Posted by: futrzak | 2 October 2021

No ale są i pozytywne push-backs.

Oto gwiazda prawicowych mediów, wielki zwolennik “nie wpuszczania elementów obcych kulturowo do kraju”, Rafał Ziemkiewicz, został właśnie zatrzymany na lotnisku Heathrow podczas próby dostania się na terytorium Zjednoczonego Królestwa.

Służby brytyjskie tak uzasadniły swoją decyzję:
“pańskie postępowanie i poglądy są sprzeczne z brytyjskimi wartościami”.

W prawicowych mediach szok i niedowierzanie 😂


Responses

 1. Popieram, jeśli Anglicy nie chcą przyjąć u siebie Ziemkiewicza, to dostaje kopa w dupsko i wraca skąd przyjechał. Na swój koszt. Dokładnie tak samo jak Ahmed ze swoją rodziną na granicy Polsko-Białoruskiej. Szybki kop w dupę i do Mińska.
  Jednocześnie Ziemkiewicz był tam po to by odprowadzić jedną ze swoich córek na studia w Oxfordzie, najbardziej lewackiej uczelni w Anglii. Hipokryta jednym słowem.

 2. Oxford, uczelnia dla dzieci bogatych, konserwatywnych elit, jest “lewacka”… Czy dla was wszystko na lewo od Hitlera jest lewackie?

  (Przyznaję: nie wiem, czy wybór Hitlera jest szczególnie trafny. W końcu to jest typ, którego Roman Dmowski podejrzewał o zbytnie sprzyjanie Żydom.)

 3. To byłoby śmieszne, gdyby nie było w tym takiej hipokryzji i wyrachowania. Przypomnijmy, że Brexit to m.in z powodu uchodźców nastąpił (a UK “zalane” zostało wtedy najmniejszą! ilością podań o azyl), a i tak tych przyjętych, to UK chciało oddać z powrotem
  https://www.theguardian.com/politics/2020/aug/20/eu-rejects-british-plan-for-post-brexit-return-of-asylum-seekers

 4. Ale Brytom przeciez nie chodzi o stosunek Ziemkiewicza do “Mahmedow”, tylko o jego rzekomy antysemityzm.

 5. @Andrzej B:

  Otoż właśnie. Nie zapominaj jednak, ze wg obecnej polskiej prawicy Hitler i naziści to byl socjalizm, wszak nawet w nazwie mieli partia narodowo-socjalistyczna !

  @nuccio:

  Rzekomy? Ty czytales jakas z jego książek nie-beletrystycznych? Sluchales kiedys wystąpień, gdy jeszcze był rzecznikiem UPR? Ziemkiewicz, wielki miłośnik Dmowskiego i endecji, “rzekomym” antysemitą? To chyba jakiś żart.
  Ziemkiewicz został uznany, całkowicie słusznie, za reprezentanta skrajnej, konserwatywno-faszystowskiej prawicy europejskiej. W Polsce nigdy się zreszta ze swoim poglądami nie krył, wydawało mu się tylko, ze wszędzie beda go witac z otwartymi ramionami, jak saviora i zbawcę od zarazy zydowskiej i islamskiej. A tu siurpryza.

  @PawelW:

  Im dluzej obserwuję tą farsę zwaną Brexitem oraz poczynania elit brytyjskich, tym bardziej dochodzę do wniosku, ze największa rolę odegrała po prostu zwykła głupota i krótkowzrocznosc.
  Oczywiscie, na początku to bylo wyrachowanie, no bo skoro w spoleczenstwie są nastroje antyimigranckie, to podkręcimy, popodjudzamy i wygramy wybory. A potem sie okazalo ze surprise surprise – większosc zaglosowala za Brexitem….
  Pozniej bylo jeszcze kilka lat, mozna to bylo przy pewnym wysilku odkręcic, no ale nie. Podejrzewam, ze te “elity” wychowane w Eton i innych boarding schools, kompletnie oderwane od realiów zwyklych ludzi, nie mialy pojęcia jak wielką rolę pełnią imigranci w brytyjskiej gospodarce. I to nie ci wyksztalceni, biale kołnierzyki, ale zwykli szarzy ludzie, tacy jak kierowcy ciezarowek, wykładacze towaru na półkach, retail workers.
  Większosc lorry drivers to byli Polacy i Rumuni. Polacy przy pierwszej okazji odpłyneli na rynek EU (gdzie warunki pracy o niebo lepsze i nie trzeba pieprzyc sie z kosmiczna papierologią, no bo to nadal wspólny rynek), Rumunom sie nagle zmienily przepisy podatkowe w ich wlasnym kraju i przestalo im sie opłacać jezdzic po UK. No i prosze, olaboga, nagle wyparowalo sto tysięcy kierowcow, nie ma benzyny, nie ma zarcia w sklepach :))))

 6. Kwestia sytuacji z kierowcami jest jeszcze zabawniejsza. Głównym, czy jednym z najważniejszych powodów jest sprawa warunków pracy kierowców w UK. Tam praktycznie nie ma parkingów dla ciężarówek, co np. wymusza częste skracanie dziennej jazdy, albo spanie w kompletnie przypadkowych miejscach.
  Na to się nakłada ekstremalna ilość kradzieży ładunków. Według jednej z organizacji (gdzie raportowanie jest dalekie od kompletnego, ale daje pewien pogląd) w regionie Europa, Bliski Wschód, Afryka Północna odsetek kradzieży ładunków z ciężarówek jaki był w UK to… 50,9%. Tak, ponad połowa z całej Europy i okolic była tam. Tu link: https://trans.info/en/thieves-had-their-hands-full-during-the-lockdown-record-breaking-theft-from-a-semi-trailer-nearly-e9-million-worth-of-cargo-203186
  Z drobniejszych rzeczy jest Londyn, czyli olbrzymie miasto kompletnie bez miejsc do nawet zatrzymania ciężarówki. Więc obowiązkowe 45 min przerwy w połowie dnia się robi w ten sposób, że, najczęściej przy okazji rozładunku, po prostu się stoi na ulicy 45 min. I blokuje ruch, wprowadzając nerwową atmosferę i czasem jakąś agresję drogową. I tak co dzień.
  A jakby tego mało, to bardzo wiele ciężarówek to są tylko dzienne kabiny, bez łóżek i takie są wysyłane po całym UK, to są kilkudniowe trasy. Oraz brak lodówki jest podobno norną.
  Gdyby w Polsce oferować taki sprzęt, to żaden szanujący się kierowca nawet nie przyjedzie na rozmowę. I polscy kierowcy też masowo podziękowali. Pensja w okolicach 3 tys funtów też niespecjalnie jest atrakcją, w firmach z wyższej półki w PL też można prawie tyle dostać. Jeżdżąc porządniejszymi ciężarówkami i w miejsca gdzie przynajmniej jakoś można z kibla skorzystać.

 7. Ziemkiewicz wiedział, ze ma zakaz wjazdu i pojechał po to, by go zatrzymali.
  A po co? Dla promocji nowej jego książki, która ma się ukazać za kilka kilkanaście dni.

 8. @Karol: zawodowy literat zawsze jest na promocji. To nie jest argument.

  No ale proponuję zrobić sobie popcorn bo Ziemkiewicz odpowiada tekstami (bo chyba nie broni się?) typu “byłem w obecności mężczyzn o wyglądzie kierowców Ubera” lub “nawet gestapo nie przeszukiwało smartfonów”. Sam fun!

 9. @mall:

  ROTFL :))))
  Nie ma to jak perfekcyjne samozaoranie :))))

 10. “Zaglądali do kufrów, zaglądali do waliz…”

 11. polecam pod rozwagę komentarz Radziejowskiego: (wrzucam w całości z jego fb)

  –>>>
  Po troszeczku, krok po kroku, realnej wolności słowa coraz mniej. Ponury to skandal, że Rafał Ziemkiewicz został w UK zatrzymany i zawrócony z powodu niekompatybilności poglądów. Ale może jeszcze bardziej znamienny jest entuzjazm wśród tzw. liberałów wobec tej decyzji brytyjskiego urzędu. Z Ziemkiewiczem można się nie zgadzać (nawet ja się z nim w wielu sprawach nie zgadzam), można go nie cierpieć, można go pozywać jeśli narusza czyjeś dobra osobiste, ale przecież dla każdego kto miał jakikolwiek poważniejszy kontakt z historią idei i filozofią polityczną jest jasne, że to zupełnie inny problem. Liberalne wartości rezerwowane tylko dla swoich nie mają nic wspólnego z liberalizmem. To plemienność w liberalnym kostiumie. Swoją drogą, jakże prymitywne jest to myślenie o niewpuszczaniu do kraju osób o niezgodnych wartościach: aż strach pomyśleć, do jak zamkniętego i wsobnego społeczeństwa musiałoby doprowadzić, gdyby je konsekwentnie zastosować. Można by prowokacyjnie żądać, by Wielka Brytania zaczęła od licznych polityków z krajów muzułmańskich czy dalekowschodnich, którzy ją odwiedzają…
  Podobnie ponury skandal z ostatnich dni to wkroczenie policji do mieszkania Piotra Bakselerowicza z zielonogórskiej “Gazety Wyborczej” i zarekwirowanie jego narzędzi pracy dziennikarskiej z powodu gróźb wysyłanych z adresu IP redaktora. Przy tej łatwości podszywania się pod cudze adresy IP z jaką mamy w dzisiejszych czasach do czynienia, takie praktyki to jeden z patentów na zniszczenie resztek podmiotowości dziennikarzy i wyhodowania służb na niekontrolowalnego potwora. Znów: bez znaczenia powinno być w tym przypadku, co się sądzi o samej redakcji.
  Ludzie, którzy mówią przy tych (i podobnych) okazjach o zgodności z przepisami nie zdają sobie może sprawy, że w tym właśnie także jest problem. Tym gorzej, jeśli antywolnościowe praktyki są technicznie legalne. Nie bez powodu już starożytni mawiali, że niesprawiedliwy przepis nie zasługuje na miano prawa….

 12. @kanek panek: niektórym myli się wolność ze swawolą.

  Rafcio po prostu dostał blaszkę w czoło za to co mówi publicznie i na czym zarabia. To, że w Polsce to przechodzi i jest akceptowalne świadczy raczej o nieuczciwej i fałszywej polskiej kulturze a nie o jakimś ucisku dla wolności słowa. Zwłaszcza, że zdarzało mi się sugerować, że nie było holocaustu.

 13. @Kanek Panek:

  Tu nie ma co rozwazac. Jak juz mall zaznaczyl – komus sie pomyliła wolnosc slowa z odpowiedzialnoscią za to, co sie robi.

  Ziemkiewicz publicznie glosi, ze osoby LGBT najlepiej powystrzelac, poddaje w wątpliwosc holokaust, glosi poglady jawnie rasistowskie. W faszystowskiej Polsce bija mu brawo, w normalnym panstwie uznaja za skrajnie prawicowego ekstemiste, ktory podburza do nienawisci i wobec tego suwerenne panstwo nie chce go w swoich granicach. TYLE.

 14. O święty lolu. Miało być “zdarzało MU się sugerować, że nie było holocaustu.” [triple facepalm]


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: