Posted by: futrzak | 25 March 2022

O agresji

“Nauka udowodniła, że ludzie z natury są agresywni i jedynie twarde egzekwowanie pewnych norm trzyma nas w pionie. Czyli żadne demokracje, ale rządy twardej ręki jedynie mają sens.”

Słyszeliście to pewnie nie raz, prawda? A potem zaczyna się przerzucanie tonami najróżniejszych artykułów.
Nie.

Już samo pytanie “jacy są ludzie z natury” jest źle postawione. Żeby na nie odpowiedziec, nalezałoby najpierw zdefiniowac, co to znaczy “z natury”. Tymczasem, podobnie jak z kategorią dobra i zła, to jest pojęcie z zakresu filozofii, religii i ideologii, a nie science.

Co do tej pory nauka (biologia oraz psychologia społeczna) jest w stanie powiedzieć o zachowaniu czlowieka jako gatunku? Przede wszystkim to, ze jestesmy bardzo “social”, ze skomplikowaną strukturą spoleczną. Jako gatunek jestesmy zdolni w okreslonych warunkach do przejawiania skrajnej agresji, ale tez i współpracy. Podobnie jest na poziomie jednostkowym. Ten sam czlowiek w okreslonych warunkach bedzie agresywny, a w innych (poza jednostkami z zaburzeniem socjopatii) bedzie empatyczny i bedzie wspolpracowal w grupie.

Pytanie “jaka jest natura czlowieka” jest rowniez pytaniem politycznym. Nauka skupia sie na wyjasnianiu, co – jakie warunki, jaki genotyp – lezy u podstaw okreslonych zachowan czlowieka, przy czym należy zauważyć, ze nawet nie ma jednej jakiejs mitycznej “agresji”.

Czym innym jest zachowanie socjopaty zadającego fizyczny i psychiczny ból innym ludziom, czym innym fizyczna agresja osoby broniącej się przed napaścią, czym innym agresja dziecka nie radzącego sobie z własnymi emocjami.

Co do tej pory WIEMY, bo zostalo potwierdzone wieloma obserwacjami – ze okreslony sposób traktowania niemowląt, a potem dzieci powoduje określone zmiany w mózgu, niedorozwoj pewnych obszarow i w konsekwencji reagowanie agresją w okreslonych sytuacjach.
Wiemy tez, ze uszkodzenie okreslonych obszarow mózgu u osoby doroslej, ktora wczesniej nie przejawiala nasilonych zachowan agresywnych, rowniez zmieni jej zachowanie. To jest poziom jednostkowy.

Na poziomie spolecznym ROWNIEZ WIEMY, ze pewne działania np. nasilona propaganda, docierajaca do wszystkich, a odczłowieczająca pewne grupy ludzi zyjace w spoleczenstwie – powoduja zbiorowy ostracyzm a potem agresje (ludobójstwa w historii ludzkosci zdarzaly sie dosc, niestety, regularnie).

Podsumowując: jak narazie mamy wystarczajaco duzo danych, dostarczonych przez naukę, zeby jako spoleczenstwo naszą agresję tak na poziomie jednostkowym jak i społecznym ograniczac. Do tego wcale nie jest potrzebna odpowiedz na pytanie “jacy jestesmy z natury”.
Ba. To źle zadane pytanie, bo zakłada istnieje jakiejs mitycznej “natury”, ktorą to “naturę ludzką” da sie sprowadzic do jednego przymiotnika. Nonsens.


Responses

 1. Pytania “jacy jesteśmy z natury” są bzdurne do kwadratu, bo zakładając, że istnieje jakaś jedna, uniwersalna i przyrodzona Natura Ludzka (a nie istnieje), to taka Natura Ludzka jest bezsensowna w dociekaniu w sytuacji, gdy tak niesamowicie oddaliliśmy się od jakiejkolwiek natury. Żyjemy w sztucznych warunkach, od urodzenia do śmierci. Natura Ludzka jest bytem platońskim bytów platońskich.

  Można powiedzieć “natury jesteśmy różni i nienaturalni”, jak ktoś się upiera. Ot, opisywanie kształtu wody.

 2. Przy czym zauwazmy, ze prawica uzywa “natury”, “naturalnego porządku” do uzasadniania dyskryminacji, podobnież religia podpiera się “naturalnym porządkiem” w forsowaniu patriarchatu, dyskryminacji oraz jedynie słusznej moralnosci.
  Oraz, ze ponoc jak boga zabraknie, to masy zaczną się wyrzynać, no bo z “natury” ludzie są agresywni.

 3. Szkoda, ze zwykli ludzie nie zauważają, jaki to jest nonsens.

 4. Wystarczy czlowiekowi (pod warunkiem, ze nie jest psycholem) zmienic diete z ubogiej w skladniki odzywcze na bogata w takowe i zapewnic odpowiedni tzw. work/life balance, by mogl wypoczac, by zlagodnial.

 5. @nuccio:

  A to swoją drogą.

 6. Znakomicie o tym pisze Sapolsky w “Behave”.

 7. @mall:

  Masz moze tę książkę w formie elektronicznej…?

 8. do znalezienia: https://www.pdfdrive.com/behave-books.html

 9. @mall:

  Dzięki!


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: