Posted by: futrzak | 19 May 2022

Różnice kulturowe

Już wcześniej to podejrzewałam, ale wczoraj się upewniłam: to, że w Urugwaju właściwie w żadnej chałupie nie ma wanny, to nie przypadek. Nauczyciel od hiszpańskiego potwierdził: Urugwajczycy nie lubią i nie mają wanien, uważają tego rodzaju kąpiel za niehigieniczną.
Eh.
Jeszcze jeden powód do tego, żeby własną chałupę zbudować, z łazienką na tyle dużą, żeby się w niej wanna zmieściła…


Responses

 1. Dziwne podejście. Kapiel w wannie z pewnością zajmuje więcej czasu i zużywa więcej wody niż prysznic, ale z jakiego powodu ich zdaniem jest niehigieniczna???

 2. Z takiego samego powodu, co dla Japonczykow.
  Tyle, ze w Japonii tradycyjna kapiel wygląda tak, ze najpierw myją dokladnie cale cialo albo siedzac na stolku i sie szorujac, albo pod prysznicem, a dopiero potem wchodzą do wanny z gorąca wodą. Zeby nie siedziec w brudach zmytych z wlasnego cielska.

  Podobne podejscie do kąpieli mają Brazylijczycy, a dodajmy, ze jest to nacja, która najczesciej na swiecie sie myje. W Urugwaju z kolei wanien nie ma, za to nie wyobrazaja sobie lazienki bez bidetu. Bidet musi byc i ja osobiscie bardzo sobie to chwalę.

 3. Własny dom to wspaniała sprawa, ja również liczę na to, że w niedalekiej przyszłości będę mieć swoje lokum z ogródkiem.

 4. Starszym oraz tym o słabym zdrowiu zalecałbym jednak wannę.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Choroba_legionist%C3%B3w

 5. @Allan:

  a teraz wytlumacz co ma do tego choroba układu oddechowego spowodowana bakteriami Legionella Pneumophila?

 6. @futrzak
  Prysznic jest jedna z czestszych przyczyn zalapania legionellozy. Te bakterie potrafia w nim zamieszkac.

 7. @Hexa:

  Wlasnie sprawdzilam. Sama bakteria rozprzestrzenia się drogą airborne, czyli trzeba zaciagnac w płuca aerozol zawierajacy zywe bakterie.
  Gdzie natomiast zyje i najszybciej namnaża się legionella? W stojących zbiornikach cieplej wody (35 st C i wiecej). Czyli gdzie? Termach, ciepłych kąpieliskach, fontannach w lecie, systemach wentylacji w duzych zamkniętych budynkach (klima, przewody wentylacyjne) jak spzitale, cruise ships, hotele, biura.
  Co maja do tego prysznice? No chyba, ze chodzi o prysznice w publicznych termach/kąpieliskach podgrzewanych, to wtedy tak.

  Ale zwykly prysznic w domu? I to jeszcze z nagrzewaczem przeplywowym?
  Owszem, znacznie wieksze prawdopodobienstwo namnozenia bakterii jest w centralnej sieci ciepłej wody, jesli nie jest odpowiednio utrzymywana. Tyle, ze takiej sieci w Urugwaju nie ma. Co więcej: jak juz sie bakteria w sieci wodnej pojawi, to znacznie wieksze prawdopodobienstwo zarazenia jest podczas dlugiej gorącej kapieli, a nie szybkiego prysznica. A juz najbardziej podatne na zarazenie sa osoby korzystające z sauny, hydromasażów, jaccuzi, spa etc.

  Chyba ktos wam jakichs bajek naopowiadal, zeby nastraszyc, i przyjeliscie to na wiarę, bez zadnego sprawdzania.

 8. Aha, jesli ktos ma w domu wodę podgrzewaną w elektrycznym boilerze, to powinien od czasu do czasu podniesc temperature do 80 st i troche pogrzac, bo legionella ginie w temp. powyzej 65 st C.
  Więc gdyby sie jakims cudem zalęgła, to mozna łatwo wybic.

  BTW: w Urugwaju pierwszy outbreak legionellozy miał miejsce w 2013 roku w przemysłowej chłodni.

 9. ” ale z jakiego powodu ich zdaniem jest niehigieniczna???”

  Wiesz skad sie wzielo powiedzenie o wylewaniu dziecka z kapiela? Przyklad skrany, ale jeszcze nie tak dawno w Polsce takie kapiele, zwlaszcza na wsiach, gdzie ludzie nie mieli kanalizacji, to byla norma, bo oszczedzalo sie kazdy kubik szamba, a nie wszedzie byla rzeka, albo strumien, do ktorego mozna bylo brudno wode pod oslona nocy zlac :D. Widzialem na wlasne oczy, a stosunkowo mlody jestem.

 10. @nuccio1982:

  Ze kąpiele odbywały się z raz na tydzien czy nawet rzadziej na wsi polskiej, to się zgadza, ale bynajmniej nie z powodu “oszczędzania szamba”, bo po prawdzie jeszcze w latach 70-tych czy 80-tych na ścianie wschodniej malo kto mial w ogole szambo – w kazdym razie moja babka, mieszkajaca na wsi zabitej dechami na lubelszcyznie, nie miala, takoz jej sąsiedzi.
  Jej chałupa (co pamietam doskonale, bo bywalam tam jak dziecko i nastolatka) miała przylepę (uklepaną gline w ramach podlogi), studnię z zurawiem na podworku, sławojkę za stodoła oraz wielką kaflową kuchnie+piec chlebowy, opalane drewnem. Ze zdobyczy cywilizacji to tylko prąd, dociągniety zreszta jakos w latach 60-tych.

  Z wylewaniem wody czy to po kąpieli, praniu czy myciu naczyn nigdy nie bylo problemu (wtedy nikt nie uzywal ciezkiej trujacej chemii ani do prania ani do zmywania), to mozna wylac gdziekolwiek, do ogrodka etc. i nic sie od tego nie robi. Zamiast szamba byly sławojki, tam lądowały odchody, zeby nie zatruwać dookola okolicy.

  Natomiast kąpiele odbywaly sie nader rzadko, bo po pierwsze najpierw trzeba bylo mnóstwo wiaderek wody naciągnąc ze studni (wodociągi gminne to jeszcze w latach 90-tych nie wszędzie zawitały…), a potem to podgrzać. Długa i upierdliwa procedura, jak nie masz boilera na prąd tylko grzejesz w garach postawionych na kuchni opalanej drewnem. Tak to wyglądało. Więc w ramach oszczednosci w tej samej wodzie myła się dwójka-trójka dzieci, w drewnianej balii ustawionej na podwórku. W zimie to w ogole był hardcore, higiena ludzi na wsi pozostawiała wiele do życzenia, łagodnie rzecz biorąc.

 11. Tak było, też spędzałam wakacje u babci na podlubelskiej wsi, w okolicach Lubartowa. Dom był drewniany, kryty strzechą, a polepa znajdowała się w sieni i kuchni. Jedyny pokój miał drewnianą podłogę. Drzwi zamykało się drewnianym kluczem trzymanym pod progiem. Wieś typowa ulicówka, z jednej strony domy, za nimi pola, z drugiej, gdzie mieszkała babcia – pastwiska i torfowiska, za nimi płynęła maleńka, płytka rzeczka. Lata były gorące i tam się myłam, i prałam. Wodę miałam w nieograniczonej ilości i tak czystą, że pływały raki i widać było kijanki.

 12. Woda w rzece z rakami, wow…


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: