Napisane przez: futrzak | 23 lipca 2019

Faszystowskie USA

To się dzieje juz, teraz.

Nastolatek w chwili przekraczania granicy miał przy sobie kopię aktu urodzenia, swój Social Security Number i teksańskie ID. Wszystkie dokumenty były prawdziwe, a on jest obywatelem USA – ale cóż, o niewłaściwym kolorze skóry. Border Patrol stwierdził, ze jego dokumenty są falszywe i… zamknęli go na prawie miesiąc. Prawniczka zatrudniona przez rodzinę została po prostu….zignorowana.

To nie pierwszy taki przypadek. Kolorowych obywateli USA, ktorzy sa aresztowani i zamykani bez procesu, bez dostępu do prawnika, pomimo posiadania dokumentow udowadniajacych ich obywatelstwo, jest coraz więcej.

Tak działa faszystowskie panstwo.

zrodlo


Responses

 1. To nie faszyzm, tylko rasizm.

 2. Jedno i drugie.

  Rasizm, bo celem administracji Trumpa są ludzie, którzy nie są biali.

  Faszyzm, bo obywatele sa aresztowani pod wymyslonym pretekstem i pozbawia sie ich podstawowych praw obywatelskich: dostępu do prawnika i uczciwego procesu.
  Dokladnie tak samo sie dzialo w faszystowskich Wloszech i nazistowskich Niemczech.

 3. Nie. Faszyzm to znacznie więcej niż na wpół usankcjonowana prawem pogarda dla praw jednostki, która zresztą nie tylko w faszyzmie ma miejsce. Do wyjaśnienia akurat tego przypadku rasizm w zupełności wystarcza.

 4. Owszem, pogarda dla praw obywatelskich nie jest cechą tylko faszyzmu.

  No to zobaczmy, jaka jest najbardziej ogolna definicja tegoz:

  Fascism is a form of radical right-wing, authoritarian ultranationalism characterized by dictatorial power, forcible suppression of opposition, and strong regimentation of society and of the economy which came to prominence in early 20th-century Europe

  Trump oraz GOP (czyli prezydent, jego gabinet, rzad i senat) są radykalnymi, prawicowymi, autorytarnymi nacjonalistami. Oczywiscie, nie deklaruja sie w ten sposob, ale dokladnie tak zachowuja. Trump gdyby mogl zaprowadzilby dyktature („uwazam, ze jako prezydent mam calkowita władzę” – to jego słowa);
  bardzo mu nie w smak, ze kongres (teraz od ostanich wyborow) smie w ogole miec na ten temat inne zdanie; bardzo mu nie w smak i podwaza niezawislosc sądów w USA.
  Jeszcze sa resztki instytucji demokratycznych, jeszcze nie wszystko zostalo wchlonięte przez tych faszystów – ale powoli, malymi krokami to sie dzieje.

  BTW: rasizm byl immanentną cechą faszyzmu i nazizmu. W obozach koncentracyjnych zamykano Żydów, opozycję, Cyganów oraz homoseksualistów. Zapomniałeś?

 5. Czy brat z autentycznymi dokumentami probowal pomoc bratu ktory chcial nielegalnie przekroczyc granice?

  Dlaczego ten watek nie zostal rozwiniety?

  Branie udzialu w przestepstwie to branie udzialu w przestepstwie (nawet jesli ktos jest kolorowy).

 6. @siekiera
  Gdyby tak było, to czemu nie został mu przedstawiony żaden zarzut? Jeżeli było to branie udziału w przestępstwie, to gdzie tutaj prokuratura i jak brzmi oskarżenie w tej sprawie?

 7. @siekiera:

  Dlatego, ze nie ma paragrafu na to, ze ktos spaceruje z kims, kto nie ma dokumentów.

  Zreszta to jest absurdalne i idiotyczne.
  Prawo do uczciwego procesu i adwokata oraz nie wsadzanie do więzienia z powodu wydumanych oskarzen jest gwarantowane przez konsytucje USA.
  Nawet gdy obywatel popelnia przestepstwo, ów fakt NIE POWODUJE automatycznego cofnięcia mu podstawowych praw obywatelskich!!!

  A w ogole to jestes trollem, ktory usiluje usprawiedliwiac lamanie podstawowych praw w USA. Tu na takich nie ma miejsca.

 8. Tak działa państwo, w którym zakochała się partia pt. prawo i sprawiedliwość z Polski.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: