Posted by: futrzak | 11 December 2019

Rozmontowywanie służby zdrowia

w Polsce posuwa się małymi kroczkami.
Metoda ta sama co w innych krajach: obcinać finansowanie na wszystkim, powoli, a jak już ludzie będą wkurzeni, to wtedy uznają, że prywatyzacja to jedyny lek na “niedziałającą państwową służbę zdrowia”.

Zapowiadane zmiany w ograniczaniu korzystania z płatnych zwolnień lekarskich dotyczą wszystkich, więc zostały zauważone i jest to dyskutowane publicznie. Ale taka drobnostka, jak obcinanie dofinansowania do najpopularniejszych leków?
W listopadzie usunięto z listy leków refundowanych seronil – jeden z najczęściej stosowanych leków na depresję.

To oznacza powolną agonię dla dziesiątek tysięcy ludzi, którzy do normalnego funkcjonowania potrzebują tego leku, a na drogie, nierefundowane zamienniki ich nie stać, bo nie zarabiają więcej, niż medianę.

Zjazd w dół wygląda tak: przestaje się przyjmować konieczne dawki leku, bo nie ma pieniążków na jego wykupienie. Bez leku chory funkcjonuje coraz gorzej: wracają problemy z pamięcią, ciągłe zmęczenie, senność, brak energii na cokolwiek. Raz, drugi trzeci człowiek nie jest w stanie sie zwlec z łóżka – traci pracę. Jeśli nie ma innego zrodla dochodu lub rodziny, ktoraby go utrzymywała, to ląduje na ulicy i najczęściej popełnia samobójstwo.
Liczba samobójstw w Polsce na tle innych krajów europejskich jest zaś dość wysoka….

No ale z takiej okazji protestów nie będzie. Depresja to nadal jedna z najbardziej niezrozumiałych w Polsce chorób. Większość ludzi, ktorzy nigdy sami na nią nie cierpieli lub bezpośrednio nie zetkneli się, uważa ze “wystarczy wziąć się w graść”, “wygonić lenia z doopy” i tym podobne. Nie uwazaja depresji za chorobę wymagająca leczenia, sądzą że to efekt jakiejś skazy charakteru. Nie będą więc protestować, gdy liczba samobójstw znów pojdzie w górę z powodu nieleczonej depresji….


Responses

  1. Jezeli Minister Zdrowia zawierzyl Marii, matce Jezusa polska sluzbe zdrowia podczas pielgrzymki do Czestochowy, no to wydaje mi sie, ze obecne dzialania resortu zdrowia maja bardzo niewiele wspolnego z nauczaniem biblijnym.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: