Napisane przez: futrzak | 9 czerwca 2019

Katastrofa klimatyczna i ExxonMobil

Naukowcy z giganta paliw kopalnych, ExxonMobil, już w 1982 roku dokładnie wiedzieli jak wysoka będzie niemal 40 lat później globalna emisja dwutlenku węgla. Zgodnie z wewnętrznym dokumentem firmy z 1982 r., do którego dokopali się w 2015 r. dziennikarze śledczy z InsideClimate News, Exxon spodziewał się, że do 2020 roku dwutlenek węgla w atmosferze osiągnie około 400 do 420 ppm. Miara 415 ppm, którą odczytano w tym miesiącu (to najwyższy wynik, odkąd prowadzone są pomiary) jest zgodna z prognozami korporacji.

Exxon nie tylko przewidział wzrost emisji ale rozumiał też, jak poważne będą konsekwencje. W dokumencie możemy przeczytać, że potencjalny wpływ na funkcjonowanie społeczeństwa tak wysokiego globalnego ocieplenia jest bardzo niepewny. W dolnej części przewidywanego zakresu temperatur przewidywane ocieplenie może mieć wpływ na rolnictwo – opady w niektórych regionach mogą być korzystne, a w innych szkodliwe. W górnej części natomiast może mieć znaczny negatywny wpływ, w tym zalanie niektórych przybrzeżnych mas lądowych w wyniku wzrostu poziomu morza spowodowanego topnieniem pokrywy lodowej Antarktyki. Exxon wiedział to już w 1982 roku.

Jak myślicie, co zrobili z tą wiedzą? Czy zmienili swój model biznesowy? Skądże.
Zdecydowali się nie ujawniać swojej wiedzy o tym, że większość światowych rezerw paliw kopalnych musi pozostać niewykorzystana, aby zapobiec katastrofalnej zmianie klimatu.
Woleli zainwestować w gigantyczne kampanie dezinformacyjne zaprzeczające globalnemu ociepleniu.

zrodlo


Responses

  1. Klimat się ociepla. Mam prawie 66 lat więc pamiętam mroźne zimy. Ale w 84 roku zezłomowaliśmy wyrzutnik śniegu. Od tamtej chwili wiem że k…Ale ja uważam, że człowiek ma ma tu nic do gadania.Ocean tak. Wulkany tak. Ale wieloryby nie.

  2. @Prezio:

    to nie jest kwestia opinii.
    To, ze czlowiek produkuje CO2 oraz ile, to jest mierzalna kwestia. Izotopy węgla i spektometria masowa to nie zadne opinie ani wiara.

    Juz o tym pisalam, krok po kroku wytlumaczone, skąd to wiemy:

    https://futrzak.wordpress.com/2017/01/02/skad-wiemy-ze-globalne-ocieplenie-jest-spowodowane-dzialalnoscia-ludzka/


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: