Posted by: futrzak | 22 March 2020

Wyginiemy na kapitalizm….

Cytuje za Maciejem Koniecznym:

Czytacie niepokojące wiadomości o tym, że w polskich szpitalach brakuje maseczek higienicznych? Że niektóre placówki korzystają z maseczek bez atestów bo nie mają innych? Możecie podziękować firmie LPP.

Jak podaje Newsweek, polska korporacja LPP, właściciel takich marek jak Reserved, Cropp i Mohito wykupiła jak się okazuje większość maseczek higienicznych na polskim rynku. Po co? Po to, aby podtrzymać produkcję w swoich fabrykach w Chinach i cały czas zarabiać. Epidemia, nie epidemia. Teraz tych maseczek dramatycznie brakuje w polskich szpitalach. Zysk turbo bogatej korporacji okazał się ważniejszy niż zdrowie i życie personelu medycznego i pacjentów.

Jednocześnie przedstawiciele LPP pytani o to, co poza dostarczeniem maseczek, robią, żeby zapewnić bezpieczeństwo swoim pracownikom w Chinach odpowiadają, że to “tajemnica handlowa”. Jasno widać, że nie chodzi o bezpieczeństwo pracowników tylko o zyski wielkiej korporacji. Z informacji Newsweeka wynika też, że firma miała pełną świadomość, że w związku z jej akcją polskim szpitalom będzie brakować maseczek. Mimo to nie zmieniła planów.

Dziś ta sama korporacja, która ma zresztą za sobą historię unikania opodatkowania w Polsce oraz produkcji ubrań w skrajnie niebezpiecznych dla szwaczek warunkach, domaga się od państwa polskiego wsparcia finansowego na czas epidemii. Jednym z postulatów jest żeby zakupy poczynione na poczet walki z koronawirusem, a więc także wywiezione z polski maseczki, można było odpisać od podatku. O tym, że LPP odmawia pracownikom biurowym w Polsce możliwości pracy z domu pisałem w poniedziałek. Taka jest skala bezczelności wielkiego biznesu.

Tak działa współczesny kapitalizm. Zyski wielkich korporacji raz po raz okazują się ważniejsze od życia i zdrowia nas wszystkich. Dziś już wiemy na pewno, że świat po pandemii nie będzie już taki jak dawniej. Nie stać na to, żeby dłużej podporządkowywać wszystko logice zysku. Pielęgniarki ratujące nasze życie zarabiają grosze, a grube miliardy zgarniają ludzie, którzy nie zawahają się pozbawić kraju zabezpieczenia przeciw epidemii dla własnego zysku. Czas to wreszcie zmienić.


Responses

 1. Uwielbiam te apele o wsparcie finansowe. Kompletny brak otwarcia na działanie rynku weryfikujące modele biznesowe.

  500+ (Wosia) i do domu.

 2. “Zyski wielkich korporacji raz po raz okazują się ważniejsze od życia i zdrowia nas wszystkich.”

  Okazują się?

  Przecież zawsze były. ZAWSZE.

 3. “Taka jest skala bezczelności wielkiego biznesu.”

  Wierz mi, mały biznes potrafi być równie bezczelny i równie bezwzględny.
  Tylko możliwości mniejsze ma.

 4. @telemach:

  Tak, oczywiscie, ale sam widzisz jak takie oczywiste fakty ciezko przebijaja sie do mentalnosci Polakow.
  Czasami to przypomina cyrk – w ktorym “chopping block” co chwila odcina komus leb, a obywatele nastepni w kolejce grzecznie przesuwaja sie do przodu klocac sie zaciekle o to, gdzie i kiedy byl prawdziwy kapitalizm….

 5. @Telemach: Po prawdzie Konieczny napisał “raz po raz okazują się” co chyba pasuje do tego, że zawsze były ważniejsze od życia i zdrowia.

  Na więcej dowodów korci poszukać tej książki: https://www.speculatio.pl/wytepic-cale-to-bydlo/

 6. Bardzo usiłuję sobie wyobrazić jak to będzie miało się zmienić… i tego nie widzę:( Ale trzymam kciuki!

 7. Dokładnie tak.
  Ale zwróć uwagę, że podobnie było z “prawdziwym marksizmem”. Wszyscy dyktatorzy proweniencji odstalinowskiej i odleninowskiej potrafili zagryzać się z trockistami i wczesnym socjaldemokratami o to kto najlepiej rozumiał ideę marksistowskiej myśli. Pomiędzy sobą postępowali podobnie.

  Za każdym razem, gdy okazywało się, że miał być raj na ziemi, a wyszło to co zwykle, wychodzili uczeni w piśmie i wyjaśniali, że to nie jest marksizm marksistowski tylko wręcz przeciwnie są to marksistowskie wypaczenia. Czyli antymarksizm.

  Coś dziwnego tkwi w ludzkiej naturze, że się przywiązuje do swych własnych błędnych wyobrażeń.

 8. @telemach:

  Ale porownujesz jabłka do orzechów.
  Wierchuszka władzy dyktatorskiej wybijająca bezpośrednią konkurencję pod pretekstem “złego rozumienia pism proroka [Marksa]” to jedno.

  Zwykli Kowalscy waleni w doopę aż się kurzy ale nie zauważający tego, bo się kłócą o prawdziwą czystość idei, to drugie.

  Za czasów PRLu o ile dobrze pamiętam, kłótnie wśrod ludu obracały się wokół osi “my – oni” a nie wokół dyskusji nad czystością marksizmu-leninizmu.

  A teraz domorośli “pracodawcy”, co to są na jednoosobowej działalności gospodarczej (czy tez “zatrudniaja” najblizszych czlonkow rodziny) wykłócają się między sobą o to, czym jest “prawdziwy” kapitalizm.

 9. Ten artykuł napisał człowiek, z którym siedziałem kiedyś całą noc na weselu. Wstęp bez związku z teścią, ale znów świat jest mały, a prawda okazuje się być zaskakująca, prezes LPP to prawdopodobnie bohater, a nie krwiopijca. Albo to świetny PR
  https://www.money.pl/gospodarka/afera-maseczkowa-poznajcie-jej-pozytywnego-bohatera-to-prezes-lpp-opinia-6492001729554561a.html

 10. Pozytywny bohater? Z tego tekstu wynika ze coz, jednak nie:
  https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/odpowied%C5%BA-autor%C3%B3w-lpp-mija-si%C4%99-z-prawd%C4%85/ar-BB11y9VD?fbclid=IwAR2jiXXjE1ViRU-7VsaKxkTqgy_Za1VLTlQu1r4HDE8DU8aDiIXztPAgkvU

 11. A tu cytat z bloga Łukasza Warzechy na WEI – ” Najnowszą odsłoną zabawy w złego kapitalistę jest dęta afera wokół wysłania przez firmę LPP, właściciela marki Reserved, pół miliona maseczek do Chin, gdzie firma prowadzi produkcję. Najpierw był tekst w „Newsweeku”, później odpowiedź firmy, później odpowiedź autorów. Nie wnikam w tej sprawie w szczegóły, bo one właściwie nie mają znaczenia. Spośród nich ważna jest może jedynie data, gdy LPP dokonało tej operacji – a było to jeszcze w lutym, nie tylko zanim w Polsce ogłoszono jakiekolwiek restrykcje, ale zanim w ogóle zaczęło do nas docierać, że epidemia może się na serio pojawić w Europie.”

 12. Poniekąd w temacie: prezes-założyciel-właściciel fabryki, w której robię, zgarnął zakładowy zapas jednorazowych masek przeciwpyłowych. W sensie, że zostało to, co ludzie mieli na sobie.

 13. @Andrzej B:

  I co z tym zrobil?

 14. Zgaduję, że własne potrzeby przede wszystkim. (Potem widywany był tylko w maskach). Nie śledziłem. Chyba nie ma to większego znaczenia, sam czyn mówi wszystko.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: