Napisane przez: futrzak | 14 kwietnia 2019

Whataboutism

To taki nowy termin, pochodzi jak widać z angielskiego. Oznacza pewien sposób dyskusji, polegający na tym, że kiedy ofiara/poszkodowana osoba zaczyna mówić o swoich doświadczeniach lub usiłuje zwrócić uwagę na problem, włącza się tryb „what about…” (czyli: a co z…).
Przyklady:

Kobiety: 400 kobiet rocznie umiera w wyniku przemocy domowej.
Mężczyźni: A co z mężczyznami?! Jakim prawem mówicie nam, że zagarniamy dyskusję i nie możemy zadać kolejnego pytania o prawa mężczyzn? Co z wolnością słowa i demokracją? To my tu jesteśmy prawdziwymi ofiarami – politycznej poprawności.

Kobiety: 87% kobiet w Polsce doświadczyło molestowania. Ciągle zderzamy się z obleśnymi komentarzami, śliskimi spojrzeniami, ocieraniem się, klepaniem.
Mężczyźni: A co z naszym konstytucyjnym prawem do żartu, flirtu i bycia oblechem?! A wolność ekspresji? I dlaczego nas nikt nie molestuje, choć byśmy chcieli? To my tu jesteśmy dyskryminowani.

Czarni: Jesteśmy bici i gwałcone, a policja i wymiar sprawiedliwości staje po stronie białych. W więzieniach pracujemy za darmo.
Biali: A co z białymi?! W filmach jest coraz mniej białych superbohaterów – to my tu jesteśmy prawdziwymi ofiarami!

Pracownicy: Nie mamy za co zapłacić czynszu, spędzamy całe życie w pracy, dojazdy do pracy zajmują nam kilka godzin dziennie, jesteśmy niedospani i przemęczeni.
Korporacje: Widzicie, co musimy znosić? Pracownicy są leniwi i roszczeniowi. To my tu jesteśmy wykorzystywani.

Lokatorzy: Kolejna schorowana osoba z dzieckiem została wyrzucona na bruk, jak tak można?
Eksmitujący: A co z właścicielami?! Musimy wzywać policję i słuchać krzyków płaczących dzieci i matek. Pomyśleliście w ogóle o nas? Jak się z tym czujemy?

Kobiety: 67% spraw związanych z przemocą seksualną jest umarzanych. 40% tych, na które były wyraźne dowody, kończy się w zawieszeniu. Procesy trwają latami, a zdarza się, że w końcu to zgwałcone postawione są w stan oskarżenia – o pomówienie albo składanie fałszywych zeznań. Nie możemy czuć się bezpiecznie.
Sprawcy przemocy: My tym bardziej. Co z naszą karierą i ambicjami? Chcecie nas wykończyć? To my tu jesteśmy prawdziwymi ofiarami.

Wierni: 13-letnia Kasia była gwałcona, więziona i bita przez księdza-pedofila. Sąd przyznał jej milion złotych odszkodowania od Kościoła. Możemy czuć się trochę bezpieczniej.
Kościół: Musieliśmy zapłacić 25 000 zł, żeby złożyć kasację od tego wyroku. Nie dajemy swoich pieniędzy poszkodowanym, więc musimy je dawać prawnikom, by bronili gwałcicieli i pedofilów. To my jesteśmy największymi ofiarami pedofilii w Kościele.

Osoby LGBTQ: Prawicowi politycy napędzają na nas nagonkę w ramach kampanii wyborczej. Coraz częściej boimy się wyjść na ulicę.
Cismężczyźni: Co wy wiecie o opresji? My musimy patrzeć, jak tańczycie na ulicach podczas marszów równości.

Migranci: Pracujemy nielegalnie lub na śmieciówkach, za głodowe stawki.
Prawicowy politycy: A co z Polakami? Uchodźcy zabierają wam pracę. To wy tu jesteście ofiarami!

Opiekunki osób z niepełnosprawnościami: Jesteśmy wycieńczone, chcemy mieć za co żyć i kiedy odpoczywać.
Prawicowi politycy: Siedzą w sejmie i chcą rozmawiać, a my musimy je omijać. Damy im zakaz wejścia do sejmu, są agresywne i niebezpieczne.

Cyt. z profilu Mai Staśko.


Responses

 1. Seksiszm, rasizm i inne izmy aż tryskają z tego wpisu. Boże, „czarni” – kto to napisał?! Futrzaku, chyba zhakowano Ci konto! :O

 2. 10/10

 3. Chodziło mi o Futrzaka, że genialny wpis. Nie o nikt :)

 4. @nikt:

  chyba nie wiem, czy to na serio napisales, czy to ironia miala byc.

 5. @Wojtek:

  To co „tłuste” wszak nie mojego autorstwa (zacytowane italikiem), tylko Mai Staśko. Jej się nalezą gratulacje :)

 6. Pare slow otuchy z UK ;).

  Sedzina w Stratford-Upon-Avon nie skazala recydywistki pijaczki po spowodowaniu 3 wypadku po pijaku bo:

  Judge Sarah Buckingham said: ‘If Miss Parry was a man, there is no question it would have been straight down the stairs, because this is a shocking case of dangerous driving against a background of two previous convictions for excess alcohol.

  Chodzi o to, ze gdyby byla facetem to by siedziala.

  Pare lat temu byl przypadek, ze dziewczyna powaznie podzgala swojego chlopaka nozem, po klotni. Sedzia nie wsadzil jej do paki, bo uznal, ze to zrujnowaloby jej kariere, jako ze byla jedna z najlepszych studentek na roku na medycynie na Oxfordzie bodajze. Dostala jakas tam grzywne i pare godzin prac spolecznych.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: