Posted by: futrzak | 17 June 2019

Wielka awaria systemu energetycznego Argentyny i Urugwaju


Wczoraj, czyli 16.06.2019 roku padła cała sieć energetyczna Argentyny i Urugwaju. To jest jedna, połączona sieć. Zasila również część Paragwaju i chyba również kilka niewielkich miejscowości na południu Chile. Oficjalnie przyczyny są nieznane, władze Argentyny deklarują podanie ich „w ciągu 15 dni”. Ale to nie przeszkadza skompilować tego co wiemy i zgadywać tego czego nie wiemy.

Wiadomo, że system padł.

To wiadomo na całym świecie. Dostarcza on energie dla około 45-50 mln osób, czyli jest spory, ale naprawdę daleki od największych systemów energetycznych świata. Jest też niesamowicie rozległy, choć ok. 40% zapotrzebowania jest skoncentrowane na relatywnie niewielkim obszarze aglomeracji Buenos Aires. Spora część produkcji też tam jest skoncentrowana i są to elektrownie gazowe oraz atomowa. Pod 40% produkcji pochodzi z wielkich elektrowni wodnych, w tym Salto Grande wspólnej z Urugwajem i Yacyreta wspólnej z Paragwajem. Pomiędzy tymi zaporami i dalej na południe do elektrowni atomowej Atucha prowadzi linia 500 kV.

Zapraszam do przeczytania calosci


Responses

  1. Hipoteza sabotażu jako treningu przed innym spektaklem wydaje mi się bardzo nośna – i trzeźwa. Chłopak ma zdrowy, nienaiwny ogląd świata.

  2. Przyczyny na dziś nie znamy. Co oznacza, że trzeba przeprowadzić dochodzenie. Które zaczyna się od kompletu hipotez. Tak się to po prostu robi.

  3. Stuxnet ?

  4. @RE
    “Podstawowym błędem jest podawanie teorii, zanim uzyska się dane. Niepostrzeżenie zaczyna się dostosowywać fakty, by zgadzały się z teoriami, zamiast próbować stworzyć teorię, która byłaby zgodna z faktami” Tak mi się od razu cytat z Sherlocka Holmesa przypomniał.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: