Posted by: futrzak | 3 January 2022

Bajka o dobroczynności

Wiecie dlaczego The Rich tak kochają i hołubią dobroczynność? Odpowiedz jest trywialna: bo jest to dla nich ogromnie korzystne.

Po pierwsze:
ile i na co dają, zależy tylko i wyłącznie od nich. Chcą to dadzą, nie chcą to nie.

Po drugie:
wpłaty na charity są odliczane od podatków.

Po trzecie:
dzięki możności zdecydowania komu i na co, mogą poprawiać sobie pijar czyli zgrywać Dobrego Pana (hellou Dominiko Kulczyk!).

Po czwarte:
dzięki temu ze dali na szpital, szkołe czy inne zbożne cele, robi się szum, który to szum przykrywa fakt, że ich działalność podstawowa to wampir, wysysający z normalnych ludzi jakiekolwiek nadwyżki i zasoby.

Po piąte:
dobroczynność zamyka gębę krytykom. No bo jak to, lepiej żeby dzieci nie miały szkoły, szpitala??? Ty bezduszny człowieku bez serca, nie szkoda ci głodujących i bezdomnych!?!?

No i tak to. Bardzo bym chciała, żeby do ludzi trafiło wreszcie, że dobroczynność bogatych to jeszcze jeden mit kapitalizmu mający na celu usprawiedlwienie niepłacenia przez bogatych podatków.


Responses

 1. Potrzebne są zarówno wysokie podatki dla bogatych, jak i dobroczynność. Same podatki nie wystarczą na wszystkie potrzeby.

 2. @Kira: Gabriel Zucman na Twitterze raz pokazywał porównanie podatków płaconych przez elity vs ich wydatki na dobroczynność. Z jakimiś 1 czy 2 wydatkami przewaga na rzecz podatków była ogromna.

 3. @mall:

  tu zgrabne podsumowanko kwestii podatki versus charity of the rich:
  https://www.theguardian.com/commentisfree/2018/oct/26/dont-want-billionaires-philanthropy-pay-their-taxes

 4. @Mall

  Co nie zmienia faktu, że podatki nie zaspokoją wszystkich potrzeb. A pomaganie jest ZAWSZE czymś szlachetnym. :)

 5. @kira: Czy gdy pomoc finansowa dla edukacji powiązana jest z jednoczesnym parciem na prywatyzację szkolnictwa (wspierając tym samym swoje inwestycje w aktywa finansowe) to czy to wciąż jest “szlachetna pomoc” czy jednak już zwykły biznes?

  O skuteczności filantropii można było się przekonać przy okazji pożaru Notre-Damme. Elity zadeklarowały publicznie wpłaty gór hajsu. Niepublicznie wpłacili fistaszki.

 6. @Kira:

  Nie, to czy pomaganie “jest czyms szlachetnym” zalezy od intencji pomagajacego. Jesli jedyna intencją jest placenie nizszych podatkow i/lub poprawienie sobie pijaru, to ja nie widze w tym niczego szlachetnego, a wręcz przeciwnie.

 7. W USA jest też luka w przepisach, pozwalająca na obniżanie podatków za pomocą hobby. ;)
  Najlepsze są do tego przynoszące straty konie wyścigowe.

 8. @mall:

  O, a to ciekawe, nie wiedzialam. Mozesz mnie odeslac do jakiegos zrodla? Ciekawa jestem, czy ta luka to istnieje od lat i czy dotyczy podatku federalnego czy stanowego – bo ja placac podatki w USA nigdy sie z nia nie zetknelam, tak robiąc zeznanie podatkowe przez TurboTax, jak i przez certyfikowanego księgowego; stad mniemam, ze zostalo to wprowadzone juz po moim wyjezdzie.

 9. @Futrzak: Poprawka: to nie żadna dziura tylko zaplanowana możliwość. A tu źródło z opisem: https://www.propublica.org/article/when-youre-a-billionaire-your-hobbies-can-slash-your-tax-bill


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: