tytulem Elektroniczne postepowanie odwolawcze:

  Co to jest elektroniczne postępowanie upominawcze

  Trybunal Przyłebskiej to jedno, ale patologia sądow, ktora dotykala zwyklych ludzi byla calkowicie ignorowana w calej III RP i oh oh jakie zdziwienie, ze lud “nie popiera konstytucji” i nie wyszedl na ulice na wezwanie pseudoopozycji…

 6. @futrzak juz uprzejmie wyjasniam co chcialem przekazac:
  – sady sa wolne (1) w sensie robia co chca. Nie chca to nie placa. Chca to skazuja kobicine której nie placa. Nie ma na nich bata ani izby dyscyplinarnej takiej czy smakiej.
  – sady sa wolne (2) w sensie nie sa szybkie. Moze kiedys zaplaca. Moze. Ale nie teraz.
  Sorry za skrót myslowy, sens mojego pierwszego wpisu wydawal mi sie oczywisty, ale jak widac nie byl.

 7. @jet:

  Dzięki za wyjaśnienie.

 8. To jest dramat, co się dzieje z sądami. Nie było dobrze przed PiSem, a teraz jest jeszcze gorzej. Wiem od bardzo dobrego znajomego, który zamknął już w polskich sądach 250 spraw, to chyba jakieś doświadczenie ma.

  W ogóle jak słucham od niego (oczywiście zanonimizowane) historie, to w głowie się nie mieści jakie k…stwa mają miejsce i przez to jakie tragedie, jak opisana przez Futrzaka. Nie wyobrażam sobie nawet bezsilności, jaką muszą czuć ludzie, których na dobrego prawnika nie stać, a przez działanie złych ludzi grozi im głód i bezdomność.

  Dobrze, że przynajmniej można jeszcze o tym pisać.

 9. @Wojtek inżynier:

  Jakaś część tych ludzi kończy jako bezdomni, a potem jeszcze dostaje kopa w tyłek od społeczeństwa, które uważa, że bezdomność to wybór “stylu życia”, i że za mało się starali.

  Poczytaj sobie, jak wyglada bezdomnosc w Polsce:
  https://oko.press/dlaczego-polska-nie-skonczy-z-bezdomnoscia/


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: