Posted by: futrzak | 27 November 2020

“Nowa” definicja gwałtu

Polska lewica zgłosiła projekt zmiany obecnej definicji gwałtu w KK.
Nowa definicja miałaby sie opierać na świadomej zgodzie (consent): gwałtem byłby każdy kontakt seksualny, na który ofiara nie wyraziła świadomej zgody.
Oznaczałoby to również, że ofiara odurzona alkoholem czy narkotykami, nie będąca w pełni świadoma swojego zachowania, gdyby została seksualnie wykorzystana, byłby to gwałt.

Wszystkim tym, którzy sie tak oburzają na “nową” definicję gwałtu proponuję rozważyć następującą sytuację:
przychodzi do was sąsiad w odwiedziny i wychodząc zabiera wasz laptop i telefon komórkowy.
Jesteście w takim szoku, że gdy odzyskujecie mowę, to sąsiada już dawno nie ma. Ale oczywiscie nie ma nawet sensu zglaszac sprawy na policję, bo do zadnej kradziezy nie doszlo! Przeciez nie powiedzieliście mu, zeby nie ruszal sprzetu, bo to nie jego! Nie krzyczeliscie, ani nie zablokowaliscie mu wyjścia, więc to nie była zadna kradziez przeciez, ZGODZILISCIE SIE zeby sobie wziął waszego laptopa i telefon, bo nie zgłosiliscie sprzeciwu. Czyz nie?
Jak wam sie podoba taka definicja kradziezy?
Jest dokladnie taka sama jak obecna definicja gwaltu w Polsce.


Responses

 1. Bardzo cenna informacja. Twój blog jest najlepszym dostępnym miejscem śledzenia sytuacji w Polsce. Odkąd mi zablokowali wszystkie polskie strony oczywiście!

 2. @gszczepa:

  Ale jak to?
  Kto ci zablokowal polskie strony i dlaczego?!?!

 3. A co, jeśli i facet, i kobieta są pijani? Co, jeśli kobieta chciała uprawiać seks po pijaku?

 4. Jeśli ktoś po pijaku rozda swój sprzęt, to nie można uznać tego za kradzież.

 5. @Kira
  Aktualnie wykorzystanie seksualne osoby pod wpływem alkoholu, czy innych środków wpływających na świadomość, jest traktowane jako gwałt. I słusznie.
  W Polsce definicja gwałtu jest jedną z szerszych na świecie, np. w Polsce prawo uznaje że można zgwałcić mężczyznę, co więcej że mężczyzna może zostać zgwałcony przez kobietę. A to rzadkość w systemach prawnych. Gwałtem jest też wykorzystanie kogoś zależnego, nieporadnego, niepoczytalnego (chwilowo) – co też nie jest powszechne. Do kompletu brakuje tylko uznanie stosunku z nieletnim za gwałt z automatu – bo to traktowane jest jak inne przestępstwo. Czyli definicja gwałtu jest bardzo szeroka, ale problemem jest podejście społeczeństwa w tym członków wymiaru sprawiedliwości. Często traktują brak aktywnego sprzeciwu ofiary jako przyzwolenie. I temu ma zaradzić opisana przez @futrzak inicjatywa ustawodawcza.
  M.in. przez to ofiary w Polsce boją się zgłaszać na Policję. Widziałem statystyki mówiące że jedna na 8 ofiar (albo jedna na 15 ofiar) się zgłasza. 1 na 100 mężczyzn zgłasza gwałt. I jesteśmy w średniej europejskiej.
  Gwałt to jedno z “najbezpieczniejszych” dla sprawcy przestępstw. 10% ryzyka że ofiarą gwałt zgłosi, następnie 90% ryzyka że gwałciciela znajdą (ofiarą zwykle dobrze zna gwałciciela – więc łatwo znaleźć). I jakieś 25% szans na skazanie. Inaczej mówiąc tylko co pięćdziesiąty gwałciciel ponosi jakąkolwiek karę. Każde (sensowne) działanie które zwiększy penalizację gwałtu jest cenne.
  A w Polsce i tak jest dobrze. W takich Indiach czy Japonii zgłoszeń o gwałtach policja zwyczajnie nie przyjmuje. No chyba że ofiarą zostanie ciężko pobita, poraniona lub zabita. Dlatego te kraje mają taki nikły oficjalny wskaźnik gwałtów. I dlatego ostanio w Indiach popularnym “prezentem” dla młodych kobiet jest pistolet (by miała szanse się obronić) a w Japonii koniecznością stało się separowanie w komunikacji publicznej kobiet i dzieci od mężczyzn.

 6. @Kira: Jeżeli za “pijanego” przyjmujesz stan nietrzeźwości to wartość graniczna 0,5 promila nie jest wartością pozbawiającą zdolności oceny sytuacji.
  Fakt, przy dużo większej zawartości alkoholu pojawia się inna sytuacja: współżycie z kimś, kto nie jest zdolny do oceny sytuacji. Brzmi jak gwałt.

  ps.: od kiedy bycie najebanym stanowi okoliczność łagodzącą?

 7. @Arturro, Mall

  “Gwałtem jest też wykorzystanie kogoś zależnego, nieporadnego, niepoczytalnego (chwilowo) – co też nie jest powszechne.”

  Ponawiam pytanie: co, jeśli zarówno mężczyzna, jak i kobieta są pijani i CHCĄ seksu? Dlaczego on ma być odpowiedzialny za WSZYSTKO, a ona za NIC?

  “Do kompletu brakuje tylko uznanie stosunku z nieletnim za gwałt z automatu”

  A jeśli 17-latka współżyje z 18-latkiem?

 8. @Arturro
  Aż sobie przejrzałem definicje karne gwałtów gdzie indziej, W istocie było tak jak piszesz, że polski zakres karalności był dość szeroki i postepowy, ale to się zmieniło. W ostatnich latach to zmieniano w sporej części krajów, z grubsza rzecz biorąc można powiedzieć, że 10 lat temu to polski kodeks definiował dość szeroko, dziś propozycja Razem jest zasadniczo tłumaczeniem tego co obecnie obowiązuje gdzie indziej.

 9. @kira
  ” jak i kobieta są pijani i CHCĄ seksu?”
  Aby chcieć i wyrazić trzeba być w wystarczającym stopniu poczytalnym. Promile nie mają z tym nic wspólnego, przynajmniej w sensie kryminalnym. Liczy się stan poczytalności, czy po prostu przytomności.
  I tak, mogą być jakieś sytuacje graniczne, ale od tego jest zasadniczo zdrowy rozsądnek (jak komuś empatii nie starczy), a później sędziowie do decydowania gdzie dokładnie ta granica leży.

 10. @Rewolucja Energetyczna

  Jeśli jakaś dziewczyna się upije i pod wpływem alkoholu stanie się “otwarta” na doświadczenia seksualne, to absurdem jest pozywanie jej późniejszych kochanków za gwałt. Co innego, jeśli jest już nieprzytomna – wówczas faktycznie, można uznać, iż została wykorzystana.


 11. Ponawiam pytanie: co, jeśli zarówno mężczyzna, jak i kobieta są pijani i CHCĄ seksu? Dlaczego on ma być odpowiedzialny za WSZYSTKO, a ona za NIC?

  Już ci Arturro wyjasnil, ale ty dalej swoje.
  Ani w poprzednim prawie, ani w obecnej propozycji nie ma nigdzie nic, co sugerowaloby, ze facet jest odpowiedzialny za wszystko. Ofiarą gwaltu moze tez byc mężczyzna, więc z łaski swojej nie stawiaj tutaj chochołów.

 12. @Futrzak

  Dla mnie oczywiste jest tylko karanie za seks z osobą NIEPRZYTOMNĄ, a nie pijaną.

 13. @Kira:

  Stan poczytalności/niepoczytalności funkcjonuje w polskim prawie od dekad i to, ze go nie rozumiesz albo ci sie nie podoba, na szczescie nie ma w ogole zadnego znaczenia dla nikogo.

 14. @futrzak
  Ta dyskusja zdaje się już tu była i za poprzednim razem twierdziła Pani, że postulatu by uznawać zgodę wyrażoną po pijanemu za nieważną żadne feministki, które Pani zna nie przedstawiają.
  Coś się zmieniło?

  Dyskusja była tu:
  https://futrzak.wordpress.com/2018/10/31/mezczyzna-bezpieczny/#grav-4fd7fc0a91139e7df2ab9b249cecf687-1

 15. Zmiana definicji to jedno, ale rodzice, szkola, media, influencerki i kto tam jeszcze powinni zmadrzec i wytlumaczyc tym mlodym laskom, ze wracanie do domu z imprezy, w srodku nocy, przez park, bedac pijana i skapo ubrana, z “friend who she trusted”, moze sie bardzo zle skonczyc:

  https://www.bbc.co.uk/news/uk-england-stoke-staffordshire-53693269

  A zamiast tego wbijaja im do glow madrosci o tym jak to wywalone na wierzch cycki i widoczne gole nogi i pol tylka nie jest rownoznaczne z zaproszeniem do odbycia stosunku plciowego.

 16. @nuccio:

  Za gwałt odpowiada tylko i wylacznie sprawca czyli gwalciciel.
  Nastepny komentarz w ktorym bedziesz robil ordynarny victimg blaming wylatuje do spamu.

 17. @nuccio1982
  Zagadka. Co jest nie tak w tym stwierdzeniu:
  “Nucciu, powinieneś pamiętać, żeby nie prowokować ludzi wyglądem albo miejscem przebywania, bo inaczej dostaniesz wpierdol”.

  Zastanów się dobrze nad odpowiedzią.

 18. @RewolucjaEnergetyczna
  ehh, uświadomiłeś mi, że ja już stary jestem :) Na studiach musiałem się nakombinować, aby nie załapać się na zdawanie “starego” KK, więc wciąż podświadomie traktuję obecny jako “nowość”. A to 23 lata minęły…

  Tak swoją drogą, to na przełomie tysiącleci byliśmy krajem który bardzo szybko się unowocześniał, dziś się cofamy w rozwoju.

  No ale możemy pocieszać się, że inni mają gorzej. Ostatnio czytałem, że w jednym z krajów Zatoki Perskiej ofiara gwałtu przestała być traktowana jako przestępca łamiący zakaz cudzołóstwa. Tak, w kilku krajach świata ofiara gwałtu zwykle dostaje wyższy wyrok niż sprawca…

  @nuccio1982
  Napisałem długi komentarz do Twojego komentarza, ale powstrzymałem się i go skasowałem… Nie chciałem by mnie @futrzak zbanowała…
  Delikatnie powiem, że bardzo się mylisz.

 19. @nuccio1982

  Do tego co napisałeś, i był krótko komentarz, który wyleciał, a który przyrównywał to o czym Ty piszesz do “zasady ograniczonego zaufania” powiem tak:
  W kwestiach przestępstw ludzi przeciwko ludziom – obojętnie czy to kradzież, pobicie, czy gwałt – dopóki jest w głowach innych ludzi, że ci poszkodowani powinni byli przed faktem jakoś uważać i tym samym przypisują w swoich głowach tym poszkodowanym część winy, dopóty uprawiają najczystszy “victim blaming”. Czym też następnie utrudniają ofiarom przemocy uzyskanie sprawiedliwości.
  Spójrz na tę animację jako na alegorię takiej przemocy

  Co mogła ofiara zrobić, aby tego uniknąć? Raczej nic. Ale znajdą się tacy, którzy powiedzą, że “no powinna mieć w każdej sekundzie oczy dookoła głowy i trzymać gardę”.

 20. P.S. A to o czym było w poście exignoranta, to jaka powinna być reakcja na przemoc w chwili jej wystąpienia, a nie przed.
  A mianowicie – i to dotyczy też dziewczyny z animacji powyżej – natychmiastowa ucieczka, a nie próba walki z napastnikiem albo jakiejkolwiek eskalacji.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: