Posted by: futrzak | 1 July 2021

Polska prawicowa moderacja Facebooka

Poprzedni wpis z bloga powiesiłam też na fejsie. Długo sobie nie powisiał, został przez moderację fejsunia usunięty po kilkunastu godzinach.

Niejaka Jolanta Saacewicz, aktywistka, dziennikarka, zamieściła na swoim profilu na fejsie następujący wpis, poczem została za niego zabanowana na 30 dni:

Kanada domaga się przeprosin od papieża. I Franciszek powinien przepraszać na kolanach. Przed kamerami wszystkich telewizji świata powinien klęczeć i błagać o przebaczenie:

Nasza wina
Nasza bardzo wielka wina
My, katolicy jesteśmy winni tego ludobójstwa.
My katolicy jesteśmy winni śmierci tych dzieci,
Gwałconych przez nas, bitych, oddzieranych z godności, głodzonych, traktowanych jak bydło, zaniedbanych na smierć
My, kościół katolicki, my księża i zakonnice
My zbrodniarze.

Sędzia Murray Siclair, który przewodniczył komisji Prawdy i Pojednania ocenia, że mogli zamordować 10 tysięcy dzieci.
Kościół katolicki prowadził w Kanadzie 80 procent szkół z internatem dla dzieci tubylczej ludności. Rząd Kanady wymyślił, że zintegruje tę ludność z resztą populacji poprzez siłowe odbieranie dzieci tubylcom i przymusowe uczenie ich języka i kultury, białego człowieka. (Dziś 1.7 mln tubylców stanowi 4.9% populacji Kanady).

Zabrano rodzicom ok 150 tysięcy dzieci i wysłano do tych szkół prowadzonych głównie przez kościół katolicki. Szkoły działały od 1883 do 1996. Nie wróciło z nich tysiące dzieci. Ich rodzice nigdy nie dowiedzieli się co stało się z ich dzieckiem, które nie wróciło do domu.
Udokumentowane jest zaginięcie 4100 dzieci, ale szacunki mówią, że liczba ta jest bliższa 10 tysięcy dzieci, ktore nie wróciły do domów.

Dziś odkopuje się ich groby. W maju odkopano 215 grobów w Kamloops, w czerwcu 751 w Saskatchewan.
Są tam groby dzieci i spopielone szczątki spalonych niemowląt, dzieci dziewczynek zgwałconych przez katolickich księży nauczycieli.

Za to ludobójstwo przepraszał Justin Trudeau, premier Kanady. Przeprosił kościół protestancki, który prowadził kilka takich szkół. Przeprosił arcybiskup Vancouver.
Teraz Kanada domaga się przeprosin od papieża Franciszka.

A ja domagałabym się by wreszcie uznać tę organizację za winną ludobójstwa na przestrzeni dwóch tysiącleci i przynajmniej sześciu kontynentach.
Świadkowie tego kanadyjskiego ludobójstwa popełnionego przez kościół katolicki jeszcze żyją. Czas na drugą Norymbergę. Za dzieci kanadyjskie. Za dzieci żydowskie. I za zgwałcone przez księży dzieci we wszystkich krajach świata.
Katolicy powinni teraz przez 10 tysięcy niedziel modlić się za te zamordowane dzieci kanadyjskich tubylców. I za samych siebie, bo ta religia, prędzej czy później, zostanie uznana za organizację zbrodniczą.

Tak, fejs ma moderację kasującą wszystkich, którzy są antyprawicowi. To było widać już przy okazji kampanii wyborczej Trumpa, to wychodzi za każdym razem przy takich właśnie okazjach. Przy czym polskojęzyczni moderatorzy mają jeszcze dodatkowo prokatolickie skrzywienie.

PS:
Zgłaszanie wypowedzi, w których ktoś na Facebooku twierdzi, że osoby biorące udział w paradach równości “nie są ludźmi” skutkuje jedynie odpowiedzią, że post nie narusza standardów Facebooka…

PS2:
Gdyby ktoś nie wiedział, to przypomnę “moderację” sprzed czasów internetowych: niejaki Karlheinz Deschner, historyk i autor wielotomowej “Kryminalnej historii chrześcijaństwa” oraz kilku innych krytycznych opracowań na temat Kościoła Katolickiego został w 1971 postawiony przed sądem w Norymberdze za bluźnierstwo, obrazę KK i nazywanie KK najbardziej zbrodniczą organizacją w historii świata.
Proces wygrał i został uniewinniony.
Sąd po analizie dowodowej nie dopatrzył się żadnych okoliczności uzasadniających rzekomą zniewagę.
Niestety, w czasach prywatnych mediów, mogą sobie one stosować cenzurę po uważaniu, a poszkodowani nie mają się gdzie odwołać.


Responses

 1. “Tak, fejs ma moderację kasującą wszystkich, którzy są antyprawicowi. ”
  Myślę, że redukujesz globalny, normopatologiczny trend do jego fragmentu. Prawo do dissensu jest nieodzownym warunkiem zaistnienia jakiejkolwiek debaty. Niestety sytuacja w której każdy może napisać bądź powiedzieć wszystko nie przejmując za swoje wypowiedzi odpowiedzialności jest niemożliwa do pogodzenia z normami społecznymi zakłdającymi, że jednak – w interesie przetrwania społeczności użytkowników jako funkcjonalnej całości a modelu biznesowego jako zdolnego do spełniania oczekiwań akcjonariuszy – konieczna jest moderacja.
  Kto tejże moderacji dokonuje i jakie patologie ona ze sobą niesie jest już odrębną historią. Wykluczanie niejedno ma imię.

  A skasowany tekst nie jest antyprawicowy. Jest ahistoryczny i histerycznie niezgodny z aktualnym stanem historiografii w tym temacie. Co – moim skromnym zdaniem – powinno zasługiwać na rzeczową polemikę a nie na wykluczenie i banowanie. Tyle, że kto ma tę polemikę z pierdyliardem histeryków instrumentalizujących fakty zgodnie z aktualnym trendem, ma realizować?

 2. @telemach:

  Sorry, nie zauwazylam ze twoj komentarz wlecial do wordpressowego spamolapu, dopiero teraz go wyciagnelam.

  Nie wiem, czy cos do czegos tutaj redukuję, po prostu napisalam, jak bardzo stronniczą moderację ma facebook. I nie mowie nawet tutaj o pseudosztucznej inteligencji, ktora potrafi blokowac posty na grupe rowerzystow za to, ze ktos uzyl slowa “pedał” w kontekscie części rowerowych, ktore ma na sprzedaz.

  Mówię tutaj o moderacji robionej przez zywych ludzi – to ta wlasnie wchodzi w ruch, kiedy opublikujesz posta, powisi sobie iles czasu, a potem po kilkunastu/kilkudziesieciu godzinach jest blokowany, razem z tobą. Albo jak sie odwolujesz, a gremium moderatorow stwierdza, ze wypowiedz typu “te tęczowe gnidy nie zasługuja na normalne zycie” nie narusza standardów facebooka i nie jest mową nienawiści.

  BTW: co jest w tekscie Saacewicz “ahistorycznego”? Co jest niezgodne z “z aktualnym stanem historiografii w tym temacie”?


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: