Posted by: futrzak | 23 May 2019

Z cyklu: wiedza nie znana w Polsce

W Wiedniu ponad 60% mieszkańców mieszka w mieszkaniach komunalnych wybudowanych przez państwo.
W Singapurze ponad 80%.
W Holandii – w całym kraju – 75% wynajmowanych mieszkań to mieszkania komunalne.

W Polsce: weź kredyt, zausz firmę, a mieszkania komunalne odbudowane ze zgliszczy po wojnie, oddaj kuratorom 130-letnich właścicieli na podstawie nieistniejących dokumentów…


Responses

 1. To jest nic. Prawo i Sprawiedliwosc juz dogaduje sie z Amerykanskimi zydami, i jesli nadal bedzie u wladzy to Polska zacznie wyplacac odszkodowania za “mienie bezdziedziczne”. Czyli zgineli Polscy zydzi, ale odszkodowania dostana Amerykanscy zydzi, nie przedstawiajac zadnych papierow / dowodow. Nic.

 2. Świetnie podane, sama prawda, podana wprost z piekarni “Codzienny Rosyjski Chleb”. Tylko ortografia z małymi kłopotami, typowymi w szybkim trollowaniu: po polsku pisze się “polscy Żydzi”.

 3. @andsol

  10/10 – dzięki za Twój komentarz!

  @Futrzaku

  10/10 – dzięki za Twój wpis! Od zawsze jarał mnie Singapur (z bardzo wielu względów, m.in. polityki mieszkaniowej, zdrowotnej i… chłosty dla huliganów/graficiarzy).

  Boleję widząc, jak się obecnie buduje w Polsce/Warszawie, i co robią z ludzi ceny mieszkań (niewolników kredytu). Trystero całkiem niedawono wrzucił badania naukowe o tym co wpływa na jakość życia z finansowego punktu widzenia – oczywiście nie rezygnacja z awokado i kina, a mieszkanie i samochód. Te dwie rzeczy – ich koszt – może uczynić człowieka nieszczęśliwym. I z tego co piszesz zniszczyło poziom życia w Kaliforni.

 4. Troll juz usunięty.

  @Wojtek:

  Samochód wplywa na jakość zycia tylko w krajach/miejscach, gdzie transport oparty jest o indywidualna komunikacje samochodową.

  Jest na świecie duzo miast, gdzie samochod do zycia jest calkowicie zbędny, a nawet stanowi problem, bo parkowanie i oplaty związane z jego utrzymaniem są ogromnym obciązeniem budżetu.
  Ale to nie w Polsce.

  Co do sytuacji w nieruchomosciach w Kalifornii, jest ona w istocie patologiczna i sklada sie na to kilka czynnikow, o ktorych pisalam na blogu wiele razy.

  W Kalifornii w zasadzie nie ma budownictwa komunalnego, jest za to subsidized housing, ktore z jednej strony jest niewspolmiernie niskie w stosunku do potrzeb (dlugimi latami czeka sie w kolejce na przyznanie lokalu), a z drugiej strony jest rent control, ktore i tak nie dziala i prowadzi do patologii.
  Na to naklada sie specyficzna sytuacja geograficzno-ekonomiczna, i jest co jest.

  Pomimo tego, ze Kalifornia jest najbogatszym stanem w USA i pomimo tego, ze relatywnie “socjalizujacym” (w porownaniu z reszta) to nigdy, nawet tu, nie dalo sie przeforsowac rozsądnego programu budowy mieszkan komunalnych. I klops.

 5. @Wojtek inżynier – masz linka do jakości życia w konteście finansowym u Trystero? Nie jest to jeden z ostatnich jego wpisów ze strony głównej….

 6. Czytałem o życiu w Singapurze (“Singapur 4. rano”, autor Bruczkowski – napisał wcześniej świetną o życiu/studiach w Tokio w latach 90′). Być może 80% ma mieszkanie komunalne, ale z książki wynika, że życiowym celem mieszkańców jest wykupić mieszkanie na własność. Typowy small talk w taxi zaczyna się właśnie od pytania, czy już wykupiłeś mieszkanie na własność, czy jeszcze nie?

  @Piotr Wąsik
  Trystero pisał ostatnio o badaniu(blogi.bossa.pl), gdzie w domowym budżecie szukać możliwości zaoszczędzenia i odłożenia pieniędzy na emeryturę. I najwięcej można zaoszczędzić właśnie w kategorii mieszkanie/samochód (w sensie odłożyć zakup/wynajem większego mieszkania w czasie, czy też nowego samochodu na później) a nie na polu najczęściej podawanym w poradnikach (“gotuj w domu, nie pij kawy w kawiarniach, nie chodź do kina itp.”).

 7. @Łukasz
  To czy w Singapurze mieszania są wykupione na własność, czy nie to sprawa kompletnie uboczna (teraz może nawet większość jest). Uboczna, bo cały czas są budowane nowe według cywilizowanego schematu: buduje to państwowa agencja, na państwowym gruncie i wynajmuje lub sprzedaje za rozsądne ceny i w cywilizowanym standardzie.
  W tym schemacie została w dużej części wyeliminowana monopolistyczna renta gruntowa i standard mieszkań jest po prostu cywilizowany. Oraz są one powszechnie dostępne.
  Kwestia wynajmu lub własności jest tu uboczna.

 8. @RE
  No nie wiem… Jeśli oglądam wywiad z serii “Polacy w świecie”, gdzie polski inżynier budownictwa mówi, że świetnie w Singapurze zarabia, ale połowę zarobków i tak wydaje na najem mieszkania (“tylko” połowę, bo wynajmuje na spółkę z kolegą małe, nowoczesne, dwupokojowe mieszkanie z kuchnią) to zastanawiam się, co znaczy “powszechnie dostępne”).

 9. Tu jest raport eurostatu o sytuacji mieszkaniowej w krajach europejskich (https://bit.ly/2WuIJo2). Może we wspomnianej Holandii 75% wynajmujących wynajmuje komunalne, ale i tak po rynkowych cenach. Poza tym, właśnie Holendrzy są najbardziej umoczeni w kredyty.

 10. @Lukasz:

  Ale co, dziwi cie, ze imigrant pracujacy na czasowym kontrakcie nie ma takich samych przywilejow, co obywatele Singapuru?

  Wydaje ci sie, ze poza UE (ktorej kraje czlonkowskie wiążą wspolne przepisy) tez jest tak, ze imigrant przyjezdza do pracy, z punktu dostaje stałą rezydencje i wszystkie wiązace sie z nia przywileje socjalne? Serio?

  Imigranci na kontraktach w Singapurze wynamuja na rynku komercyjnym i stąd takie ceny.

  BTW: myslisz, ze jakbys przyjechal do Kalifornii i pracowal na wizie B1H to załapalbys sie na subsidized housing? No więc nie.

 11. @Łukasz
  I to własnie chodzi. Mocny gracz na rynku narzuca jego reguły. Jak to jest cyniczny bank to reguły są bandyckie. Jak to jest agencja powołana do cywilizowania rynku to reguły są cywilizowane. Tak naprawdę to spójrz na ostatnią tabelkę i odsetek najemców, którzy wydaja ponad 40% dochodów na czynsz. I zobacz np. Austrię, gdzie to jest zaledwie 15% najemców, a ilość komunalnych mieszkań jest olbrzymia, we Wiedniu ponad 60%. I jak najbardziej- to są stawki rynkowe. Tylko ucywilizowanego rynku, do którego prywatni się dostosowują. W Szwecji jest podobnie, ale tam przez chwilę rządziła prawica i zaprzestano budowy mieszkań.
  W UK prawica rządzi od 40 lat i przyzwoity system mieszkaniowy rozmontowano dokładnie. Efekt też jest w tej samej tabelce.

 12. @RE
  Popularny w Polsce autor reportaży dot. architektury/mieszkalnictwa – F. Springer, pisał w którejś że swoich książek, że w Niemczech całe osiedla są odkupowane przez fundusze emerytalne (domyślam się, że od państwa?) , remontowane a następnie wynajmowane. Jest to traktowane jako sposób na pomnażanie pieniędzy przyszłych emerytów. Myślisz, że to może być przyczyną różnic pomiędzy AT a DE w tabeli, którą przywołałeś?


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: