Posted by: futrzak | 22 July 2021

Nowe trendy w software development

Myślicie, że jak Microsoft w 2014 zwolnił prawie wszystkich testerów od OSa, to był to jednostkowy przypadek? Albo to, ze fejs pcha releases na produkcję pare razy dziennie, to jakiś wyjątek? Otóż nie. Trend polegajacy na pchaniu na produkcję zmian kilka razy dziennie, a potem poprawianiu ich poprzez hot-fixes na produkcji, staje się już właśnie trendem – przynajmniej w firmach, które są z Doliny Krzemowej i finansowane głównie przez VC.

Od strony kontroli jakości taki pomysł pchania kilka razy dziennie na produkcję dałoby sie ogarnąć tak, żeby miał ręce i nogi – trzeba po prostu większość testów zautomatyzować (oprócz unit tests również API tests, integration tests i co ważniejsze functional tests). No ale to zajmuje czas i jest drogie, bo ktoś kod tej automatyzacji musi napisać, oraz trzeba całe środowisko continous development ogarnąć tak, żeby mieć kilka środowisk testowych oraz kopiować dane z produkcji do testów.

Jak zrobić to więc po taniości, bez zatrudniania fury ludzi i czekania długi czas na efekty? A bardzo prosto:

– ustalamy nowe wewnętrzne procedury tak, że każdy pull request z branch testowej musi mieć dołączone do zmian w kodzie również API tests i integration tests, pisane przez tego samego developera, który pisze nowy kod (lub wprowadza poprawki);
– jeśli któryś z tych testów się wywala, tenże developer musi go poprawić;
– testy funkcjonalne i end-to-end są wykonywane przez ludzkich testerów tylko na większych, nowych features;
– jeśli w produkcji zdarza się babol, to ocenia się jego severity and priority wg tzw. RICE scoring model i poprawia na produkcji natychmiast tylko rzeczy tak poważne, jak padnięty/wiszący/wywalający się system, popsuty login lub błędy, które kosztują klientów korporacyjnych straconą kasę. Cała reszta czeka w kolejce, zwykle “niewielkie” bugi przegrywają z nowymi ficzersami, bo nowe ficzersy są marchewką do przyciągania nowych klientów.

No i tak to. Ryba psuje się od głowy i mam nadzieję, że już nie dziwicie się dlaczego jakość współczesnego softu pikuje w dół? Przy takim modelu zarządzania firmami nie może być inaczej, bo osoby decyzyjne są po MBA i nie daje się im wytłumaczyć ograniczeń wynikających ze specyfiki technologii danej branży, o której nie mają zielonego pojęcia.
Wszystko działa, dopóki nie nastąpi spektakulary crash – przy czym nawet to może nic nie dać, skoro wszystkie liczące się firmy w danej branży będą robić to samo.

Late Capitalism at its finest. Burn baby, burn…


Responses

 1. “Przy takim modelu zarządzania firmami nie może być inaczej, bo osoby decyzyjne są po MBA i nie daje się im wytłumaczyć ograniczeń wynikających ze specyfiki technologii danej branży, o której nie mają zielonego pojęcia.”

  Chyba uniwersalny problem wszystkich branż. Pożyczając słowa z komedii: “mój mąż jest z zawodu dyrektorem”.

 2. @Andrzej B:

  No ale nie zawsze tak bylo. Czasy PRL i stanowiska kierownicze obsadzane z nadania partyjnego to jedno, ale to jest plaga Late Capitalism, gdzie to niby kult merytorycznosci, ktory jak widac jest bzdurą.

  A wszystko zaczelo sie od zmiany programow nauczania na uczelniach kształcacych specjalistow od zarządzania:

  Myśmy całkowicie zmienili modele zarządzania organizacjami, wszelkimi organizacjami, od firm, korporacji, poprzez sektor publiczny, służbę zdrowia, kulturę i sztukę, objęto tym nawet organizacje religijne. Czegokolwiek pan nie dotknie w dzisiejszym świecie, to nosi stygmat optymalizacji kosztów. Pandemia koronawirusa w dramatyczny sposób odsłania niedorzeczność tych modeli.

  Wspominalam juz o tym wywiadzie z prof. Kosterą, ale nigdy dosc przypominania:
  https://next.gazeta.pl/next/7,151003,25899197,prof-kostera-wiekszosc-edukacji-na-wydzialach-zarzadzania.html?fbclid=IwAR11c_sT4_GKK-OFT2nZNYdeVOV6Rx_IcanGd4kqVEncQvI-UwvhSKHz5SI#BoxWOpImg1


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: