Napisane przez: futrzak | 19 lipca 2019

IKE czyli „reforma” OFE

Podczas gdy polskie Internety zapychaja sie durnymi memami o odrzuceniu kandydatury Szydło na przewodniczącą jakiejś komisji w UE…albo innymi prześmiewającymi propagandówkę TVP…

…obok dzieją się rzeczy ważne. Rząd mianowicie chce sprzedać OFE banksterom – czyli urzadzić system emerytalny na wzór tego, co jest w USA…tego, co wprowadzono w Chile.

Istota owego systemu jest prosta:
Całe ryzyko będzie podnosił przyszły emeryt, banki nie mają żadnej odpowiedzialności, operować będą żywą gotówką i do tego jeszcze pobierać opłaty za obsługę waszych pieniędzy. Do tego nie będą mieli żadnej kontroli ze strony państwa.

Jak to się kończy? Ja dowiedziałam się boleśnie na własnym tyłku, tak samo jak miliony Amerykanów, ktorych oszczędności całego życia wyparowały podczas Wielkiej Recesji 2008 roku. Null, nie ma, wartość giełdy spadła, kryzys jest, nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobi? W kazdym kraju, gdzie to wprowadzono, wyglądało tak samo. W kazdym. Bo temu ma dokładnie ów system słuzyć i do tego jest zaprojektowany: do wyciągania oszczędnosci zwyklych ludzi i pompowania ich do kieszeni banksterów i oligarchów. Politycy, ktorzy uchwalają takie „reformy” oczywiscie maja odpaloną swoją działke.

I zanim ktoś tu sie zacznie drzeć o tym, jaki ten PiS wstrętny, niech łaskawie przeczyta ten kawałek, a następnie CALOSC artykulu, gdzie pani profesor Oręziak wyjaśnia, co skąd jak i dlaczego i czemu nalezy protestowac JUZ.

Zapowiedziane przez rząd zmiany w OFE będą stanowić kontynuację idei neoliberalnej reformy emerytalnej z 1999 roku. Jej głównym celem było zapewnienie nowego źródła wielkich zysków dla instytucji finansowych, w tym banków, firm ubezpieczeniowych, towarzystw zarządzających funduszami inwestycyjnymi i emerytalnymi oraz powiązanych z nimi elit.

Myśli Pani, że dużo ludzi zdecyduje się na tę opłatę i przekazanie środków na IKE?

Tak, dlatego, że ludzie na ogół wybierają rozwiązanie domyślne, czyli takie, przy którym nie muszą podejmować żadnych działań. Można oczekiwać, że także w tym przypadku niewiele osób – może nawet mniej niż 10 proc. – zdecyduje się wykazać aktywnością i złożyć oświadczenie, by wszystkie ich środki z OFE skierować do ZUS.

Pozostałe osoby z braku czasu czy z braku przekonania, że warto coś zrobić, pozostawią sprawę własnemu biegowi i pogodzą się z tym, że ich środki z OFE, po potrąceniu opłaty przekształceniowej, trafią do IKE. Jest to rozwiązanie w interesie instytucji finansowych, bo otrzymają one definitywnie sto kilkadziesiąt miliardów złotych do czerpania pożytków przez dziesiątki lat.

[……]

Wróćmy do pomysłu obecnego rządu. Może on myśleć tak: z jednej strony do budżetu państwa wpływają pieniądze z tytułu przekształcenia. Z drugiej – reszta środków trwale trafia na rynek kapitałowy, który dzięki temu nie buntuje się specjalnie, tak jak buntował się, gdy rząd PO-PSL ograniczył OFE. Wilk syty i owca cała.

Ależ rynek się cieszy! Jak posłucha się wypowiedzi przedstawicieli instytucji finansowych, w tym banków czy towarzystw zarządzających funduszami inwestycyjnymi, to zapowiedzianą przez rząd prywatyzację publicznych pieniędzy z OFE postrzegają jako coś wspaniałego – trafi do nich sto kilkadziesiąt miliardów! W przeciwnym razie, gdyby środki te trafiły do ZUS, to podmioty te nie mogłyby sobie pobierać co miesiąc, przez dziesiątki lat, opłat za tzw. zarządzanie aktywami.

Kluczowe jest też to, że instytucje zarządzające nowymi IKE będą mogły inwestować otrzymane pieniądze według swego uznania, w tym także w różne podmioty powiązane z nimi w taki czy inny sposób, w tym także podmioty zagraniczne.

Działalność ta, podobnie jak to się działo do tej pory w OFE i będzie miało miejsce także w PPK, trudna będzie do jakiejkolwiek kontroli ze strony władz publicznych. Władze te co najwyżej mogą badać wyrywkowo zgodność z prawem podejmowanych inwestycji, ale nie jest możliwa ocena ich celowości i słuszności z punktu widzenia interesów przyszłego emeryta.

W efekcie, prywatne instytucje finansowe, nie dość, że będą mogły dysponować pieniędzmi przekazanymi z OFE praktycznie dowolnie i zrobić z nimi co zechcą, to jeszcze będą pobierać od tego opłaty.

Ponieważ instytucje finansowe nie muszą zapewniać jakichkolwiek gwarancji odnośnie wysokości emerytur mających pochodzić w przyszłości z nowych IKE, to pole do wszelkich malwersacji i nadużyć z ich strony jest praktycznie nieograniczone.

zrodlo


Responses

 1. Jak tylko umożliwili z OFE się wypisałem. Teraz mam emeryturę z kapitału i zlikwidowanego dla mnie OFE. Dodam, że wyższą od zarobku.

 2. Moj komentarz brzmi: o kurwa! niezle jaja…

 3. @Issa:

  Nihil novi sub sole. Ale ludzie nie maja o tym pojęcia. Czytanie o systemach emerytalnych wszak takie nudne jest, znacznie zabawniej jarać się glupimi memami….eh.

 4. @prezio – odebrałeś pieniądze z OFE?? jakim cudem ???

  Co do emerytur
  1. wszystkim należy się jakieś minimum egzystencji* – na przeżycie. Te pieniądze i tak państwo musi wydać – powinny być w jakimś osobnym funduszu abo po prostu rozszerzonym na styl kanadyjski KRUS
  na to powinno i musi być stać państwo w 21w.
  2. co więcej zawsze będzie wzbudzało kontrowersje. ZUS w sposób naturalny będzie zmniejszał świadczenia bogatszym ( bo musi wyrównać tym którzy nie wyrobili minimum ). takie wyrównanie wzbudzać będzie zawsze protest choć i taj jest oczywiście lepsze od stracenia wszystkiego w „american style”
  3. osoby oszczedne ( i rozważne !) zawsze odłożą lepiej niż państwo a nawet ryzykowne fundusze. ( znam emerytkę +65 która zarabiając niewiele – jako sprzataczka !!! – kupiła mieszkanie na wynajem z oszczędności + kredyt oczywiście )
  4. jakaś forma wspierania przez państwo oszczędności obywateli jest dobra z definicji – lepiej aby obywatele trochę więcej oszczedzali. To zwłaszcza istotne w Polsce gdzie nawyk oszczędzania jest deficytowy i to nie tylko dlatego że ludzie mało zarabiają !!! Lepiej żeby obywatel oszczędzał niż kupował IMPORTOWANE dobra ( w Polsce żywność i usługi na których się nie oszczędza są ciągle w większości nasze ).
  5. Dlatego też IKE ma jakiś sens – i na pewno znacznie większy od złodziejskiego OFE do którego porównanie jest efektowne ale nieuczciwe. Oczywiste jednak że decyzja o korzystaniu z niego powinna i musi być DOBROWOLNA !

  *Na małej wsi to jakieś 500 pln w Wawie to pewnie 2 razy więcej w obu wypadkach przy założeniu że mają jakiś dach nad głową. Kwota wystarczy do przeżycia przecietnie zdrowemu 65-75 latkowi. Z wiekem i chorobami dalece nie wystarczająca – ale to oddzielna kwestia.( zależna też od rodziny – co innego gdy staruszkiem opiekuje się rodzina co innego gdy musi to robić komercyjna pielęgniarka …)

 5. dotyczy to srodkow juz zgromadzonych w ofe czy nowych od teraz?

 6. @Bea F:

  przeciez masz odpowiedz nawet w zacytowanym tutaj kawalku wywiadu z profesor Oręziak.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: