Posted by: futrzak | 4 October 2021

Awaria fejsa

Normalnie siedzę i polewam.

Z sieci znikły Facebook, Instagram, WhatsApp, Oculus oraz – jak donosi Ars Technica, również pracownicy Fejsa nie byli w stanie wejść do biur, bo im karty do drzwi przestały działac, oraz wewnętrzne narzędzia i platformy komunikacyjne też poszły wp***, także zero możliwości pracy – i tak juz od 5 godzin…

Wszystko wskazuje na to, że przyczyną była niekompetencja: otóż network engineers zrobili update/zmianę configuracji na głównych (brzegowych) routerach tak, że po zmianie, wszystkie BGP routes* do fejsa zostały odcięte.

Jeśli to prawda, to żeby wszystko odkręcić, jacyś technicy we właściwym data center, gdzie fizycznie znajdują się te maszyny, będą musieli przyjść i je zresetować…

PS:
BGP – skrót od Border Gateway Protocol — taki system (protokół), który umożliwia jednej sieci znalezienie “najlepszej” drogi (routingu) do innych sieci podpiętych do Internetu.

PS2:
A przy okazji sprawdziłam sobie hasło odnośnie BGP w angielskiej i polskiej Wikipedii, no i to z polskiej to po prostu cudo z serii “jak wytłumaczyc cos w sposob absolutnie niezrozumiały”. Sami porównajcie:

Border Gateway Protocol (BGP) is a standardized exterior gateway protocol designed to exchange routing and reachability information among autonomous systems (AS) on the Internet.[1] BGP is classified as a path-vector routing protocol,[2] and it makes routing decisions based on paths, network policies, or rule-sets configured by a network administrator.

GP (ang. Border Gateway Protocol) zewnętrzny protokół trasowania (routingu). BGP w wersji czwartej jest podstawą działania współczesnego Internetu. Istnieje wiele rozszerzeń BGP stosowanych przy implementacji MPLS VPN, IPv6 czy Multicast VPN.
Jest protokołem wektora ścieżki umożliwiającym tworzenie niezapętlonych ścieżek pomiędzy różnymi systemami autonomicznymi.


Responses

 1. Damn. Aż pokusze się o spiskową teorię: zrobili to specjalnie żeby przykryć publikacje o ich modelu biznesowym. Awaria to jednorazowy wypadek, który można pokazać w świetle profesjonalizmu. Publikacja o modelu biznesowym opartym na złych intencjach wobec uzytkownikow może z kolei rozpocząć odpływ użytkowników.

 2. @mall
  Masz na myśli to https://www.kamilfranek.com/how-facebook-makes-money-business-model-explained/
  czy coś innego?

  Swoją drogą, szkoda, że ta awaria nie potrwała dłużej.
  Fakt, że dowiedziałem się o niej już po fakcie i to z zupełnie innych mediów, pokazuje mi, że jestem wystarczająco niezależny od tego medium :-) LOL

  Jednak mam wrażenie, prawie graniczące z pewnością, że taka sama awaria googla spowodowałaby niezły przestój w gospodarce światowej.

  Natomiast z innej beczki.
  W tym roku w Europie już dwa razy prawie doszło do black-outu.
  https://www.focus.de/wissen/energieversorgung-gefaehrdet-koalitionsgespraeche-und-blackout-energiewende-macht-stromausfall-immer-wahrscheinlicher_id_24301974.html
  Ja w swoim życiu już dwa razy takie awarie przeżyłem.
  Pierwszy raz końcem lat 90tych na podkarpaciu śnieg pozrywał kable i połamał słupy elektryczne. 2 tygodnie w naszej i okolicznych gminach nie było prądu. To nic fajnego.
  Drugi raz w Niemczech w 2005, z dokładnie takich samych powodów, śnieg zrywający kable i łamiący słupy.
  https://de.wikipedia.org/wiki/M%C3%BCnsterl%C3%A4nder_Schneechaos
  Też nic fajnego.

 3. @mall:

  No ale model biznesowy fejsa to żadna tajemnica – jakie “złe intencje” masz na myśli?

  Co do odpływu uzytkownikow – juz dawno odplyneliby, ale nie maja gdzie. Poza niszowymi rzeczami, to nie ma drugiej tak wielkiej sieci spolecznosciowej, ktora bylaby darmowa dla uzytkownikow a zarazem oferowala podobne funkcjonalności.
  Jest Diaspora – powstala w 2010, oparta o free software, kazdy moze sobie wlasnego poda zainstalowac, to niekomercyjny soft. I co z tego, ma ledwo poł miliona uzytkownikow.

  Google podejmowal próby – najpierw byl Orkut (juz dawno go nie ma) potem G+ – rowniez nie ma.

 4. No chyba, ze masz na mysli to:
  https://www.technologyreview.com/2021/09/16/1035851/

  ale jakos nie widze nikogo, ktoby ze swiata polityki USA (poza progresywistami) postulował zastosowanie do fejsa ustaw antymonopolowych.

 5. @PawelW:

  Oczywiscie, ze awaria Googla byłaby jak armageddon w biznesie. Setki tysięcy firm korzystają z usług googla takich jak Workspace (obsluga wlasnych domen, komunikacji emailowej), Drive, Analytics, Cloud i kilka innych. Podobnie byloby w razie padu AWS – chociaz oczywiscie to dotyczy zachodniego kręgu cywilizacyjnego, bo Chiny przeciez mają swoje własne platformy i uslugi, Rosja w duzym stopniu tez.

 6. @Futrzak: różnica jest taka, że gdy ktoś o tym pisze felietony to są tylko felietony a gdy pisze o tym znane pismo i ma wywiad z insiderem na poparcie to sprawa przestaje być “felietonem nieprzychylnego pismaka”. To jest różnica jakościowa (przynajmniej dotychczas była).

 7. @mall:

  No ale wlasnie które to znane pismo napisalo i gdzie ten ferment, bo ja nie widzę?
  Mleko się rozlało juz jakis czas temu i jak narazie cisza, nikt nie jest zainteresowany czymkolwiek, no chyba ze cos mnie ominelo, to w takim razie daj link do zrodla.

 8. @Futrzak: https://www.wsj.com/articles/facebook-whistleblower-frances-haugen-says-she-wants-to-fix-the-company-not-harm-it-11633304122 i występ w “60 minutes”. To jednak nie jest felieton o modelu biznesowym. Czy to coś zmieni? Diabli wiedzą ale lepiej myśleć, że tak.

 9. @mall:

  No tak, to nie jest felieton i juz sam fakt, ze zeznawala przed senatem, robi różnicę.

  Ale co dalej?
  Pamiętasz jeszcze Snowdena? Do końca zycia pewnie bedzie sie musial ukrywac, a czy cos sie zmienilo w systemie szpiegowania wlasnych obywateli? Dopóki ktos czarno na białym nie udowodni im przestępstwa podpadającego pod KK, to czarno widzę.

  Zreszta… zobacz aferę związaną z epidemią uzaleznienia od opioidów. Dziesiątki tysięcy ludzi przez to zmarły. Dowody czarno na białym. I co? Jak narazie jeden tylko executive został skazany na 5,5 roku pierdla, reszta dostała jakieś smieszne wyroki po rok, połtora. I to mimo tego, ze:

  Kapoor and four other executives were found guilty last year of orchestrating a criminal conspiracy to bribe doctors to prescribe the company’s medication, including to patients who didn’t need it. They then lied to insurance companies to make sure the costly oral fentanyl spray was covered.

  A co się stalo z firmą Insys Therapeutics? Wystąpiła do sądu o bankructwo. Sledztwo i proces zajely jakies 5 lat.

  Wracając jednak do fejsa: robienie tego typu failure, zeby odwrócic uwage ale od czego?

 10. Dlaczego mieliby dbać o publicity? Bo usery uciekną? Jak juz napisalam, nie maja gdzie uciekac, fejs jest monopolistą.
  W najgorszym razie wymuszą na nich jakies policy sprawdzajace wiek uzytkownikow na Instagramie i jeszcze jakies obostrzenia. A co do samego fejsa: jak i kto im udowodni, ze algorytmy dobierające treść faworyzującą tych a nie innych, zostaly tak zaprojektowane? To wszystko jest proprietary i chyba caly ich zespol software engineers musialby sie zbuntowac i wnieść oskarzenie.

  Nah. Dopoki fejs nie oszuka na grubą kasę shareholders, to im sie nic nie stanie. To nie kwestia Theranos, gdzie proces ruszył, po firmie juz nic nie zostalo – no ale Holmes coz, oszukala inwestorów, podobnie jak Maddoff, to zupelnie inna kategoria. Tutaj “sprawiedliwość” dosięga raczej prędzej, niż później.

 11. @futrzak: nie da się ukryć, że szanse na zmianę są nikłe. Ale wciąż to jednak zmiana kalibru z felietonu na poważniejsze media (przynajmniej to dotychczas było). Przychylność się liczy i wyraźnie FB ja traci w ostatnim czasie. Ktoś mógł bać się uruchomienia trendu po prostu a taka awaria to pierdoła w porównaniu z ewentualnymi konsekwencjami uruchomienia takiego trendu.

  Ale nie mam zamiaru jakoś specjalnie pozostawać przy moim stanowisku, że to była zaplanowana awaria. ;)


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: