Posted by: futrzak | 21 February 2021

Dydelf, raz!

Sprawna akcja komandoska.
Wczoraj juz przysypialam, az nagle słyszę z salunu jakieś chroboty, zaraz potem głos Chłopa: chodź tu prędko z telefonem, opos szaleje w salonie!
No to przybiegłam, patrzę i faktycznie młode dydelfiątko pomyka po kątach, obwąchuje, ogląda.
Udało się zrobić kilka zdjęć, których jakość nie powala, bo półmrok no i obiekt przemieszczał się sprawnie i szybko – no ale są!
Jak widać dydelfiątko jeszcze młode i małe. No ale udało się uwiecznić!

RAZ!
Dydelf biegnacy przy miotle
Wylazl spod stolika
W pelnym pędzie pod drzwiami

No i chciałam powiedzieć, ze ogon w połowie czarny a w polowie biały rozwalił mnie zupełnie :)


Responses

 1. Trzeba bylo video nakrecic :)

 2. Zrobic video kiepskim telefonem tak, zeby mialo odpowiedni focus i ostrosc jest jeszcze trudniej, niz zrobic zdjecie…

 3. Po nazwie można pomyśleć, że to coś z Tolkiena. Lokalnie są postrzegane jak nasze wiewiórki, tj.przyjaźnie, czy raczej jak coś upierdliwego?

 4. @Andrzej B.
  Lokalnie są postrzegane najbardziej jak szczury, niestety.

 5. Tak, dokladnie. Wiekszosc Urugwajczykow uwaza je za wstrętne i brudne zwierzeta i stara sie pozbyc, niestety.
  A oposy sa bardzo pozyteczne. Wyzeraja hurtowo kleszcze oraz rozne paskudne owady, jak karaluchy.

 6. O, dobrze wiedzieć, dziękuję wam. Nigdy nie wiadomo, co w danej kulturze jest do ubicia a co do głaskania.

 7. Oposa bym nie probowal glaskac.

 8. nuccio:

  Oposy nie sa wrogo nastawione w stosunku do ludzi ani defaultowo nie sa agresywne; w starciu z czlowiekiem raczej po prostu uciekaja – ale jesli ktos chcialby wziac doroslego oposa na ręce, to lepiej nie, bo potrafi ugryzc. A zęby i szczęki maja dosc mocne – na tyle mocne (przynajmniej te poludniowoafrykanskie) ze sa w stanie poprzegryzac mniejsze kosci kurczaka.

 9. @futrzak

  Na niemieckiej wiki pisze, że

  (…)Sie gelten als ausgesprochen aggressiv, die sich mit Zischlauten und notfalls wildem Kämpfen gegenüber ihren Feinden verbreiten. (…)
  czyli mniej więcej
  Uważa się je za wyjątkowo agresywne, które rozprzestrzeniają się wraz z syczeniem i, jeśli to konieczne, dziką walką z wrogami.

  No jak już Niemcy o kimś piszą, że jest agresywny, to coś musi być na rzeczy 🤣

 10. Nie wiem, czy to na serio, ale w angielskiej Wikipedii nic takiego nie ma. Typowa reakcja obronna oposa jest udawanie martwego:

  When threatened or harmed, they will “play possum”, mimicking the appearance and smell of a sick or dead animal. This physiological response is involuntary (like fainting), rather than a conscious act. In the case of baby opossums, however, the brain does not always react this way at the appropriate moment, and therefore they often fail to “play dead” when threatened. When an opossum is “playing possum”, the animal’s lips are drawn back, the teeth are bared, saliva foams around the mouth, the eyes close or half-close, and a foul-smelling fluid is secreted from the anal glands. The stiff, curled form can be prodded, turned over, and even carried away without reaction. The animal will typically regain consciousness after a period of a few minutes to four hours, a process that begins with a slight twitching of the ears.
  [….]
  Threatened opossums (especially males) will growl deeply, raising their pitch as the threat becomes more urgent.

  To mniej wiecej moge potwierdzic – w Kalifornii oposy sa powszechne, wiec do spotkan dochodzilo nie raz, podobnie tutaj. Zaden nigdy mnie nie zaatakowal, ani nikogo, kogo znam.
  Przez 20 lat nie przypominam sobie zadnego donosu z prasy o tym, ze opos kogos zaatakowal. Nie wiem, skad te informacje z niemieckiej Wiki.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: