Posted by: futrzak | 19 April 2019

Posłowie do pożaru Notre-Dame

które mówi nam bardzo, bardzo dużo o świecie, w jakim żyjemy.

Notre Dame burns down. No deaths. A staggering 600 Million Euros has been donated in the first 24 hours by French Billionaires to rebuild it. Amazing, admirable etc.
Grenfell burns down. 72 dead. 26.5 Million raised from the public over 2 years, nothing of note from any wealthy philanthropists. Government and local council still trying to wash their hands of it. 2 years later, many victims are still in temporary accommodation and not getting support or counselling.
*

Podsumowując:
Martwy przedmiot nigdy nie powinien byc ceniony wyzej, niz zycie ludzkie. Jesli tak sie dzieje, to spoleczenstwo, ktore uznaje to za normalne, jest spoleczenstwem socjopatow.

PS:
* Powyższy tekst google translate tłumaczy dość dobrze. Jeśli nie znasz angielskiego oraz nie chce ci się użyć google translate żeby zrozumieć, o co chodzi, to twoje komentarze narzekające na to, że nie wiesz o co chodzi, będą wywalane.


Responses

 1. Fortuny zgromadzone dzięki wyzyskowi odbudowują katedrę wzniesioną dzięki wyzyskowi. Wiele rzeczy musi się zmienić, aby wszystko zostało po staremu.

 2. @Paskud:
  myslisz, ze sie zmieni w ciagu nastepnej dekady?

 3. Jestem pesymistą. Szło mi bardziej o to że niezależnie od tego w jakich czasach żyjemy i ilu zmian byśmy nie wymusili – to niższe warstwy harują na śmietankę którą spija klasa posiadająca.
  A trawestując znanego gruzińskiego skurwysyna – śmierć jednej księżny Diany to tragedia, śmierć siedemdziesięciu biedaków to statystyka.

 4. Wiem.
  ale jak sie nic nie zmieni, to wszyscy zdechna, razem z zyciem na tej planecie. Ja pewnie juz nie doczekam, ale…

 5. Witam,

  Nie wiem czy wyciągałbym tak daleko idące wnioski.

  Gdyby dobrze pogrzebać w internetach to praktycznie codziennie na całym świecie dochodzi do większych i mniejszych tragedii, wypadków i katastrof. Niektóre przedostają się do świadomości społecznej, inne zbywamy wzruszeniem ramion.

  Notre Dame to jest pewien symbol obecny w świadomości nas wszystkich – Dlatego też jego pożar wywołał takie a nie inne reakcje na całym świecie. a z kolei pożar katedry w Gorzowie Wlkp. jakoś echem się nie odbił.

  Na tej samej zasadzie zniszczenie dwóch znanych wieżowców w Nowym Jorku spowodowało ogólnoświatowy zamęt, a zawalenie wieżowców z wielkiej płyty w Moskwie nikogo specjalnie nie obeszło.

  Dlatego też, według mnie, zestawianie Notre Dame z Grenfell jest chwytem poniżej pasa dokładnie na zasadzie opisanego przez Ciebie kilka dni temu “what aboutismu”

 6. @Marek W:

  Znaczy uwazasz, ze kamienie są wazniejsze niz ludzie? Bo wiesz, o relatywnosci katastrof, w ktorych gina ludzie i jak to jest raportowane w mediach, to ja wiem.

  Po prostu chce wiedziec, co tu jest wg ciebie wazniejsze?
  Oraz: czy to, co opisales usprawiedliwia fakt, ze klasa panująca jest w stanie od ręki, w ciagu kilku godzin zrobic darowizne na kilkaset milionow euro, zeby odbudowac zabytek/symbol, ale nie chce nic robic, zeby ludzie ze spalonego wiezowca nie zyli na ulicy?

 7. Oj futrzak, Wy chyba podżegacie do rewolucji. Poprawcie się, albo Pompeo do spółki z Elliottem Abramsem zafundują Wam wakacje w kurorcie Guantanamo (w opcji All Inclusive dostaniecie gustowne, pomarańczowe wdzianko). A mówiąc serio – powinnaś się już przyzwyczaić do faktu, iż zewnątrz sterowalny motłoch przejawia właśnie takie odruchy. Kończąc dedykuję wszystkim ten obrazek https://foundationsofliterarystudies.files.wordpress.com/2018/09/screen-shot-2017-10-17-at-10-28-31-pm.png

 8. @kroskar:

  oh tak, powinnam sie przyzwyczaic i nie pisac na ten temat, jeszcze komus zburzę starannie wyhodowany dysonans poznawczy i to będzie tragedia wieksza od tego, ze gdzies gina ludzie. Jassssne.

 9. Futrzaku,
  Oczywiście że uważam, że życie ludzkie jest ważniejsze od kamieni. Żeby postawić sprawę jasno – uważam też, że są sytuacje dla których można swoje życie poświęcić.

  Również, gdyby to ode mnie zależało, to chciałbym pokoju na świecie sprawiedliwej płacy za pracę i ogólnej szczęśliwości…

  Tymczasem doskonale rozumiem dlaczego kilku miliarderów wyłożyło ułamek swoich pieniędzy akurat na odbudowę katedry a niekoniecznie chciało wesprzeć sieroty w Namibii, czy pogorzelców w Londynie.

  Rozumiem też, że ludzie, mimo najszczerszych chęci, nie są równi. Może i mają takie same żołądki, ale Trafiają się wśród nich mądrzejsi, bardziej zdolni, pracowici, z większym szczęściem. I przede wszystkim trafiają się też szczęściarze urodzeni w bogatych rodzinach gdzie mogą naturalne zdolności rozwijać i do tego mają zaplecze, wsparcie i kontakty o jakich my możemy tylko pomarzyć.

 10. Każdego dnia przedkładamy swoje przyjemności nad życie ludzkie. Kupujemy sobie książki, karmimy zwierzaczki, realizujemy pasje – zamiast karmić ubogich czy finansować jakieś studnie w Sudanie. Nie widzisz tu dysonansu poznawczego? Nie widzisz go u siebie? To nie wypominaj go tym, którzy złożyli się na Notre Dame. Każdy płaci na to, co dla NIEGO jest drogie.

 11. @Marek W:

  Ok.
  Ja tez to wszystko rozumiem. Ale to ty, a nie ja, obruszasz sie na stwierdzenie:

  “klasa panująca jest w stanie od ręki, w ciagu kilku godzin zrobic darowizne na kilkaset milionow euro, zeby odbudowac zabytek/symbol, ale nie chce nic robic, zeby ludzie ze spalonego wiezowca nie zyli na ulicy i to swiadczy o ich socjopatii.’

  To ty uwazasz, ze powyzsze stwierdzenie to “chwyt ponizej pasa”. I z drugiej strony podkreslasz, jak to ich ROZUMIESZ.

  Ja tez rozumiem, dlaczego tak robia. Ale ich nie usprawiedliwiam.

  Przypomne jeszcze, czym sie charakteryzuje socjopatia:

  – brak empatii, troski o drugiego człowieka,
  – traktowanie ludzi instrumentalnie, wykorzystywanie ich dla własnych celów,
  – brak przywiązania do drugiego człowieka, nienawiązywanie prawdziwej przyjaźni, brak czułości i troski w związkach,
  – brak wstydu i wyrzutów sumienia.
  – nieprzestrzeganie norm społecznych typowych dla danego otoczenia

  Nie twierdze, ze wszyscy w spoleczenstwie Francji czy Polski sa socjpatami – ale juz samo to, ze jest WYSTARCZAJACA liczba ludzi usprawiedliwiajacych socjopatie slowami “ja doskonale rozumiem, dlaczego tak robia” jest rakiem toczącym normalne spoleczenstwo.

 12. Podważanie sensu odbudowy Notre Dame – i zestawianie go z jakimś ( jedny z setek dziennie – większych – wypadków ) sytuujesz się na pozycjach jakiegoś anarcho- syndykalizmu.
  Nawet komuniści dla paru kamieni Biełomorkanał gotowi byli zamęczyć setki tysięcy ludzi – więc można bezpiecznie przyjąć że prymat “martwych przedmiotów” nad życiem ludzkim jest po prostu cechą cywilizacyji i to nie tylko zachodniej.

  PS. Można to oczywiście krytykować – ale jakoś nie przedstawiasz wiarygodnej alternatywy. Ostatni w sumie tacy negacjoniści cywilizacji rządzili w Phnom Penh – ich obywatele raczej szczęśliwi ( tak do końca) … nie byli

 13. Mnie tam śmieszy jak wszyscy zaczęli się rzucać z kasą. Ot taka reklama samego siebie. Wykorzystanie medialnie nośnego zdarzenia. Czy ja ktoś naprawdę wyłoży i ile to pewnie inna bajka. Bo o ile pamiętam były duże kłopoty z utrzymaniem jak i niezbędnymi remontami katedry.

  @futrzak – socjopatia. Ehh jak miło. Właśnie użeram się z jednym egzemplarzem od pół roku. Jak ktoś chce lepiej poznać i pousprawiedliwiać – oddam za darmo i jeszcze flaszkę postawię :)

 14. @korposzczur:

  Dokladnie. Wykorzystanie medialne nośnego zdarzenia.

  Co do socjopatii – odnosze wrazenie, ze przecietnym ludziom socjopata kojarzy sie z jakims krwawym morderca, albo co najmniej sadysta, więc oczywiscie pokazywanie palcem zachowan socjopatycznych i odnajdywanie ich w sobie od razu odrzucaja no bo przeciez oni nie sa obslizglymi mordercami!

  Tymczasem socjopaci sa wśród nas – i co więcej – ideologia neoliberalizmu bardzo ich wspiera i premiuje. Bo przeciez liczy sie tylko zysk, tylko competition – kto lepszy; jak ktos nie umie osiagnac materialnego sukcesu badz mu na tym nie zalezy, to nieudacznik, zazdrosnik, niech zmieni robotę i tak dalej. To nie przypadek, ze najwiekszy odsetek socjopatów jest wśrod CEO korporacji i rad nadzorczych tychże. Corpo premiuja i wspieraja socjopatow.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: