Posted by: futrzak | 19 August 2019

Cesarskie cięcie

W zachodnim kręgu kulturowym przyjęło się powszechnie, że cesarskie cięcie, umożliwiające przeżycie noworodkowi i matce, to wynalazek współczesnej, zachodniej medycyny.

A figa.
To wynalazek kultur afrykańskich, prawie na pewno kobiet.
Położne i lekarze żyjący na obszarach wokół jezior Tanganika i Victoria opracowali i udowskonalili procedurę już setki lat temu.
Gdy poród nie mógł się odbyć drogą naturalną, usypiano matkę za pomocą dużych ilości wina bananowego, myto nim ręce i brzuch rodzącej, sterylizowano ostry nóż w płomieniu i robiono nacięcie. Zabiegu dokonywało kilka osób, szybko i precyzyjnie, żeby uniknąć krwotoku i przypadkowego przecięcia innych organów.
Po wyjęciu dziecka zakładano szwy i aplikowano antyseptyczne i przeciwkrwotoczne maści. Przeżywalność była bardzo duża, rzadko rozwijały się infekcje, zakażenia lub krwotoki. Najczęstszym problemem był brak laktacji, to jednak dawało się rozwiązać za pomocą karmiących matek z rodziny i krewnych.

Na terenie Ugandy (dzisiejszej) cesarek zwykle dokonywał męski zespół, natomiast w Tanzanii i Demokratycznej Republice Konga (dzisiejszej) były to kobiety-położne.

Gdy europejscy koloniści dotarli w te okolice w połowie XIX wieku i pytali o szczegóły, Ugandyjczycy i Tanzańczycy odpowiadali, że ten sposób pomocy w porodzie jest znany tutaj od niepamiętnych czasów.

Przypomnijmy: wtedy w Europie dopiero zaczynano sobie zdawać sprawę z tego, że lekarze powinni myć ręce, zanim dotkną się do chorych pacjentów; w europejskich i amerykańskich szpitalach prawie połowa rodzących kobiet przypłacała poród śmiercią, a wszystkie umierały po zrobieniu cesarskiego cięcia…

W 1atach 1880-tych w naukowych pismach medycznych opublikowano szczegółowe opisy zabiegu cesarskiego cięcia dokonowanego w Ugandzie i Tanzanii, co umożliwiło zmiany w europejskich procedurach i zwiększyło przeżywalność rodzących.

A następnie fakt ów został starannie pogrzebany, bo przecież nie mogło być tak, że skolonizowane, upokorzone i zniszczone kultury afrykańskie wniosły coś do nauki białasów…

zrodlo


Responses

 1. Bardzo dawno temu oglądałem film antropologiczny któregoś z małych krajów afrykańskich o masowaniu dzieci – od oseska do bodaj dziewiątego miesiąca życia. Chyba 100 minut oglądania jak wyspecjalizowane w tym kobiety masują dzieci – i ani cienia nudy, bo nie tylko nie przyszło mi do głowy wyjść z projekcji, ale i mocno mi to utkwiło w pamięci. Niepokalana czystość (może w czasie życia w Brazylii mniej by mnie to uderzało, bo lud ma bardzo higieniczne obyczaje, ale z pewnością nie było to tak częste we Francji, bo tam to oglądałem), sprawność, ujawniane powszechnie przekonanie, że te zabiegi uodporniają dzieci przeciw wielu chorobom – dziś by się mówiło, że wzmacnia to układ immunologiczny. Miało to być zabiegiem znanym od wieków.

  No ale skoro wzorcem traktowania Afrykańczyków był belgijski król Leopold II (niech piekło da mu ten sam kocioł co i Hitlerowi), to kto by chciał w XIX wieku przyglądać się uważnie afrykańskim kulturom… A dziś przyznawanie, że Europa popełniała tam nieprzerwany cykl zbrodni jest dużo trudniejsze niż sugerowanie, że ciemnoskórzy ludzie mają groźne dla nas pasożyty.

 2. No niestety…

 3. Futrzak, Andsol,

  dziękuję za te wpisy, niesamowicie ciekawe. Oczywiście o Leopoldzie II wiedziałem, ale całej reszty nie znałem. Życzę Afryce (i całej reszcie świata też) jak najlepiej.
  Ostatnio czytałem szokujący artykuł o tym, jak biali przekonani o swojej wyższości niszczą Afrykę swoją bezmyślnością:
  https://joemonster.org/art/44523

  Wiem, jakie to źródło, ale tekst mądry.

 4. @Wojtek:

  Na temat ludobójstwa w Rwandzie lepiej przeczytać ksiazke Wojciecha Tochmana http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4848978/dzisiaj-narysujemy-smierc

  Dowiesz sie z niej równiez o roli, jaką w ludobójstwie odegrali księża katoliccy, nie wyłączając polskich. W Rwandzie mieszkał i pracował przez 20 lat abp. Hoser.
  W Gikondo, gdzie służył Hoser, doszło do masakry tysięcy osób. Duchowni biernie przyglądali się śmierci parafian, a ochrona Najświętszego Sakramentu była dla nich ważniejsza niż pomoc wiernym.
  Przed polskim kościołem zabito ok 70-80 osób….

 5. A co do “udzielania pomocy” krajom afrykanskim….
  eh. Temat rzeka.
  Białasy najlepiej by zrobili, jakby po prostu sie z Afryki wynieśli. Ale tak na serio – razem ze swoimi chorymi i narzuconymi instytujami finansowymi, swoja pseudopomocą i mieszaniem w polityce.

 6. Mnie o wartości dawnych zwyczajów przekonywać nie trzeba – natomiast nieustannie fascynuje mnie lewackie przekonanie że warto się uczyć od buddystów, joginów a teraz afro-nów ( bo murzyn oczywiście jest dyskryminujące)
  a JEDNOCZEŚNIE uważających że nasza kultura ludowa sprzed lat 100-50 jest nic nie warta i zachodnie na pewno jest lepsze.

 7. @futrzak – łączenie Hosera z ludobójstwem jest zwykłym oszczerstwem – masz jakieś DOWODY to je opublikuj ! Akurat słuchałem kilku jego homili i nigdy nie słyszałem tam czegokolwiek agresywnego ( w przeciwieństwie do niktórych innych hierarchów )

  PS. To prawda że KK nie zachował się tak jak mógłby – podobnie jak w czasie WWII mógł zrobić więcej itd. Ale mi dlatego przetrwała on 2 tyś lat – bo nie podejmował kroków SAMOBÓJCZYCH.
  Tylko w takich ocenach zwykle koncentruje się na KK a litościwie pomija administrację USA, UK, WJC itd które po prostu udawały że nie wiedzą …

  PS2. Nie wiem ile razy można to tłumaczyć – ludzie ( księża też nimi są ) chcą przedewszystkim przeżyć, na heroizm stać niewielu.
  Nawet w tak chołubionym powstaniu w stosunkowo INTELIGENCKIM mieście powstańców było max 50tyś czyli 5 % – pozostałe 95% myślało o przetrwaniu a nie walce

 8. @Karroryfer: użyłeś nie fair połączenia bo z jednej strony piszesz “lewackie przekonanie”, co sugeruje raczej bardziej ogólny kontekst (powiedzmy europejski), a później piszesz “i zachodnie na pewno jest lepsze” co jest raczej lokalnym, polskim kontekstem. Zdecyduj się, proszę, o który kontekst ci chodzi, ok?

  Inna rzecz, że zachodnie zwyczaje niejednokrotnie są lepsze. Ot- swego czasu ktoś na blogu Orlińskiego przytaczał przykład z Niemiec, gdzie lokalnie każdy uczestniczy w demokratycznych wyborach czy to przedstawicieli klasowych, czy to do rad parafialnych. Gdzie owe mini-wybory opierają się na wyborach przedstawicieli do komisji wyborczej, kontrolowania głosów itp. itd. Bardzo inkluzywna forma demokracji. Dla odmiany w Polsce przedstawiciele klasy w szkołach wybierają się sami przez praktyczne ogłoszenie woli innym (teraz ponoć nawet bardziej niż w latach 80. XX w.). Inny przykład: na zachodzie kręcą filmy o tym jak społeczny ostracyzm przekroczył granice (“Polowanie” z Mikkelsenem). Dla odmiany w Polsce najbardziej niewiarygodną sceną z “Kleru” jest scena gdzie Polacy chcą zlinczować księdza-pedofila- wszyscy wiemy, że nikt by palcem nie ruszył! I jak sam dobrze wiesz ostracyzm w Polsce kompletnie nie działa- żadna grupa (lekarze/prawnicy/mend… znaczy policja/dziennikarze/lokalna społeczność/księża/politycy/biznesmeni itp. itd.) nie stosuje ostracyzmu wobec osób, które przekroczyły granice.

  Bardzo wielu polskich zachowań kulturowych nie da się wybronić nie chcąc stawiać założenia “to jest dobre bo to nasze”. Ale takie postawienie sprawy prowadzi do paskudnych wniosków.

 9. @kaloryfer:
  “a JEDNOCZEŚNIE uważających że nasza kultura ludowa sprzed lat 100-50 jest nic nie warta”
  – Jesteś w stanie wskazać kogoś, kto tak faktycznie mówił, czy tradycyjnie to zmyśliłeś?

 10. Zawsze mi się wydawało, że warto sie uczyc od kazdego, co ma cos ciekawego/ pozytecznego do przekazania… jeśli to ma być skuteczne ratowanie życia kobiet i dzieci to chyba obojętne od kogo ta wiedza przyszła? Czy ta nasza ‘kultura ludowa’ miała w tej kwestii osiagnięcia?


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: