Posted by: futrzak | 12 January 2022

Allende i sytuacja gospodarcza Chile

W Polsce powszechnie przyjętym jest uważać, że wybór Allende w Chile i jego rządy zrujnowały kraj.

Prawda jednak jest trochę inna i to przyznają nawet amerykańscy profesorowie historii gospodarczej, w oparciu o dokumenty ujawnione przez CIA.
Cytuję za Fizykiem w Podróży, czyli Wojciechem Ganczarkiem:

“CIA usiłowało sabotować [Salvadora] Allende jeszcze zanim ten wygrał wybory. Wśród chilijskich elit byli nawet tacy, którzy planowali ataki terrorystyczne przed objęciem władzy przez Allende by w ten sposób doprowadzić do zamachu stanu.
Ale główną bronią CIA była wojna gospodarcza.

Dwadzieścia dni po wyborach, ale na miesiąc przed inauguracją rządów Allende, amerykański ambasador w Santiago de Chile, Edward Korry, poinformował Departament Stanu, że «pierwsze sześć do dziewięciu miesięcy rządów to czas, w którym Allende będzie najmniej odporny [na ewentualny atak]. Jeśli problemy gospodarcze i administracyjne będą wystarczająco poważne, rządy Unidad Popular [koalicja Allende] upadną».
Tryumf Allende sprowokował panikę w chilijskim sektorze prywatnym, co z kolei wykorzystała amerykańska ambasada. W tych samych dniach, reprezentanci firm Shell, Esso i Copec odwiedzili ambasadora Korry’ego i powiedzieli mu, że «sytuacja gospodarcza jest kiepska, ale byłoby dobrze, żeby się pogorszyła» i zaoferowali pomoc Amerykanom w sabotowaniu chilijskiej gospodarki.

Ten przykład to chyba wystarczające wytłumaczenie latynoamerykańskiej niechęci i nieufności do Stanów Zjednoczonych, bardzo podobnej (i z podobnych względów historycznych!) jaką Polacy żywią wobec Rosji.
I chciałem się podzielić z Wami akurat tym cytatem, bo nie pochodzi on spod pióra przedstawicieli nauk społecznych, zwykle posądzanych o tendencje lewicowe, tylko z firmowanej przez Harvard publikacji profesorów historii gospodarczej (o tendencji wyraźnie prawicowej, co można zauważyć w innych częściach książki) i w oparciu o ujawnione dokumenty z archiwów CIA (“El Impacto Historico de la Globalizacion en Argentina y Chile. Empresas y empresarios”, coord. Geoffrey Jones y Andrea Lluch).

Opinia publiczna trwała w przekonaniu, że gospodarka leci na łeb na szyję z winy Salvadora Allende. I nie do końca tak było.
Chichot historii jest natomiast taki, że koncerny naftowe strzeliły sobie w stopę: ich udział w chilijskim rynku nie ucierpiał ani o ułamek za rządów socjalisty Allende, natomiast dyktatorskie rządy Pinocheta rozbiły w 1978 roku kartel Shell-Esso-Copec.”


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: