Posted by: futrzak | 17 December 2020

Zwolennikom “trzeciej szwedzkiej drogi” w temacie koronawirusa

..polecam tego newsa:

Nasza strategia walki z pandemią była błędna

Władze Szwecji co prawda spodziewały się drugiej fali pandemii, ale “nie zakładano” tak wysokiego wskaźnika zarażalności i zgodnów. Efekt? Skończyły im się łóżka na oddziałach intensywnej terapii, a teraz rząd pracuje nad ustawami, które umożliwią wprowadzenie lockdownu.

PS:
Wszystkie komentarze przytaczajace artykuly na temat sytuacji w Szwecji a dotyczące lata, będą usuwane. Podobnie jak te, które nie zawierają żadnych merytorycznych argumentów, a zwykłe pierdolenie i linkowanie do teorii spiskowych i innych bullshitów (również na temat szczepionek).

PS2:
Zrodlo szwedzkie, z Aftonbladet.


Responses

 1. Może do kogo trafi, że gospodarka to efekt działania ludzi, a nie byt zrodzony w programach do księgowości.

 2. Ah gdybyz…. byloby cudownie, czyz nie? :-/

 3. Szwecja. Kraj w którym decyzje oddano w ręce specjalistów.

 4. @gszczepa:

  W wielu krajach decyzje oddano w ręce specjalistów i ci specjaliści nie zgadzali sie z modelem szwedzkim i podeszli do pandemii inaczej. Czas wlasnie pokazal, kto mial rację.
  Czas pokazal tez, ze kraje gdzie decyzje w sprawie pandemii podejmowali politycy, są w czarnej dupie.

  Wsrod lekarzy, jak w kazdej grupie zawodowej, sa ludzie kompetentni i niekompetentni. Wydawanie osądu dotyczacego calej grupy zawodowej na podstawie jednego niekompetentnego jest po prostu glupie.

 5. W jakim to innym kraju decyzje podejmowali specjaliści bez udziału polityków?
  Szwecja jest jedynym krajem.
  To nie jest kwestia pandemii tylko..
  Ogólnie charakterystycznym elementem Szwecji jest przeniesienie decyzyjności w ogromnym obszarze do agencji państwowych.
  Państwowych, ale mocno niezależnych od rządu, czyli polityków. Którymi zarządzają specjaliści z bardzo niewielką praktyczną kontrolą zewnętrzną w zakresie merytorycznym, poza kontrolą przestrzegania procedur i prawa, realizowaną przez system sądowniczy.

 6. Powinienem to napisać w notce o policji łamiącej ręce, ale z doświadczenia wiem, że mało kto czyta komentarze pod starymi postami…
  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,26623850,drastycznie-skrocone-szkolenia-policjantow-zupelnie-zniknelo.html#do_w=46&do_v=142&do_a=286&s=BoxNewsImg4
  Czas szkolenia na policjanta skrócono w Polsce do półtora miesiąca. Nie da się w kilka tygodni wyuczyć nikogo podstaw prawa, przeprowadzić przygotowania fizycznego, przeszkolić w podstawach negocjacji, czy nawet nauczyć strzelania. O przygotowaniu kryminalistycznym nie wspomnę. Się nie da się. W rok to bardzo trudne…
  Tacy policjanci będą łamać prawo, bo go po prostu nie będą znali. Trudności rozwiążą pałką, bo nie będą potrafili negocjować. Przestępcy raczej nie złapią, bo z kryminalistyki będą lajkonikami. Do gangstera nie podejdą, bo ten będzie lepiej od nich strzelał (to akurat w polskiej policji problem od dawna).
  Ale w kilka tygodni da się wyszkolić sprawnego zomowca (o ile kandydat jest sprawny fizycznie i lubi rozwiązywać bić ludzi).
  I moim zdaniem to będzie największy problem w Polsce w najbliższych latach. Bo na ulicach zamiast prawa, będziemy mieli uzbrojonych ludzi, będących mentalnie skrzyżowaniem zomowca, kowboja i ciecia.

 7. Równamy do Zachodu po prostu:
  “In his book, Flic (Cop) published on Wednesday, Gendrot reveals that he was given a uniform and a gun after just three months’ training, and later sent out on patrol.”
  “he was shocked to discover how badly trained and paid police recruits are and how the constant stress and daily hostility and violence they face drives officers to depression and suicide.”
  https://www.theguardian.com/world/2020/sep/03/french-reporter-who-joined-police-exposes-racism-and-violence-valentin-gendrot


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: