Posted by: futrzak | 4 February 2021

Co wazniejsze: praca czy czlowiek?

Ano wlasnie.
Jesli ktos pracuje, ale wyplaty dostaje tyle, ze musi zasuwac wiecej niz jeden etat i/lub brac fuchy i jest o 1-2 miesiace bezrobocia od znalezienia sie na ulicy, to taka swiadomosc paralizuje i uniemozliwia podjecie jakichkolwiek dzialań.
Po prostu zero safety net nie pozwala na myslenie o czymkolwiek innym, niz to co bedzie jutro, nie pozwala na planowanie. Jest to mentalnosc permanentnego braku (scarcity mentality) – to pokazaly eksperymenty z najrozniejszych krajow.
Oczywiscie mozna argumentowac, ze “ktos sie bedzie lenił” albo “przepije” – ale tutaj trzeba sobie zadac pytanie podstawowe: czy kazdy czlowiek zasluguje na to, zeby podtrzymac swoja biologiczna egzystencje nawet jesli nie pracuje, czy ma umrzec z glodu i zimna?
Dlaczego wspolczesne spoleczenstwa kapitalistyczne uzalezniaja fakt biologicznej egzystencji od ciezkiego zapierdolu, a jesli grupy biedakow tego nie robią, to zasługuja na smierc? Co z tymi, którzy nie mogą pracować? Mają umierać?
A co z dziećmi – mają ponosić karę i też umierać bo rodzice zrobili coś w życiu nie tak?

Co jest wieksza wartoscia: zycie ludzkie czy praca sama w sobie?

Dlaczego nagle mierzenie wartości człowieka pracą przestaje się stosować do bogatych, którzy cały majątek odziedziczyli i literalnie NIC nie robią, a tylko go wydają?


Responses

 1. Punkt widzenia będzie niestety zawsze zależał od punktu siedzenia. “Elity” chętnie będą goniły nas masy do niekończącej się, syzyfowej pracy, a same sobie będą używać.
  Jednak to jest niezrozumiałe, że ta sytuacja się utrzymuje. Bo jednak “elity” są nieliczne, więc nie rozumiem co powoduje, że są w stanie utrzymać ten stan tak długo?

  Tak samo niesamowicie długo kobiety były trzymane krótko, ale się w końcu wyemancypowały… czego potrzeba, aby masy wyemancypowały się do “elit”?

  P.S. Mój inny post chyba wpadł w jakiś spamołap, albo coś…?

 2. @Zofia: trudno nie pozbyć się wrażenia, że do emancypacji mas potrzeba…
  Monty Python “Oliver Cromwell”
  “The most interesting thing about King Charles the First,
  Is that he was 5’6″ at the start of his reign,
  But only 4’8″ tall at the end of it.”

  Jak na razie można wskazać na jedną taką sytuację gdy elity zdołały nie spieprzyć i wyemancypować masy: powstanie UE. Upadłe państwa kolonialne po 2WŚ musiały znaleźć nowy sposób istnienia przy jednoczesnym zagrożeniu komunistyczną rewolucją. Efekty widać. Pytanie czy są w stanie zrobić to ponownie?

 3. A gdzie to sie w tych spoleczenstwach kapitalistycznych dzis tak ciezko zapierdala? Co to konkretnie sa za prace?

 4. @Zofia
  Zawsze były jakieś sposoby, aby spacyfikować wolę mas do jakichkolwiek zmian. Rzymianie np. wprowadzili “chleb i igrzyska”… a teraz najprawdopodobniej będzie “Netflix i UBI” i dalej ci co na górze siedzą pozostaną nieruszeni.

 5. @wszystko: obsługa w marketach, ubojnie, call center, magazyny Amazona.

 6. @Zofia
  ” Bo jednak “elity” są nieliczne, więc nie rozumiem co powoduje, że są w stanie utrzymać ten stan tak długo?”

  Dziel i rządź.

  “kobiety były trzymane krótko, ale się w końcu wyemancypowały”
  – Na wskutek zbiegu wielu sprzyjających okoliczności, z których wola i świadomość kobiet była tylko jedną. Wśród pozostałych znajdowały się np. wojny, które drastycznie zmniejszyły populację mężczyzn w wieku produkcyjnym czy istnienie dwóch wielkich, wzajemnie wrogich bloków politycznych (zimna wojna), które potrzebowały maksymalnej wydajności w użyciu swoich zasobów. I parę innych.

  Jeśli chodzi o “wyemancypowanie” się mas, to chyba trzeba podpowiedzieć, że nie jest to ten rodzaj zmagania, gdzie kiedykolwiek można powiedzieć sobie “uff, udało się, skończone”. Więc nigdy nie będzie “wy-“, formy dokonanej. To jest proces ciągły, jak utrzymywanie czystości: trzeba ciągle, zawsze, w nieskończoność – bo samo to się tylko na złe robi.

 7. Przepraszam za seksistowski wpis.

 8. @prezio:

  Yyyyyy? Jaki seksistowski wpis i gdzie popelniles i dlaczego za niego przepraszasz?


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: