Posted by: futrzak | 18 May 2020

Lektura na dziś

Czyli rozstanie z Amazonem – przetlumaczony na język polski post v-ce prezesa Amazonu, który odszedł z powodu polityki firmy i zwalniania pracowników, którzy domagali się zabezpieczeń przed zarażeniem koronawirusem.

Zwolnienia sygnalistów nie są nieodłącznym elementem funkcjonowania wolnego rynku. Koniec końców chodzi w tym wszystkim o stosunek sił. Pracownicy magazynów mają coraz mniejszą moc oddziaływania, a sądząc po masowych zwolnieniach – będzie tylko gorzej.

Dodajmy, że Bezos podczas pandemii zwiększył swój majątek o “drobne” 24 miliardy dolarów. Zapewnienie sprzętu ochronnego i przeorganizowanie pracy ludzi stanowiłyby jakiś drobny ułamek jego zysków – ale po co? Dopóki umierają jacyś prole, a zyski rosną, nie ma najmniejszych powodów do zmartwień; jeśli sprawę da się “załatwić” zwolnieniami protestujących i przekupywaniem mediów, tak się będzie działo, bo tak ten system funkcjonuje.

całość


Responses

 1. akurat z tego że zwiększył majątek bo jego biznes okazał się idealnie dostosowany do nowej rzeczywistości to trudno robić zarzut ( to co najwyżej władze US/UE powinna się mu dobrać do d… z paragrafów antymonopolowych – no ale to pretensja do nich nie jego)

  A to że nie wydał bez sensu kasy na zabezpieczenia zbędne lub przeciwskuteczne ( jak długo noszone maseczki ) – to już coraz wyraźniej widać ). Przeorganizować pracę w takiej halach nie jest wcale łatwo jeśli trzeba utrzymać a w tym wypadku raczej podnieść ilość przetwarzanych towarów. Oczywiście mówię o PRAWDZIWYCH i SKUTECZNYCH zabezpieczeniach przed wirusem – tu skuteczna jest jedynie maska na całą twarz ( w której większość ludzi nie wytrznyma więcej niż 2-3h ).
  A ponieważ wirus jest (jak ten grypy) bardzo zaraźliwy ale mało ( per saldo ) śmiertelny przynajmniej dla osób pracujących ( czyli poniżej 65 lat ) to te własnie osoby nie wytrzymają scisłego laboratoryjnego rygoru dłużej niż parę dni/tygodni – co zresztą widać na ulicach nawet włoskich obecnie

 2. @karroryfer:

  nie wydał bez sensu kasy na zabezpieczenia zbędne lub przeciwskuteczne

  Czyli twierdzisz, ze maski grade N95 oraz trzymanie dystansu pomiędzy ludzmi nic nie dają? Ciekawe.
  Pracownicy szpitali ani tez zaden lekarz czy epidemiolog nie zgodziliby sie z tobą. Co więcej, oni w sprzęcie ochronnym pracuja więcej niz 2-3 godziny.
  Co więcej: ponad 80% tego, na czym zarabia Amazon, nie jest niezbędne.

  No ale jesli ktos chce udowodnic, ze lepiej nie robic nic, niz cos, to bedzie argumentowal tak jak ty.
  Bo najwazniejsza jest gospodarka, za wszelka cene wydusic jak najwiecej zysku, a ile niewolnikow przy tym umrze – who cares.

  BTW: nie trzeba miec więcej niz 65 lat, zeby wirusek okazal sie smiertelny. wystarczy miec ktorąś z przypadlosci:

  – choroby ukladu krązenia
  – choroby serca
  – astme
  – cukrzyce
  – nowotwory
  – reumatoidalne zapalenie stawow
  – reumatoidalne zapalenie naczyn
  – choroba Crohna
  – wrzodziejace zapalenie jelit grubego
  – hashimoto
  – choroba Gravesa-Basedowa
  – miastenia
  – stwardnienie rozsiane

  I jeszcze ciut dluzsza jest ta lista. Czesc to choroby autoimmunologiczne, z ktorymi ludzie normalnie zyja i dekady, pod warunkiem, ze przyjmuja leki immunosupresyjne, niestety te leki powoduja obnizenie aktywnosci ich ukladu odpornosciowego a to znaczy, ze sa bezbronni wobec koronawirusa.

  Oczywiscie ktos, kto na przyklad jest chory na astmę, a jest tzw. “niezbędnym pracownikiem” nie dostanie zwolnienia na czas epidemii; moze albo zdechnąć z glodu/wyleciec na ulice, bo nie bedzie mial dochodów, albo pojsc do pracy ze swiadomoscia, ze kiedy sie zarazi, to umrze.
  I teraz taki czlowiek jak ty, mowi ze “meeeeh”. Zabezpieczenia sa zbędne, ci co maja umrzec niech umierają.

  Nie wiem, czy to wynika u ciebie z niewiedzy i ignorancji czy podlosci i cynizmu? Latwo sie skazuje na smierc obcych – a co bys powiedzial, gdybys mial komus ze swojej rodziny powiedziec “meeeh, niech umiera, przeciez no trudno, show must go on”?

 3. “Wszystko zaczęło się w zeszłym roku, gdy wśród pracowników działów IT Amazona zrodził się pomysł powołania związku zawodowego Amazon Employees for Climate Justice (AECJ).”

  co to jest to “climate justice”?

 4. @Falls:

  umiesz sobie wygooglać, czy trzeba podać na tacy? A moze jestes troll?

 5. Faktycznie, to powazniejsza sprawa:

  “Climate Justice” refers to the inequalities caused by the used of fossil fuels to expand capitalism and profit-centered motives of big industry.”

 6. @Futrzak – w samej Brazyli jest już obecnie ćwierć miliona przypadków ( co ważne tylko wśród zbadanych !)
  Jeśli naprawdę wierzysz w to że Twoje maseczki połaczone z jakże przysłowiową samodyscypliną urugwajczyków obronią cię przed kontaktem z CoVid19 w ciągu najbliższych 6-12m to muszę przyznać że twoja WIARA jest większa niż moja (w Stary Testament ;) – tylko kto jest fanatykiem?

  Nie chce mi się odpisywać na resztę argumentów bo ja wcale nie jestem przeciw środkom ostrożności – ale to było w okresie przesilenia wiosennego(lub jesiennego u was). Teraz ryzyko śmierci na powikłania płucne jest najmniejsze w ciągu roku i jeśli ktoś teraz umrze z powodu CoVid19 to i tak by umarł w ciągu najbliższego roku.

  PS. Nieprawdą jest że nawet lekarze noszą cały czas maseczki – zresztą w Polsce ( i nie tylko ) od poczaku maja widać coraz większe olewanie tego przepisu przez co najmniej 40% ludzi a MIMO to statystyki zachrowań spadają bardzo wyraźnie -coraz bardziej oczywiste bo to jest wirus o działaniu sezonowym oraz że zostanie z nami na zawsze ( jak grypa, pneumokoki itd )

 7. @karroryfer:
  Jeśli naprawdę wierzysz w to że Twoje maseczki połaczone z jakże przysłowiową samodyscypliną urugwajczyków obronią cię przed kontaktem z CoVid19 w ciągu najbliższych 6-12m to muszę przyznać że twoja WIARA jest większa niż moja

  Widze, ze pracowicie ustawiles sobie chochoła, a teraz z nim z zapalem walczysz.
  Poodzenia!


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: