Napisane przez: futrzak | 13 czerwca 2019

Dlaczego stygmatyzacja biednych ma się dobrze

Zastanawiam sie od jakiegos czasu nad mechanizmem który powoduje, ze lepiej sytuowani Polacy zywią pogardę, a czasem nawet nienawiśc do beneficjentów programu 500+.
Najczęściej padające oskarżenia to: „darmozjady”, „żerują na moich podatkach”, „patolia”, „do roboty by się wzieli”.
Ciekawy zestaw zwlaszcza jesli weźmiemy pod uwagę, że 500 zl na dziecko pobierają WSZYSCY obywatele, którzy maja dwoje lub więcej dzieci.

Jednak stygmatyzacji podlegają tylko ci nabiedniejsi. Tym bogatszym od panstwa po prostu „się należy”.

Ciekawe, prawda? Dlaczego tym bogatszym się nalezy, a ci biedni to darmozjady?
Zgodnie z zasadą altruizmu grupa pomaga słabszym, tym którzy sobie nie radzą. To jednak sposób myślenia, który jest urozsamiany z „socjalizmem” i „rozdawnictwem”. A to jest złe, bo PRL. Tak, wiem ze ów sposób myślenia jest absurdalny, ale tak to wygląda.

A co jest dobre w takim razie? Zgodnie z etyka kapitalistyczną źródłem bogactwa, dobra i rozwoju są „biznesmeni” którzy „tworzą miejsca pracy”. Tyle, że to nieprawda. Odkąd kapitalizm zdominował ekonomie świata, zawsze w interesie właścicieli kapitału były jak najniższe koszty pracy ludzkiej. Im mniej płaci się bowiem robotnikom, tym więcej można zatrzymać dla siebie. Ludzie jednak nie są głupi i widza, że podczas gdy oni harują z nosem przy ziemi i nie mają nic, właściciele kapitału pławią się w luksusach.
Takie nierówności społeczne na dłuższą metę grożą buntem, trzeba było więc wymyśleć jakieś usprawiedliwienie.

Pierwszy filar: bez nas nie byłoby żadnej pracy i postępu (kłamstwo, ale ciężkie do zbicia)
Drugi filar: i ty, jeśli będziesz ciężko pracować, możesz być tak bogaty jak my (kłamstwo, ale jaką nadzieję daje!)
Trzeci filar: jeśli nadal jednak jesteś biedny, to sam sobieś winien (kłamstwo, ale pozwala zrzucić winę na ofiarę!).

Voila. Problem solved.
Dlaczego beneficjenci obecnego systemu, w którym mają uprzywilejowaną pozycję, mieliby część swoich benefitów oddawać tym, którzy ich majątek wypracowują? Wystarczy przekonać klasę średnią, że oni swoją pozycję zawdzięczają tylko i wylącznie sobie, oraz swojej ciężkiej pracy, a największymi ich wrogami są ci, co chcą im przywileje zabrać: „panstwo” które będzie „rozdawać darmozjadom”.

TO DZIALA. Któż bowiem nie lubi sie pławić w swojej zajebistości? Nic tak nie głaska ego jak przekonanie, ze wszystko co mam zawdzięczam swoim niesamowitym zdolnościom, sprytowi, przebiegłości i ciężkiej pracy. Słowem: jestem lepszy i mam powody czucc się lepszy.


Responses

 1. Błąd rozumowania – zakładasz altruizm. Może jeszcze empatię ? Dwa – kanty. Polak jak nie przykantuje to jest chory. Przykład: dodatek do ogrzewania. Biedna kamienica. Chodzi facet (nowy pracownik) i sprawdza czy mają piec. No mają. Ale kiedyś przyszedł wcześniej i nagle zobaczył czterech chłopa zasuwających z piecem po schodach. Tak – wszyscy pokazywali TEN SAM piec :):):)

  Zmień społeczeństwo. Bo zmienia się, ale nie w tę stronę :):):)

 2. Korposzczurze, jeśli to biedna kamienica, to robili to a) dlatego, żeby hulać w Monte Carlo czy b) kupić nowe Ferrari czy może c) po to, żeby mieć za co żyć?

  A czy czasem nie jest tak, że jednak wśród beneficjentów 500+ jest nadreprezentacja osób z klasy średniej i wyżej?

 3. @Korposzczur: Wypraszam sobie sformułowanie „Polak jak nie przykantuje to jest chory.”. Staram się zachować uczciwie w każdej sytuacji i nie oszukiwać. Co więcej znam mnóstwo osób o podobnym postępowaniu. Czemu więc używasz uogólnienia do wszystkich?

  Przywołany przez ciebie przykład pokazuje za to degrengoladę państwa: skoro nosili piec by wyłudzić dodatek to znaczy, że w mieszkaniu niemal na pewno nie było zamontowane skuteczne i efektywne ogrzewanie.

 4. Korposzczurze, bo to łebskie chłopy są. Kosztem dodatkowej porcji ziemniaków (w końcu piec lekki nie jest, zgłodnieją nosząc go) – będą mieli strumień przychodów przez długi czas. Wątpię, żeby ktokolwiek z nas tu komentujących dokonał w swoim życiu inwestycji o równie spektakularnym zwrocie. Aż by się chciało zapytać: skoro jesteście tacy bogaci, to czemu nie jesteście tacy mądrzy? ;)

 5. @Andrzej B.
  A kogo w Polsce zalicza się do klasy średniej, skoro – jak autorka przytaczała – przy płacy powyżej 5 700 brutto lądujemy w Top10% najlepiej zarabiających? (a powyżej 8 600 zł brutto, czyli ok. 5700 / rękę jesteśmy w Top5).

 6. @korposzczur:

  Nie, nie błąd rozumowania. Nie zakładam altruizmu i empatii – to sa zachowania zaobserwowane we wszystkich grupach spolecznych ludzkich oraz – surprise surprise – u wielu zwierząt.

  Jesli w jakiejs grupie nie wystepują lub wystepuja w formie szczątkowej, nalezaloby sie powaznie zastanowic i przebadac dlaczego.

  Jeden przypadek kamienicy kombinującej jak wyciagnac doplaty do ogrzewania nie moze byc podstawa do wyciagania wnioskow dotyczacych wszystkich Polakow.

  BTW: dodatek grzewczy nie przekracza 20 zl na miesiąc…jesli dla 20 zl miesiecznie oplaca sie taszczyc po piętrach jeden piec to….w owej kamienicy musi na prawdę byc okropna bieda….

 7. @Łukasz: klasa średnia to nie kwestia dochodowa ale pozycji w społeczeństwie. Za urągająco krótkim wpisem z polskiej Wiki: W obecnym rozumieniu tego pojęcia do klasy średniej włącza się przede wszystkim kategorie społeczno-zawodowe, charakteryzujące się względną samodzielnością.

  Z łatwością znajdziesz ludzi z klasy niższej, którzy zarabiają więcej niż ludzie z klasy średniej. To nie czyni z nich przedstawicielami klasy średniej.

 8. @mall:

  to nie takie proste.
  Tenze termin ma bardzo duze polityczne konotacje oraz jest uzalezniony od struktury spolecznej danego kraju. Np. to, co w Indiach zalicza sie do klasy średniej, nie będzie nią w USA;
  To co w USA tradycyjnie bylo klasa średnią, przestaje nią byc ze wzgledu na kryterium disposable income (78% wszystkich ludzi utrzymujacych sie z pracy jakiejkolwiek bądź nie ma zadnego disposable income i zyje od wyplaty do wyplaty).

  Polska klasa średnia tez jest taka bardziej „tytularna” bo jesliby potraktowac na powaznie kryterium: okreslone grupy spoleczno-zawodowe plus posiadanie dochodu rozporządzalnego, to wyszloby, ze te grupy zawodowe od strony materialnej zyją w biedzie.

  Przyklad: moja znajoma tłumaczka ksiązek beletrystycznych. Niby wolny zawod, niby klasa srednia a…. robi na umowach o dzielo i nigdy nie wie, kiedy dostanie kasę za juz przetlumaczoną i skierowaną do druku książkę (dodajmy, ze ta kasa jest zreszta dosc niewielka). Moze za miesiąc, moze za 4 miesiące. W efekcie w srodku zimy na ten przyklad odcięto jej gaz oraz elektrycznosc, bo nie miala z czego zaplacic rachunkow i gdyby nie znajomi, do ktorych poszla spać na kanapę, to zamarzłaby w nieogrzewanym mieszkaniu przy kilkunastu stopniach mrozu.

  W Polsce duza czesc tej klasy sredniej to jest prekariat po prostu. I taka struktura jest w zasadzie w krajach trzeciego swiata.

 9. Lepiej poczytac o klasie sredniej z anglojęzycznego hasla Wikipedii:
  https://en.wikipedia.org/wiki/Middle_class

 10. @Futrzak: pełna zgoda. Sygnalizowałem jedynie, że kryterium dochodowe jest błędne.

 11. Futrzaku, klasa średnia w PL to fantastyka… Pani, która reklamowała Ubera w Spider’s Web twierdziła, że będzie powodował tworzenie klasy średniej…
  To takie myślenie magiczne: jak będzie klasa średnia, to będziemy bogaci. Więc utwórzmy ją, np. rozdając to i owo…
  Ale to tak nie jest – to rozwój gospodarki tworzy klasę średnią.
  Po ’89 bywało, że cieszono się: *nareszcie mamy bezrobocie* – teraz będzie tu jak na Zachodzie…
  .
  “Ale obawiam się, że będziesz podobny do tej biednej starej damy, która sądziła, że wystarczy pić wiele śmietanki, aby zostać śpiewaczką operową — pomylił ci się tłuszcz z mięśniami.”


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: