Posted by: futrzak | 13 September 2019

Argentyna, rolling down…

W Argentynie oczywiscie zjazd. Co było do przewidzenia, bo Macri po wygraniu wyborów zaprowadził z jednej strony politykę uwolnienia wszystkiego, a z drugiej klasyczna neolibską austerity (“zaciskanie pasa”), cięcia i zwolnienia. Kraj zjechał w recesje, inflacja dawno przekroczyła poziom doświadczany za Kirchnerowej, ludzie wyrzuceni na bruk wyszli na ulice.
Sytuacja jest na tyle zła, że…. Macri wprowadził na powrót restrykcje walutowe. Wiecie, te same restrykcje, za które tak kopał Kryśkę i których obiecane zniesienie wyniosły go do władzy.

Nie, żeby to jakaś niespodzianka dla mnie mnie i Chłopa była – jak sie w 2015 roku zwijaliśmy z Argentyny, pisałam o tym
tu
tu
i tu

Przewinąć cztery lata do przodu i czas pokazał, że miałam rację. Po prostu, taka polityka zawsze się tak samo kończy, pokazały to przykłady wielu, wielu krajów -w tym Polski, Argentyny wcześniej, Boliwii, Grecji…

Ale, właściwie, nie o tym chciałam.
Otóż odkąd sondaże w Argentynie pokazały, że Macri następną kadencję raczej przegra, rozpętało się propagandowe piekło. Znajomi z Buenos – zwolennicy Macriego – szerują memy i rozpuszczają bzdury godne TVP PiSowskiej, a właściwie nawet gorsze.
Jeden z ostatnich:

“W wielu krajach ludzie, którzy pobierają pomoc socjalną, nie mają prawa głosu i to jest sprawiedliwe, bo występuje tu konflikt interesów”.

Ręce opadają. Oczywiście to wina kirchnerystów, bo oni tyle nakradli, bo to śmo i sro. Macri niewinna lelija, która chciała dobrze, a jej rzucali kłody pod nogi i teraz O PANIE MODLMY SIE bo będzie armagedon. O aferze Panama Papers wszyscy zapomnieli.
Po kilku rozmowach mam ochotę ich wszystkich posłać do diabła, bo poziom bzdur i kretynizmów, jaki wygadują, przekracza moje granice tolerancji. Zaprzeczanie samemu sobie w co drugim zdaniu to jeden z mniejszych problemów :-/ przy czym poziom zaprzeczania jest taki:
– Kirchneryści zrujnowali ten kraj, bida, tragedia, teraz znowu zrobią to samo! Trzeba uciekac!
– ale hej, przecież wasz biznes wtedy prosperował i się rozwijał, no jak to? Przecież zaczął podupadać za Macriego, popyt spadł wtedy?
– co ty tam wiesz! Myśmy ledwo ciągneli!

I gdybym miała Alzheimera, to może uwierzyłabym, ale jeszcze na szczęście ta straszna choroba mnie nie dotknęła.
Cóż.
Zabawnie jest czytać doniesienia urugwajskiej kroniki kryminalnej, która informuje, że coraz większa ilość Argentyńczyków jest zatrzymywana na granicy bo…usiłują ją przekraczać z duuuużą ilośćia niezadeklarowanych dularków, których pochodzenia nie są w stanie uzasadnić….


Responses

  1. Co mi przypomina jak przed wyborami brazylijskimi, które wygrał Fernando Henrique Cardoso, jeden z najważniejszych lokalnych przemysłowców oznajmiał, żeby broń boże nie myśleć o głosowaniu na Lulę, bo jak on wygra to 800 tys. (tak, osiemset tysięcy) brazylijskich przemysłowców ucieknie zagranicę.

    (W następnych wyborach Lula wygrał a przemysłowcy zapomnieli o uciekaniu).

  2. Heh, klasyka :)

    Co mi przypomnialo innego znajomego, ktory za kazdym razem, jak sie z nim spotkalismy, mowil jak to bardzo nienawidzil Argentyny i odgrazal sie, ze wroci do Polski. W koncu wrócił, w istocie a potem….wrocil z powrotem do Argentyny po jakims roku czy cos. Jakos mu biznesy slabo w ojczyznie szly :)

  3. Trzeba mieć faktycznie poczatki Altzhaimera aby w poście o rzadach Macriego wtykać wątek (tv)Pis który ma z tym dokładnie ZERO wspólnego. Tempa i brutalna propaganda to specjalność wielu jeśli nie większości telewizji – różnią się tylko niuansami takim że w jednych dla złagodzenia przekazu mówi się o caritasach a w innych o owsiakach i tęczy

  4. a jeszcze w kwestiach ucieczek to przed poprzednimi wyborami w PL większość celebrytów pisała że wyjedzie – niestety nie tylko nie wyjechała ale co gorsza teraz nawet tego nie zapowiadają …


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: