Napisane przez: futrzak | 15 marca 2019

Prawicowy terroryzm

W Nowej Zelandii ultraprawicowi terroryści (white supremacists) zastrzelili w dwóch meczetach 49 osób.
Skąd wiadomo, że prawicowi? A bo na fejsie i instagramie jeden z nich szerzył taką wlasnie, antyimigrancką propagandę, a oprócz tego puścił live stream na fejsbuka z kamery, którą miał przyczepioną na głowie, gdy zaczął strzelać.

Szukanie darujcie sobie: przedstawiciele fejsa już jakis czas temu odpowiedzieli, ze jego konta zostały skasowane, a firma pracuje nad wyłapaniem wszystkich szerów.
Policja nowozelandzka aresztowała też innych podejrzanych. Oprocz broni w samochodach, ktorych uzyli, byly tez materialy wybuchowe. Jeden z nich jest obywatelem Australii.

A wiecie, co w tym wszystkim rowniez obrzydliwe? Ze polskie media nie zająknęły się o „terroryźmie”. Była strzelanina. Mimo tego, ze w mediach anglojęzycznych od początku zostalo uzyte to slowo, zresztą przez premier NZ Jacindę.
Wyborcza ponoc po komentarzach internautów nagółówek/treść zmieniła.

Eh….

PS:
niech nawet nikt nie próbuje pisać tutaj komentarzy usprawiedliwiających morderców.


Responses

 1. Hmm. Sprawdziłem przed chwilą.

  The Guardian pisze na głównej stronie „Christchurch shooting” (i nie używa w ogóle terror* na głównej stronie).

  Rzeczpospolita pisze: „Terror antymuzułmański w mieście z Chrystusem w nazwie”.

 2. CNN: 49 dead in terror attack in New Zealand

  https://www.radionz.co.nz Christchurch terror attack

  https://www.tvnz.co.nz Terrorist attacks on two Christchurch mosques leaves 49 people dead

  Reuters: World reacts with sadness and anger to New Zealand mosque attacks

  BBC: Christchurch shooting

  W Guardianie tag główny to „Christchurch shooting”, ale juz pozniejsze naglowki:

  Christchurch attack: suspect had white-supremacist symbols on weapons

 3. na onecie teraz sprawdzam o 23:00
  artykul Zamach w Nowej Zelandii. „Polskie wątki” w sprawie?
  dzisiaj 17:16 aktualizacja 19:59
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/nowa-zelandia-zamach-na-meczety-w-christchurch-sluzby-sprawdza-polskie-watki/fc4bemm

 4. Wymienil Polskę i nazwisko polskiego hetmana…

  szkoda, ze nie wspominaja, ze powolywal sie tez na Trumpa…

 5. Och, on się też mścił za bitwę o Szypkę…
  Ewidentnie głupek, pragnący sławy. A tak w ogóle, to KS w NZ nie ma…

 6. Nagłówki nagłówkami… ale jakie sie szambo komentarzy wylało na polskojęzycznych serwisach spolecznosciowych :((((
  „Dobrze im tak” to chyba najłagodniejszy komentarz…

 7. Nie będę usprawiedliwiał ale nazywanie go PRAWICOWYM oznacza że ja na pewno nim nie jestem – a ponieważ nie jestem też lewicowym ( przeszło mi :) to jak mam się identyfikować ???

  PS. Jako prawica identyfikują się miliony ludzi na świecie – 99% z nich nie tylko nie popiera ale nie potrafi zrozumieć kogoś strzelającego na oślep do kobiet i dzieci. Przyklejanie do tym milionom łatki na podstawie czynu jednego albo grupki psychotyków nie tylko jest nie w porządku ale łapie się na lewicowy bełkot niestety …
  PS. Przypominam że jeszcze 2 miesiące temu pisano że to PiS zabił Adamowicza więc zalecam ostrożność w osądach.

 8. @karroryfer:

  Przyklejanie do tym milionom łatki na podstawie czynu jednego albo grupki psychotyków nie tylko jest nie w porządku ale łapie się na lewicowy bełkot niestety …

  Aha, to powiedz to polskim prawicowcom, co przyklejają taką łatkę kazdemu jednemu muzulmanowi, bo ISIS…
  Dopiero jak sie celowo ten schemat odwróci, to ból dupy, prawda? Dopiero teraz zauwazasz, jakie to absurdalne, prawda?

  BTW: identyfikujesz sie jako white supremacist? Na pewno?

 9. @karroryfer: Miliony ludzi na świecie identyfikują się nie jako prawica, ale jako konserwatywni ;-) a to jest różnica.
  To tylko w Polsce chyba te dwa pojęcia są równoznaczne, na zachodzie mają różne znaczenia.

 10. Po tym zamachu już kolejny dzień chodzę struty. Ten widok dzieci, w wieku mojego syna, którym morderca strzela w plecy…
  A potem zobaczyłem, że media tym w ogóle nie żyją. Stało się, było kilka wzmianek i temat umarł. Nikt o tym nie myśli dwa dni po zamachu.
  I na koniec coś najsmutniejszego – na wykopie zamachowiec jest otaczany niedopowiedzianym kultem. Większość plusowanych komentarzy wykazuje się zrozumieniem dla tego bydlęcia.
  Może wykop nie jest jakoś bardzo reprezentatywny, ale jeśli komentarze potępiające ten zamach są minusowane, a piszące „smutne to wydarzenie, ale rozumiem” mają setki plusów, na główną stronę jest wykopywany przetłumaczony manifest mordercy, to nie uwierzę, że 99% prawicowców nie popiera mordowania niewinnych ludzi, jeśli tylko wyznają islam.

  Z resztą ten sam problem mam z wyznawcami islamu – te ulice pełne wiwatujących ludzi po 9/11 w krajach arabskich, to nie żadna manipulacja – tak było. I dziś prawica wcale nie płacze za zabitymi w Nowej Zelandii – u nas tylko jest bardziej cywilizowana, stąd nie ma szału radości.

  Ale mi smutno, odkryłem że żyję w świecie pełnym nienawiści. Dotąd łudziłem się, że tylko mały, wciąż malejący procent cywilizowanej ludzkości, nienawidzi innych tak, by usprawiedliwiać zabijanie.

 11. Komentarze o ideologii, która – mimo że przemilczana – jednak tam jest.
  .
  “Natomiast Brenton Tarrant, australijski autor zamachu na meczety w Nowej Zelandii, wybrał Chiny:
  Naród najbliższy moim politycznym i społecznym wartościom to Chińska Republika Ludowa.
  Po Breiviku-Japończyku mamy zatem Tarranta-Chińczyka. Krótko mówiąc: znowu wychodzi na to, że wspaniała biała rasa powinna brać przykład z rasy żółtej. Przyznacie więc chyba, że jest to rasizm zaiste specyficzny.”
  .
  “Tarrant dodatkowo uważa się za eko-faszystę (wcześniej był komunistą, potem anarchistą i libertarianinem). Ma się rozumieć, nie lubi przede wszystkim imigrantów, ale nie lubi także kapitalistów.”
  .
  “Jak to jest – pyta – że to, co daje siłę narodom Zachodu (różnorodność), nie daje siły narodom Wschodu (Chiny, Japonia, Tajwan, Południowa Korea)? W jaki sposób są tak silni – Chiny staną się panującym narodem w tym stuleciu – skoro brakuje im różnorodności? Dlaczego ich pozbawione różnorodności narody radzą sobie znacznie lepiej niż nasze i to pod tak wieloma różnymi względami?.
  Pytania niegłupie. Ale jak pokazuje przypadek Breivika, prawdopodobnie również Tarrantowi nikt nie będzie próbował na nie poważnie odpowiedzieć i dla spokoju ducha on również zostanie zamknięty w pojemnej szufladzie z napisem: obłąkany biały supremacjonista i faszysta.”
  .
  Stąd:
  http://kompromitacje.blogspot.com/2011/09/breivik-czyli-azja.html

 12. @Mirosław M. Mączka,

  Ten, jak i inni mordercy, nie szukali odpowiedzi na żadne pytania, bo by ją znaleźli i by im się nie spodobała. Oni szukali jedynie pretekstów do zabijania i liczyli na poklask podobnych im morderców i debili.

  A propos z tymi Chinami to mam nadzieje, że dla beki cytowałeś manifest szaleńca? Bo póki co statystyczny Polak więcej eksportuje i więcej wytwarza PKB niż statystyczny Chińczyk. A że jest ich tak wielu – to i osiągnięcia są większe (także te straszne, jak liczba wykonanych wyroków śmierci, albo liczba pobranych ogranów od więźniów politycznych). Jeśli ktoś tego nie ograrnia, to już jego problem.

 13. Warto też dodać, że nieźle bzdurnym założeniem jest to, że Chinom brakuje różnorodności. Jak się na takich założeniach bazuje to wszystko da się uzasadnić.

 14. @Wojtek inżynier
  .
  Nie dla beki, nie… Tam jest ideologia, kulawa bo kulawa – ale jest. I nie jest ona taka, jak się ją powszechnie maluje.
  .
  “że jest ich tak wielu – to i osiągnięcia są większe”
  Nie. I akurat punkt rozejścia się losów PL i CN można dokładnie określić.
  .
  “Dodam, że tego samego dnia gdy u nas odbyły się te wybory, w Chinach armia rozgromiła protest na placu Tiananmen w Pekinie. Chiny poszły inną drogą niż ówczesne państwa Europy Środkowo-Wschodniej. Dziś Chiny są już drugą lub nawet pierwszą potęga gospodarczą świata, a państwa bloku wschodniego, które wybrały „demokratyzację” według wzorów i zaleceń Zachodu zostały zepchnięte na peryferia; dokonała się tam deindustrializacja a masy ludności opuściły ten obszar upadku przez co doszło tam do zapaści demograficznej i gospodarczej i nie widać sposobu by mogła nastąpić poprawa. ”
  .
  .
  “straszne, jak liczba wykonanych wyroków śmierci”
  Dlaczego straszne?
  “W Chinach to on Adamowicz byłby po szybkim procesie za korupcję, i wykonaniu wyroku za który by rodzina musiała zapłacić, no i po konfiskacie majątku. A tak uciekł prokuratorom w zaświaty a rodzina ma z czego żyć, z tych mieszkań i tych 36 kont. Dlatego 2ga żona już publicznie wybaczyła zabójcy, miała za co wybaczyć.”
  .
  Rozumiem, że właśnie to jest ‘straszne’ ;)

 15. @PawelW:

  Miliony ludzi na świecie identyfikują się nie jako prawica, ale jako konserwatywni ;-) a to jest różnica.

  Które miliony?
  Bo przynajmniej jesli chodzi o USA, to zwolennicy GOP maja jak najbardziej prawicowe i liberalne poglądy na gospodarkę i ekonomię. W USA nie ma czegos takiego, jak konserwatywna lewica. Mozesz podac przyklad kraju, w ktorym jest takie zjawisko (oprócz Polski, skoro mowisz „miliony na swiecie”)?

  @Wojtek Inzynier:

  ludzie wiwatujacy po Sept. 11 to bynajmniej nie byly wszystkie kraje islamskie. Gaza, Autonomia Palestynska i ci, co uwazali USA za wroga.

  Co zreszta stawia Polskę w bardzo zlym swietle, jesli taka masa jej obywateli popiera strzelanie do bogu ducha winnych ludzi tylko dlatego, ze wyznają islam. To jest ta sama mentalnosc, ktora powodowala cieszenie sie ze strzelania do Zydów i ktora spowoduje radosc z mordowania dowolnej innej grupy etnicznej/religijnej, jesli tylko wskaze się ją palcem jako kozla ofiarnego.
  Duzo nie trzeba :(

  Jak narazie organizacje neonazistowskie otwarcie sobie w Polsce funkcjonuja, otwarcie gloszą rasizm. Nie zdziwilabym sie, gdyby następny atak na meczet mial miejsce w Polsce :(((

 16. @MMM: Ano straszne jest twierdzenie, że ktoś zaplanował ucieczkę przed wymiarem sprawiedliwości aranżując swoje własne, publiczne i do tego skuteczne morderstwo.

 17. @mall
  A ktoś tak powiedział? W którym miejscu? ;)

 18. @MMM: sam cytowałeś taką właśnie sugestię. Pomogę: „A tak uciekł prokuratorom w zaświaty”.

 19. A gdyby ktos mial jeszcze wątpliwosci co do dwoch rzeczy:

  – że od 2016 roku nastapil wzrost wrogich nastrojow w Polsce
  – że wzrost ow zwiazany jest z prawicowym autorytaryzmem

  prosze przeczytac ten raport:
  http://cbu.psychologia.pl/uploads/f_bulska/Uprzedzenia_2018_final%20(2).pdf

  Badania robione są co roku, od ponad dekady. Badany jest stosunek do Żydów, Ukraińców, Romów, muzułmanów, uchodźców, homoseksualistów, a także do feministek i osób związanych z ideologią gender.

 20. @futrzak
  „Jak narazie organizacje neonazistowskie otwarcie sobie w Polsce funkcjonuja, otwarcie gloszą rasizm. ”

  Ktoś mógłby podać jakieś przykłady?

 21. @darek:

  ONR.
  Byly juz próby delegalizacji ONRu za gloszenie/propagowanie ideologii faszystowskiej i neonazistowskiej.

  Straż Narodowa, ktora w 2013 zostala wcielona do Obozu, otwarcie glosi „obronę Polaków przed złymi wpływami z zewnątrz, na przykład przed islamem”.

  Zaprosili do Polski na obchody 84 rocznicy swojego powstania Forza Nueva, wloska neofaszystowska organizację.

  Wystarczy pojsc na marsz ONRu z okazji 11 listopada. „Precz z zydowską okupacja”, „Wielka Polska Katolicka” i nazistowskie saluty.

  Gdzie byles, ze ci to umknęło?

 22. @Paweł – https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawica

  Zawsze (w parlamencie i życiu) jest tak że ktoś jest po jednej a ktoś inny z drugiej strony. Jeśli gdzieś jest LEWICA to przeciwną stronę określa się … czyż nie ?

 23. @futrzak – „white supremacist?” nie jestem pewien czy oboje rozumiemy to tak samo ale ja na pewno nie uważam że ktoś jest lepszy lub gorszy z powodu koloru skóry. Dokladnie tak jak każdy katolik ( nie da się tego pogodzić z wyznawaniem Jeszua )

  Nie przeszkadza mi to jednak aby uznawać naukowe fakty – po pierwsze że średnie IQ najwyższe mają Żydzi aszkenazyjscy a matematyczne azjaci. To wynika dużym stopniu z kultury i tradycji RODZINNYCH – czyli czegoś z czym walczy lewica od 2 stuleci …

 24. @Futrzak – i jeszcze jedno. Nastroje antyukraińskie mogą rosnąć bo jest ich u nas coraz wiecej po prostu. W dodatku wg danych są to głównie młodzi mężczyżni – wrogość między takimi grupami jest rzeczą naturalną i różnice etniczne nie są niezbędne ) – aby się o tym przekonać wystarczy pójść na stadion piłkarski.

  Natomiast wzrost nastrojów antyżydowskich jest też faktem ale to nie jest wina Polaków. Przyczyna jest prosta jak 3 cyfry – 447.

 25. @futrzak
  To są coraz mniej skuteczni, jeżeli np. ilość incydentów antysemickich w Polsce spada.
  http://tinyurl.com/y4c5k6jf

  Pytałem, ponieważ moje doświadczenia, i moich znajomych, są odmienne. Ludzie przyzwyczajają się do większej niż wcześniej, obecności obcokrajowców, i nie mają z tym żadnych problemów. Jeżeli jakiś Polak jest neofaszystą, i choć trochę zna historię, chyba musi być idiotą. Innego wytłumaczenia nie widzę. ONR wykorzystuje ludzi nastawionych bardziej ksenofobicznie, niż pozostała część społeczeństwa. Takie zjawisko istnieje w każdym kraju i społeczeństwie. Link, może świadczyć, że w Polsce coraz mniej jest takich postaw.

  Podział na prawicę i lewice jest tak bezsensowny i szkodliwy dla dyskusji, że czasami aż ręce opadają.
  Polska: PIS prawicowa partia, z socjalistycznym podejściem do gospodarki. Komuniści, którzy świetnie znajdują się w biznesie i tym prawym i lewym(w sensie legalności). PO podobno centryczna partia (teraz może lewicowa w sensie demokratów z USA), za rządów której robiono w Polsce interesy kosztem obywateli własnego kraju.
  A potem za tym idą skróty myślowe: oceniasz się jako prawicowiec no to musisz być faszystą.
  Nie ważne jest, że założyciel partii faszystowskiej był komunistą, i postanowił zdobyć sam władzę, bo w tamtym czasie komuniści chcieli rewolucji internacjonalistycznej. Oczywiście pod wodzą kraju rad, czego Mussolini nie chciał we Włoszech.

  Do takiego ideologicznego pomieszania dorwał się jakiś wariat i prowadzi świętą wojnę. Taką samą jak np. tacy wariaci:

  https://www.bbc.com/news/world-asia-47018747?SThisFB

  Ktoś się dwa miesiące temu oburzył (no nie wiem jak to nazwać yellow supremacist)?

  Zamiast zastanowić się dlaczego gościowi tak odwaliło, to widzę oskarżenia jakiej ideologii do niego bliżej. A najlepiej generalizować. Zupełny bezsens.

 26. @karroryfer & Futrzak:

  Polityczne spektrum to trochę więcej niż prawo-lewo, to raczej trójwymiarowy (jeżeli nie więcej) układ współrzędnych i różnych aspektów. Więc można być rasistą, mieć lewicowe poglądy gospodarcze i konserwatywne obyczajowe… i różnych kombinacji jest jeszcze więcej….

 27. @darek:

  Podalam wyzej link do uczciwie robionego raportu, robionego juz od dekady. Nie ustosunkowales sie do niego w ogole.

  Zamiast tego linkujesz mi jakis artykul z Onetu, ktory powoluje sie na jakis raport, do ktorego nie ma nawet źrodła. I to ma twoim zdaniem swiadczyc o czym?

  Przypomne: polemizowales z nastepującą moją teza:

  „Jak narazie organizacje neonazistowskie otwarcie sobie w Polsce funkcjonuja, otwarcie gloszą rasizm. ”

  ONR nadal jest w Polsce legalny i usprawiedliwianie jego dzialanosci wygooglanym w 3 min artykulem z Onetu, ktory ma jakoby swiadczyc, ze ilosc incydentow antysemickich spada, ma sie do tejze tezy NIJAK.

  Rowniez to, kogo ONR wykorzystuje, ma sie do tej tezy NIJAK.

  Skup sie moze na meritum, bo jesli nadal bedziesz usilowal usprawiedliwiac neofaszystowskie organizacje, to twoje komentarze wylądują w spamie.

 28. @PawelW:

  Nie odpowiedziales na moje pytanie. Zamiast tego rzucasz sobie jakis obrazek z jakims wykresem zrobiony przez nie wiadomo kogo. Tez sobie moge taki narysowac i popodpisywac.

  I ten obrazek myslisz o czym by swiadczyl?

  A ja pytalam, ktore to miliony ludzi na świecie są konserwatywnymi lewicowcami.
  Nadal czekam na ich wskazanie, bo tego nie zrobiłeś.

 29. Średnio około 10% populacji ma IQ poniżej 82 ( czyli nie nadają się nawet do armii ) A kolejne 40 poniżej 100. Robienie zdziwka albo krzyczenie że kilka % ma „poglądy” faszystowskie, rasistowskie albo komunistyczne itd jest absurdalne ponieważ duża większość z nich ma problem z czytaniem ze zrozumieniem i jest po prostu łatwo STEROWALNA przez osoby wokół. Druga część jest też sterowalna tylko wymaga to innego podejścia ( FB, Twitter a teraz bardziej Insta itp )
  Także demokracja to zawsze był ustrój do dupy a w obecnych warunkach jest coraz trudniejszy do obrony.

 30. @karroryfer:

  Skup sie. Moja teza brzmiala:

  „Jak narazie organizacje neonazistowskie otwarcie sobie w Polsce funkcjonuja, otwarcie gloszą rasizm”

  Ty zaś zawzięcie polemizujesz z tezą, wymyslona przez siebie, a ona brzmi

  „Robienie zdziwka albo krzyczenie że kilka % ma „poglądy” faszystowskie, rasistowskie albo komunistyczne itd jest absurdalne”

  Czyli ustawiasz sobie chochoła. Po angielsku to sie nazywa „the straw man argument” i nie jest zadna dyskusja, tylko chwytem erystycznym.

 31. @Futrzak
  A ja pytalam, ktore to miliony ludzi na świecie są konserwatywnymi lewicowcami.

  Np. w Indiach lewicowe poglądy na gospodarkę są bardzo rozpowszechnione (zahacza to prawie o komunizm i sierpy z młotami wiszące po zakładach produkcyjnych) przy równoczesnym konserwatywnym podejściu do społeczności oraz ewidentnym rasizmie (prawie nie ma małżeństw gdzie kobieta ma ciemniejszą karnację od mężczyzny) i szowinizmie religijnym. To jest jednak tę parę milionów i to jest kraj demokratyczny…

 32. @PawelW:

  No to jeszcze link do badania, ktore bylo robione na reprezentatywnej probie spoleczenstwa Indii, ktoreby pokazywalo to, co mowisz, czyli ze miliony obywateli w Indiach sa konserwatywnymi lewicowcami.

 33. @Futrzak:
  Ale po co daleko szukać jakichś badań. Wystarczy popatrzyć kogo wybrali mieszkańcy Indii na swoich rządzących. Partia Modiego, BJP, właśnie ucieleśnia te aspekty o których pisałem. Jest społecznie konserwatywna, gospodarczo lewicowa i religijnie szowinistyczna.

 34. “Np. w Indiach lewicowe poglądy na gospodarkę są bardzo rozpowszechnione … przy równoczesnym konserwatywnym podejściu do społeczności”
  .
  @Futrzak – o, widzę wpływ Dugina :)
  .
  “Liberalne elity, które wykształciły się na Zachodzie w 80-tych i 90-tych latach, przestały być prawicowe i lewicowe. Realizują prawicową politykę ekonomiczną i lewicową politykę społeczną. I przyjmują tradycyjną prawicę jak de facto ekstremistów, faszystów, a zwolenników społecznej sprawiedliwości jako lewicowych ekstremistów, stalinistów itd.
  Ale społeczeństwa ze swym przywiązaniem do tradycyjnych wartości, idei sprawiedliwości zostały. Zostały również polityczne formy samoorganizacji z liderami, których zaczęto nazywać „populistami”. Tych, którzy stawiali na tradycyjne wartości nazwano prawicowymi populistami, a tych, którzy na idee sprawiedliwości socjalnej -populistami lewicowymi.
  .
  Dlaczego oni są „populistami”? – Dlatego, że nie wyznają ani lewicowych ani prawicowych dogmatów. Opierają się na tym, czego oczekują od nich ludzie i dlatego wygrywają. Na przykład prawicowi populiści uważają że niekończąca się emigracja jest zła, zaś liberałowie, że jest korzystna dla rozmywania europejskiej i muzułmańskiej tożsamości, stwarza nowe miejsca pracy, wzbogaca kulturowo (wedle liberałów), emigracja jest potrzebna kapitalizmowi i wspiera idee otwartych społeczeństw, wartości praw człowieka, dlatego emigracja powinna ciągle wzrastać, a obowiązki emigrantów maleć. Ta sytuacja nie podoba się ludziom, którzy przeciwko temu występują. To prawicowi populiści.
  .
  Z drugiej strony – monopole, korupcja, wzrost pogardy elit dla zwykłych ludzi w ekonomice zostają odrzucane z lewej strony. Ludzie nie chcą być pozostawieni samym sobie, chcą pewnego rodzaju paternalizmu panstwa. Tacy ludzie nie mając wsparcia komunistów czy socjal-liberałów, bo ci zintegrowali się z globalnym liberalizmem, zostali „bezpańscy” i spontanicznie zaczęli tworzyć lewicowy populizm.”
  .
  Stąd:
  https://zygumntbalas.neon24.pl/post/146387,aleksander-dugin-czego-boi-sie-swiatowa-elita

 35. @MMM: O Panie… Dugina nie czytałem… a do takich przemyśleń doszedłem w wyniku własnych obserwacji. Hmmm… ciekawe.

 36. @Futrzak:
  P.S. Źle się wyraziłem, partia BJP nie ucieleśnia wspomnianych aspektó, ale z takimi hasłami wybory wygrała :-)

 37. Ah, Dugin. Nie, dziękuję.

 38. @Futrzak – to niestety Ty uplotłas sobie chochoła bo w polsce NIE MA partii NEO nazistowskich ! A jesli masz inne dane to je podaj – TVN24 niewątpliwie byłby zainteresowany.
  ONR o którym prawdopodobnie piszesz jest co NAJWYŻEJ partią neofaszystowską – a i to mocno wątpliwa kwalifikacja. W dodatku jest to partia nie licząca się z poparciem poniżej 1% ( dla porównania AFD ma około 20% )
  Dlatego pisałem o poziomach IQ – kilka procent ( w sumie ) dla partii skrajnych jest NATURALNE jeśli wybory są WOLNE ( martwiłbym się o kraje gdzie scena jest zabetonowana i nie mają one reprezentacji )

 39. @karroryfer:

  Nie mowilam, o partiach, tylko o ORGANIZACJACH: „Jak narazie organizacje neonazistowskie otwarcie sobie w Polsce funkcjonuja, otwarcie gloszą rasizm”.

  Taka organizacja jest ONR.

  Nastepne twoje komentarze dyskutujące z chochołem lecą do spamu.

 40. Brawo futrzak, to nie może tak być żeby każdy mógł sobie myśleć co chce. W internecie powinny być tylko prawdziwe lewicowe treści.

  karroryfer wstydź się, jak byś czytał wartościowe informacje z DW to byś wiedział że faszyści w Polsce są tak aktywni że do Niemiec nawet jeżdżą rozruby robić

 41. @futrzak
  To może sam określę do jakich pytań odpowiadam.

  „Przyklejanie do tym milionom łatki na podstawie czynu jednego albo grupki psychotyków nie tylko jest nie w porządku ale łapie się na lewicowy bełkot niestety …

  Aha, to powiedz to polskim prawicowcom, co przyklejają taką łatkę kazdemu jednemu muzulmanowi, bo ISIS…
  Dopiero jak sie celowo ten schemat odwróci, to ból dupy, prawda? Dopiero teraz zauwazasz, jakie to absurdalne, prawda?

  BTW: identyfikujesz sie jako white supremacist? Na pewno?”

  Naprawdę, każdy kto wyraża obawy o to co może się stać jako white supremacist?
  To co się stało z dyskusją o imigrantach w Polsce nie ma żadnego związku z imigrantami. Partie polityczne ustawiają się tak, aby zająć pozycję najbardziej oddaloną od swojego przeciwnika. Dzięki temu poszerzają odległość jaka dzieli ludzi w poglądach, i mają bardziej stabilną pozycję. Potem biorą kredyty na kampanię wyborczą. Jak myślisz jeśli pójdziesz do banku i powiesz, że masz poparcie, w zależności od sondażu, między 15-25%, to na jaką liczbę bank będzie zwracał uwagę? Bo od procentów zależy dofinansowanie z budżetu. A kwestia imigrantów, niestety, nie została rozwiązana do dzisiaj.
  A marzy mi się to co robiły Niemcy w latach 80-tych z polskimi imigrantami, kiedy każdy był uczony języka i tego jak funkcjonuje państwo i prawo w RFN.
  Według eurostatu wydaliśmy najwięcej pozwoleń na pracę w 2018 dla imigrantów. Jakoś nie widzę szerzących się pogromów obcokrajowców. Stąd mój optymizm.
  Raport, na który się powołujesz ma bardzo dużo tabelek i danych do pytań typu – korelacja między przemocą a prawicowym autorytaryzmem. Pytania o lewicowych autorytaryzmów nie znalazłem. Proponuje zapytać mieszkańców Hamburga, co tym myślą, jak im antifa demoluje miasto. W moim komentarzu chodziło o pokazanie, że ludzie nie rozróżniają już pojęć lewica, prawica, faszyzm, komunizm. Stąd badanie pytające bezpośrednio o takie poglądy można sobie wsadzić gdzieś głęboko. Badanie z Onetu przynajmniej podawało konkretną definicję o ataki antysemickie, co jest przez pytanych rozumiane jednoznacznie.
  Badania na UW są robione od dekady, ale z treści wynika, że zmieniano metodologię i tematy na, których w poszczególnych latach się skupiano.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: