Posted by: futrzak | 28 June 2021

Tymczasem w Kanadzie płoną następne katolickie kościoły

Niech płoną.
Należy się, wypalić do samego gruntu. Dlaczego? Dlatego ze ta instytucja torturowała, wynaradawiała, gwałciła i zabijała setki tysięcy dzieci Pierwszych Narodów na wszystkich kontynentach.

Do dziś nikt nie poniósł za to żadnej odpowiedzialności, mimo że ostatnie ofiary nadal żyją i borykają się ze skutkami traumy z dzieciństwa; do dziś nie dostały zadośćuczynienia ani finansowego, ani nawet nie doczekały się oficjalnego przepraszam od instytucji, która dopuściła się tych zbrodni.

Wyobrażacie sobie, co by było, gdyby na terenie stowarzyszenia Miłujmy Dzieci, prowadzonego przez ateistów, odkryto zatajone groby wychowanków ich instytucji? Gdyby były setki świadków zeznających, jak ich torturowano?

Myślicie, że nie byloby sledztwa i nikt nie poniósłby odpowiedzialności za popełnione przestępstwa?
Ano właśnie. Dlatego burn them. Burn them to the ground.


Responses

 1. Niech plona. Trafna pointa.

  W maju 2020 na FB Smaku Ksiazki zorganizowano cos na ksztalt targow ksiazki online. Byl tam tez panel z autorka ksiazki “27 smierci Toby’ego Obeda” Joanna Gierak-Onoszko. Polecam zobaczyc (w temacie dotyczacym wpisu oczywiscie).

  https://es-es.facebook.com/smakksiazki/videos/2368400063460851/

  PS. jak tylko wpisalam w googlach autorke i fraze smak ksiazki, zeby podrzucic linka, pokazal mi sie fejs po hiszpansku, a jedyna karte jaka mialam wtedy otwarta, to ten blog. :D

 2. @Shaza:

  Tak, znam tą ksiażke, chociaz nie bylam w stanie calej przeczytac. Zbyt to wszystko potworne :((((
  Ale kazdy obronca KK powinien ja przeczytac, obowiązkowo.

  Oprawcy nadal sa bezkarni.

 3. Joanna Gierak-Onoszko (wspomniana reporterka i autorka książki “27 śmierci Toby’ego Obeda”) udzieliła ciekawego wywiadu “Działowi Zagranicznemu” :

  Warto posłuchać.

 4. @PawelW

  Tak warto posłuchać. Szczególnie stwierdzenia – padającego tak od 7ej minuty – że:
  “(…)To co działo się w tych szkołach było przez wiele lat tajne. Kanadyjczycy mogli się tego domyślać, mogli zgadywać, ale nie mówili o tym głośno, nie sprawdzali, nie weryfikowali tego.
  Było to możliwe dlatego, że nad tymi szkołami nie było żadnej instytucjonalnej kontroli. Te placówki były poza i świecką i poza kościelną weryfikacją, a ludzie powołani do wychowywania dzieci stali się tak naprawdę ich oprawcami, nad którymi… nad którymi nie było żadnej kontroli, dlatego, że oni wiedzieli, że są bezkarni, że żadna sprawiedliwość dosięgnąć ich nie może(…)”

  I niedługo potem autorka przeskakuje – bez logicznego namysłu – do żądań przeprosin ze strony papieża, za to co zrobili jacyś księża, o których czynach najwyraźniej – wnioskując z jej własnych słów – w tamtym czasie żaden z ich przełożonych nie wiedział…

  Z problemem pedofilii w kościele ocena jest jasna. Biskupi wiedzieli co się dzieje i przenosili winnych w inne miejsca. Proceder ten był zorganizowany. A tutaj – nawet w słowach autorki książki – pewne sprawy nie zostały wyjaśnione.

  Zresztą w wywiadzie autorka to nawet trafnie zauważa, zostało zrobionych wiele gestów ze strony rządu kanady w stosunku do ludności pierwszych narodów, ale faktycznego dostępu do podziału tortu nikt nie zapewnił.
  Jak bym była papieżem, to też nie chciałabym brać udziału w takiej hucpie, że przeproszę, wszyscy dadzą sobie buzi, a rząd kanadyjski nie zrobi faktycznie nic, aby zmienić sytuację społeczno-ekonomiczną ludności pierwszych narodów.

 5. @Moabida:

  Jak juz cytujemy, to wszystko, a nie na zasadzie “niedługo potem autorka przeskakuje – bez logicznego namysłu – do żądań przeprosin ze strony papieża”.

  Pomogę, to nie było “bez logicznego namyslu”:

  “Kościół katolicki jako jedyny nie przeprosił ofiar szkół z internatem. Jan Paweł II był w Kanadzie trzykrotnie i ignorował problem – mówi Joanna Gierak-Onoszko
  […]
  Kościół katolicki zobowiązał się w tej umowie, że wypłaci 25 mln dolarów kanadyjskich. W umowie zapisano, że ma dołożyć wszelkich starań, żeby te kwotę zebrać wśród wiernych. To się nie udało, do tej pory zebrano tylko 4 mln dolarów, dodam, że w Kanadzie żyje 12 mln katolików. W tym samym czasie w Saskatchewan postawiono katedrę za 28,5 mln dolarów. Sfinansowali ją z datków wierni. Jest naszpikowana technologią, ma solarne panele, piękny ołtarz rzeźbiony w granicie i jest wielka, ma miejsce na 2 tys. wiernych. Katedra jest pod wezwaniem Świętej Rodziny, co też jest moim zdaniem symboliczne. Ta sama parafia zebrała na odszkodowania dla ofiar niecałe 35 tys. dolarów.”

  O jaką umowę chodzi, zacytuję ze zrodel kanadyjskich:

  “Roman Catholic churches in Saskatoon and across Canada had also signed an agreement promising to raise $25 million to compensate Daniels and tens of thousands of other survivors for the emotional, physical and sexual abuse, malnutrition, cultural shaming and systemic violations of basic human rights suffered in Catholic-run residential schools.
  […]
  The $25 million — part of the sweeping Indian Residential School Survivor Agreement (IRSSA) — was supposed to help survivors, and also provide counselling and support for their families.
  But most of that money was never raised.
  While the Roman Catholic Diocese of Saskatoon and its 80,000 members spent $28.5 million on the new cathedral, they raised just $34,650 for survivors.

  The story was similar in other cities. Canada’s 12 million Catholics donated less than $4 million of the promised $25 million — roughly 30 cents per person.

  After several years, the federal government told the Catholic Church to pay up.

  Instead, church officials hired one of Canada’s top lawyers, who, in a private court hearing, successfully argued that the country’s Catholic churches had tried their best and had no more to give.”

  (zrodlo https://www.cbc.ca/amp/1.6082935?fbclid=IwAR0Puu68WlfiobfGyhf2nMw-7j4amxgx7yM4wBQlnve7Lnbv7ZGMIE0d0ms )

 6. Czym był kanadyjski system szkół mieszkalnych, dlaczego w Kanadzie trwa seria podpaleń kościołów i jak informacje o tym w mediach społecznościowych nie dają prawdziwego obrazu tej zbrodni kulturowej? bardzo sympatycznie opowiada o tym Szymon:

  A ja przypominam jeszcze:

  ”Nie najlepsze wyniki działalności tego typu szkół wywołały w końcu reakcje Kościoła katolickiego, czego rezultatem stało się opublikowanie w 1959 r. przez oblatów raportu pt. Residential Education for Indian Acculturation, który doprowadził w dziesięć lat później do rozdziału dotychczasowego partnerstwa w edukacji młodzieży indiańskiej Kościołów i rządu federalnego, a w sumie powolnego zsekularyzownia szkolnictwa indiańskich dzieci, wraz ze zmniejszeniem liczby tych szkół, oraz po 1972 r. powolnego przechodzenia szkół pod opiekę rządów prowincjonalnych. Jednak niewiele poprawiło to sytuację samych przymusowo uczonych tam dzieci”

  To Kościół katolicki pierwszy alarmował i przyczynił się do demontażu tego systemu. Tak, ten Kościół, z którego teraz robi się w mediach oprawcę.
  Wynika też z tego, że pod opieką państwa, wcale nie było lepiej. Ale państwo w mediach jakoś mniej w roli oprawcy występuje.

  Cytat pochodzi z mającej już 20 lat publikacji Izebelli Rusinowej pt. “Indianie kanadyjscy w XX wieku”, natomiast ona posiłkowała się dokumentami kanadyjskimi, które podała jako źródła.
  https://docplayer.pl/5259863-Indianie-kanadyjscy-w-xx-wieku.html

 7. Jeżeli KK informował o syfie, który robią jego ludzie, to sprawa załatwiona i można przejść do odszkodowań!

 8. @Emigrantka:

  Kiepski trolling.
  Ostatnie boarding schools zamknięto w 1997 roku. Przez ten caly czas KK nie zrobil nic, zeby zbrodniarzy odwolac i osądzic.

  W 2015 roku prace zakonczyla Komisja Prawdy i Pojednania. W ramach umowy miedzy rządem kanadyjskim a KK, ten ostatni mial dolozyc wszelkich staran, zeby zebrac 25 mln dolarow na odszkodowania dla ocaleńcow. Tak się jednak nie stalo:

  “The story was similar in other cities. Canada’s 12 million Catholics donated less than $4 million of the promised $25 million — roughly 30 cents per person.

  After several years, the federal government told the Catholic Church to pay up.

  Instead, church officials hired one of Canada’s top lawyers, who, in a private court hearing, successfully argued that the country’s Catholic churches had tried their best and had no more to give.”

  A teraz won trollu.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: