Posted by: futrzak | 17 March 2020

Bo kryzys już się zaczął!

Jak donosi Bloomberg, największe amerykańskie linie lotnicze wydały w ostatniej dekadzie 96% wolnych zasobów gotówki na zakup swoich własnych akcji (buy back shares). Po co? Żeby zwiększyć bonusy dla członków zarządu i bogatych “inwestorów”. Same American Airlines wydały na byubacks 12.5 miliarda dolarów.

A co dziś? Deeeeej panie deeeeeej piniondze podatników nam, bo zbankrutujemy!
Tak właśnie. Domagaja się bailoutu w wysokości 54 miliardów.

Tak dziala ten system. W ten sposób dokonywane są największe transfery zysku z kieszeni podatników do kieszeni bogaczy.


Responses

 1. Prywatyzacja zysków i uspołecznianie bądź nacjonalizacja strat to ulubiona rozrywka cwaniaków od zarania nowoczesnego kapitalizmu. Wszyscy są zgodni, nawet cwaniacy, że do niczego dobrego to nie doprowadzi, ale nikt nie wymyślił jak dotąd skutecznego lekarstwa na tę chorobę. Tzn. lekarstw w przeszłości zaserwowano sporo, ale za każdym razem niepożądane efekty uboczne okazywały się bardziej szkodliwe od lekarstwa. Jak się nie obrócisz dupa z tyłu.

 2. @telemach:

  Tzn. lekarstw w przeszłości zaserwowano sporo, ale za każdym razem niepożądane efekty uboczne okazywały się bardziej szkodliwe od lekarstwa.

  Oh tak? To jakie byly skutki uboczne sweedish banking rescue?
  https://en.wikipedia.org/wiki/Swedish_banking_rescue ?

  Ktore to efekty uboczne byly gorsze od tego, co zastosowano i jak widac nadal pewnie sie zastosuje w USA?

 3. Co, oprocz woli politycznej, stoi na przeszkodzie, zeby zrobic to samo w USA?
  Podpowiem: w przeszlosci w USA zdarzaly sie bailouty wg tego wlasnie scenariusza. Nie przerzucano kosztow zlego zarządzania firmą na zwyklych Amerykanów.

 4. W Polsce opcja “pomoc państwowa za udziały” z założeniem późniejszej odsprzedaży udziałów na rynku to pomysł propagowany przez prof. Witolda Orłowskiego. Opis przyczyn, skutków i proponowanych działań zaradczych na przyszłość, był dołączony w formie książki do GW (czyli mainstream). Po 2009 r. namawiał rządzących, by stworzyć ramy prawne dla takiego mechanizmu na przyszłe kryzysy. Jednak jeśli dobrze pamętam, to było rozwiązanie skierowane tylko dla banków.

 5. @Futrzak:
  Tak, neoliberalizm nie działa, to już wiemy.

  Mam jednak trochę problem z tym, że z uporem maniaka podajesz zawsze za przykład udanych innych praktyk państwo tak bardzo szczególne jakim jest Szwecja. Nie uwzględniając faktu, że podobne mechanizmy jak tam stosowane w innych państwach najprawdopodobniej nie zadziałają, bo społeczeństwa są po prostu różne.

  Z mojego punktu widzenia to jest “survival bias” par excellence w Twoim wykonaniu.

 6. Ten akurat przykład szwedzki możesz zapomnieć. Po pierwsze pochodzi on ze starych, dobrych czasów gdy większości ludzi wydawało się, że rozumieją prawa rządzące gospodarką. Po drugie, katastrofa była self-made i terytorialnie bardzo ograniczona. Co nie przeszkodziło rządowi znacjonalizować strat poprzez nacjonalizację największych upadłych banków. Czyli, przepraszam, kto przejął straty?
  Po trzecie międzynarodowo rząd pochwalono, ale w Szwecji ludzie przeklinają do dziś. W nagrodę za osiągnięcie sukcesu rząd upadł.
  Sądzisz, że jakikolwiek polityk zaryzyjuje w epoce hejtu aż tak niepopularne posunięcie.
  A po czwarte: w mocniej już zglobalizowanym świecie w 2008 EZB i rządy państw strefy Euro postanowiły powtórzyć tę sztuczkę.
  Rezultatem była akcja ratowania banków za pieniądze podatnika. Przez przejęcie udziałów, przeważnie. Za moje pieniądze rząd uratował bank w którym miałem pieniądze. Co by nie było wcale takie złe gdyby nie to, że na koniec tej wspaniałej akcji ratunkowej nie miałem już w banku pieniędzy, miałem jednak horrendalne podatki do płacenia, bo jakoś trzeba było ten cały bałagan przez lata finansować.

 7. @Telemach
  W sytuacji poważnego kryzysu finansowego rząd zawsze ma spore problemy z przetrwaniem, a co najmniej partia rządząca w następnych wyborach. I właściwie każdy kryzys to przykład na to.
  @PawelW
  A czy możesz mi powiedzieć jaka w ogóle jest różnica dla rynku, istnienia firmy, etc. pomiędzy danem kasy dla firmy w postaci śmiesznie oprocentowanej pożyczki a zainwestowaniem przez udziały?
  Jedyną jaka ja widzę, jest to, że w pierwszym przypadku to firma później oddaje ze swojej kasy, a w drugim to udziałowcy od razu mają rozwodnione akcje.
  Dla rynku, samych firm, ogólnej sytuacji ekonomicznej to nie znaczenia.
  Z jednym wyjątkiem- odbicie po kryzysie jest szybsze w wersji z udziałami, bo firmy nie są obciążone dodatkowym, zwykle sporym, długiem.

 8. @Pawelw:

  Mam jednak trochę problem z tym, że z uporem maniaka podajesz zawsze za przykład udanych innych praktyk państwo tak bardzo szczególne jakim jest Szwecja. Nie uwzględniając faktu, że podobne mechanizmy jak tam stosowane w innych państwach najprawdopodobniej nie zadziałają

  Oh nie zadzialaja powiadasz?
  Poczytaj o bailoucie Chryslera w 1979 roku. Odbyl sie wg tego samego scenariusza. Strasznie zabawne ze piszesz w kontekscie czegos, co juz mialo miejsce, ze to niemozliwe.

  @Telemach:

  Bailout Chryslera 1979.

  Co do dzialan panstw strefy euro w 2008 – bankom pozwolono robic, co chcialy. To nie ten scenariusz.
  Jedynie Islandia postapila tak, jak nalezalo, mimo tego ze strasznono ten kraj, ze nastapi armageddon, totalne bankructwo, beda splacac dlugi przez nastepne -set lat etc.
  Jak widac, Islandia ma sie dzis calkiem dobrze.

 9. @Futrzak
  Khem, khem… ten bailout Chryslera najwyraźniej nie zadziałał, skoro firma miała niekończące się problemy, a w końcu została kupiona przez FIATa…

 10. @PawelW:

  Khem, khem… bailout zadziałał, jak najbardziej, sprawdz sobie jakie potem byly wyniki finansowe Chryslera przez następne 2 dekady.

  Natomiast to, ze pozniej firma zatrudnila CEO, ktory ją rozpieprzyl i prowadzil debilna politykę – coz, co za zdziwienie, ze jak sie zmieni sposob zarządzania i znowu zacznie robic z firmy samochodowej piramidę finansową, to się zawali!


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: