Posted by: futrzak | 21 January 2022

Long covid

Mnóstwo ludzi wypiera, a to bardzo niefajne skutki covida:

Na long COVID, a więc długotrwałe skutki przebytego zakażenia koronawirusem, cierpi – według różnych szacunków – od 10 do 30 proc. pacjentów. U niektórych objawy utrzymują się przez 4 tygodnie, u innych ponad rok. – Sytuację komplikuje fakt, że nie potrafimy jednoznacznie przypisać tych objawów do wieku pacjentów, bo cierpią na nie zarówno starsi, jak i młodzi przed 30. rokiem życia, a czasem nawet dzieci. Nie możemy też uznać, że dotyczą one wyłącznie osób, którzy ciężko chorowały na COVID-19, bo trafiają do nas i tacy, którzy przeszli go skąpoobjawowo – tłumaczy prof. Jan Szczegielniak, krajowy konsultant w dziedzinie fizjoterapii.
[…]
Nie brałem pod uwagę, że mieli zaburzenia pamięci, koncentracji, i to tak nasilone, że nie mogli nawet wrócić do pokoju, nie wspominając już o powrocie do zawodowego życia. Ale o tych objawach nie mówili, bo czuli, że stracili cały swój kapitał intelektualny, który gromadzili przez lata na studiach, stażach, w kancelariach czy na oddziałach szpitalnych. Może się tego wstydzili. Myśleli, że objawy szybko miną. Ale nie mijały – mówi.

A teraz postawcie się w pozycji kogoś, kto nie pracuje na etacie, tylko na umowie śmieciowej, albo jest freelancerem. Traci pracę na rok, nie ma więc źródła utrzymania, zasiłek mu nie przysługuje, nie wiem czy w ogóle coś z ZUSu dostanie – raczej wątpię.

Tak, nie ma się co przejmować, takie zwykłe przeziębienie, od ktorego i rok nie da się pracować.

zrodlo


Responses

  1. Miałam tak ze Swine Flu. Demencja, która trwała dobre 8 tygodni. Problemy z koncentracją,spowolnione myślenie, luki w pamięci, problemy z doborem słów.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: