Posted by: futrzak | 8 October 2021

Kto się boi strasznego oposa?

Wielu ludzi, w tym Urugwajczycy. Wiedza na temat tych zwierząt jest prawie żadna, a że przyciągane są (podobnie jak niedzwiedzie w Kalifornii) zapachami z ludzkich domostw i żerują w źle zabezpieczonych śmietnikach, to traktowane są jak szkodniki.

Do złego wizerunku przyczynia się też standardowa reakcja obronna zwierzęcia: albo udaje martwego, albo wydaje groźne dzwięki, rozwierając przy tym paszczę na całą szerokość i demonstrując swoje imponujące uzębienie:

Ładne ma ząbki, prawda? Aż pięcdziesiąt ich posiada, w tym ogromne kły. Nic dziwnego, że ludzie się boją – ale w sumie nie mają czego, oposy bowiem nie kąsają.
Wiele osób robiło eksperymenty, wsuwając w paszczę “rozzłoszczonego” oposa rekę (oczywiście odpowiednio zabezpieczoną) – ale nawet wtedy nie gryzie.

Wiecie, do czego oposinka używa tych wielgachnych kłów? Do…wspinania sie po drzewach! Tak właśnie, pomaga sobie kłami! Ma co prawda chwytne cztery łapy z przeciwstawnym kciukiem, ale jak się przednimi siega po żarcie (np. smaczne, słodkie owoce rosnące na drzewach), to kły bardzo się przydają do przytrzymania się gałęzi :)


Responses

 1. Czyli ma słabszy PR niż szopy pracze, które wprawdzie też naszkudzić potrafią, ale są przecież taakie suooodkie? :)

 2. To samo szare wieworki w Anglii. Straszny szkodnik, ale ludzie sie burzyli, jak chciano ich liczbe ograniczyc, bo takie słitaśne. Nie maja predatorow, wiec sie rozmnozyly i zaczely lokalny ekosystem rujnowac, trzebiac lokalne populacje ptakow. Dopiero jak zaczely samochody unieruchamiac przegryzajac kable i pare domow z dymem poszlo z tego samego powodu, to sie za nie wzieli.

 3. @nuccio1982
  To jest dokładnie ta sama sytuacja. Jak zniszczysz bioróżnorodność to potem masz plagi. A nawet zwykłe rzeczy się zamieniają w plagi- raz mrówki, raz wiewiórki.
  Kiedy wrócą kuny (a wrócą, w Szkocji już są), to znikną szare wiewiórki i wrócą rude. Tylko pajace najpierw wybiły kuny “bo to straszny drapieżnik i kury zjada” czy coś.

 4. No Niemce się boją. Wpis na niemieckiej wiki dalej niezmieniony ;-)

  @RE
  Dlaczego uważasz, że jak wrócą kuny, to znikną szare wiewiórki i wrócą rude?
  Mógłbyś wyjaśnić mechanizm za tym?

 5. @nuccio:

  Opos nie jest szkodnikiem, wręcz przeciwnie. Zjada kleszcze, karaluchy, inne robaki, male gryzonie. Nie roznosi zadnych chorób.
  U nas nie rozwala smietnikow, bo po prostu w smietniku nie ma zadnych resztek ogranicznych, nie ma więc po co tam zaglądac.
  Niczym nie szkodzi.

  @Rico:

  Tutaj w Uy nie ma szopów praczy :)
  No i jak napisalam – to nie sa szkodniki, “szkodzą” tylko w opinii glupich ludzi.

 6. @futrzak:
  Nie mówię, że są. Po prostu te ich ślipka na mordkach i zręczne łapki spowodowały chyba, że bardziej z sympatią się do nich ludzie odnoszą.

 7. @PawelW
  Rude są mniejsze i mogą bywać na cieńszych gałęziach, poza zasięgiem kun. Szare nie, i nie bardzo mają gdzie się w ogóle schronić, więc znikają.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: