Posted by: futrzak | 23 February 2019

A co tam, panie, w Polsce słychać?

A kilku dzielnych chłopów pizgło na oponki pomnik przestępcy gwałciciela-pedofila.

Co z pomnikiem? Nic. Stoi juz spowrotem “na swoim miejscu”.

Kto broni pomnika przestępcy? A przewodniczący Solidarności. A Lech Wałęsa. A zatroskani, katoliccy obywatele.
Ba. Nawet neoliberalne media pochyliły się nad “barbarzyństwem”, ze jak to tak pomniki obalac! A w ogóle to jak ktoś śmie oskarżać kapłana, przecież nie było prawomocnego wyroku!

Otóż, drodzy obrońcy pedofila-gwałciciela. Przypomnijmy fakty:

Na księdza Jankowskiego doniósł jeden z chłopców, Sławomir z plebanii, miał 12 lat, jak go ksiądz Jankowski zgwałcił po raz pierwszy.
Chłopak zgłosił się na prokuraturę już jako młody mężczyzna, nie pracował, prostytuował się z mężczyznami, by mieć na alkohol i narkotyki. Jego matka sprzątała na plebanii w Brygidzie i też broniła księdza. Nie wierzyła synowi, stanęła po stronie oprawcy. Bo chłopak pił i ćpał. Nie radził sobie z ogromną krzywdą, którą dziecku zadał ksiądz. W Fakcie pisali wtedy, że Sławomir zgłosił Jankowskiego do prokuratury, bo chce wyłudzić pieniądze.

Ówczesny lokalny lider LPR Jacek Kurski (tak, ten od TVPiS dzisiaj) organizował wówczas w Gdańsku krucjaty w imię obrony dobrego imienia i czci kapelana Solidarności. Szefem LPRu i Kurskiego w 2004 roku był Roman Giertych. W 2007 roku został wiceministrem edukacji i wręczył medal KEN księdzu pedofilowi.

W postępowaniu prokuratorskim w 2004 roku powołany na biegłego znany seksuolog profesor Lew Starowicz, choć w ogóle nie widział Sławomira na oczy, wydał opinię, że chłopak jest niewiarygodny, a ksiądz Jankowski (którego też nie badał) ma po prostu ojcowską troskę i skłonność do pięknych ciał młodych chłopców, co wcale nie jest równoznaczne z pedofilią. Po prostu lubi się ocierać, przytulać, całować z dziećmi. Tak niektórzy mężczyźni mają.

Plebanię Jankowskiego przeszukano, prokuratura odnotowała, że znaleziono tam “filmy o treści pornograficznej”. Filmy “zaginęły” w postępowaniu, nikt się nimi nie zajmował, choć Sławomir zeznawał, że ksiądz oglądał filmy pedofilskie. I to z wieloma chłopcami. Przesłuchano bodajże tylko dwóch innych ministrantów, z kilkudziesięciu chłopców, którzy zeznali, że nic nie wiedzą.
Postępowanie w prokuraturze w 2004 roku umorzono.

cytat za Lidką Makowską


Responses

 1. No dobrze, ale do czego zmierzasz?
  Bo przecież każdy normalny człowiek wie (a jak nie wie, to powinien wiedzieć), że po przetoczeniu się przez polską kolektywną korę mózgową walca katechumicznego wyrosłego na nawozie uwielbienia do jotpedwa doszło do nieodwracalnych zmian osobowości u bytu zbiorowego zwanego też polskim społeczeństwem. Zawłaszczenie języka, instalacja dogmatów w codzienności i manipulacja wyobraźni zbiorowej w stronę kruchty w życiu codziennym i neoscholastyki w myśleniu warstwy wykształconej to jedynie pochodne, nieuniknione skutki. Gięcie prawa na korzyść kleru jest tylko jednym z wielu symptomów tego schorzenia.
  Mamy do czynienia z chorą zbiorowością, która w latach 80-tych odrzuciła umysłowy dorobek oświecenia i zaczęła łazić zez gitarą na pielgrzymki.

  Więc dobrze, że przypominasz, bo nigdy za mało. I jednocześnie zupełnie zbytecznie. Swiadomych nie musisz przekonywać, nieświadomych nie budzisz. Nie da rady.

 2. @telemach:

  Widzę, ze straciles nadzieję. Nie dziwię sie, mnie też szlag trafia i.. w ogole.
  Aczkolwiek z rozmow ze znajomymi i szerszymi kręgami (niech zyja media spolecznosciowe) widzę, ze jest nowe pokolenie, ktore nie zna historii.

  Na hasło Jankowski-gwałciciel robią baranie oczy. No to ja jestem tu, przypominam.
  Są też takie ludki, co to zyja tyle lat co ja, pamiętaja rzeczone czasy, ale usluznie wyrzucaja z pamięci wspomniany wyzej proces i pie*lą na temat Jankowskiego.

  Soooo here I am, przypominam, jak chociaz kilka osob zataguje i wrzuci do bookmarków i bedzie uzywac w dyskusji, to świetnie.

 3. @telemach:
  Nie zgadzam się z Twoją diagnozą.
  Po prostu w Polsce trochę bardziej niż w wielu innych krajach, osoby mające dobre dojście do władzy są po prostu wyjątkowo długo kryte pomimo coraz to nowszych dowodów przeciwko nim świadczących.
  A im bliżej tej władzy się jest i im wyżej ta władza sięga, tym więcej trzeba wysiłku, aby taką osobę z piedestału skutecznie zrzucić.
  Ile lat trwało, aby ktoś się na poważnie zajął sprawą Krystka “łowcy nastolatek”? Też się celebryci w jego i jego kompana obronie wypowiadali, a to był niski level dojść z ich strony.
  Ile lat zajęło zanim się dobrano Simonowi Molowi do skóry.
  A za to co już wiadomo o Jankowskim

 4. c.d.
  A za to co już wiadomo o Jankowskim, to powinna być seria programów w głównych dziennikach, wyjaśniających, dlaczego się usuwa jego pomnik itd. Powinno się ten ropień przeciąć natychmiast i skutecznie.
  Tylko nikomu na tym nie zależy, bo tę sprawę można, jak wiele innych, wykorzystywać do polaryzowania społeczeństwa.

 5. To taka nowa moda że wystarczy oskarżenie jakiegoś żula aby obalać pomniki ? Czy też może wystarczy że ktoś nosi sutannę i od razu jest pozbawiany praw publicznych ( zwłaszcza domniemania niewinności ?).

  PS. Zaznaczam że nigdy nie lubiłem ani nawet nie ceniłem Jankowskiego – ale skoro św Paweł z Gdańska wystawił mu ten pomnik to może warto poczekać na wyniki śledztwa i oficjalne usunięcie ( jeśli oskarzenia się potwierdzą )

 6. Henryk Jankowski to bardzo ciekawa postać. Naprawdę doskonale byłoby zobaczyć napisaną o nim monografię.
  Ja przynajmniej sytuację widzę tak:
  * zacznę od disclaimera: wyrokom gdańskich sądów i postępowaniom prokuratury z tego okręgu (całej apelacji gdańskiej) w sprawach osób publicznych i przestępczości zorganizowanej wierzyć nie należy. W praktycznie żadnym przypadku.

  Wieści o pedofilii Jankowskiego rozchodziły się dopiero w latach 90-tych, co w sumie jest dziwne. Chyb a, ze przyjmiemy zupełnie normalne wyjaśnienie- pedofilem był zawsze, jako że SB starała się wiedzieć o księżach możliwie dużo, to wiedzieli i o tym. I pomagali to ukryć, czy w ogóle wszystko ułatwiali.
  Za to on odgrywał wielkiego opozycjonistę, i co ważniejsze, uwiarygadniał Wałęsę. Oprócz tego był po prostu powazną figurą. A z takim hakiem oczywiście pomagali mu jak mogli. Dało się tylko do pewnego stopnia bo podobno był dość antypatyczny.
  Lew Starowicz też świetnie pasuje do tej układanki, bo to jest ekspert telewizyjny, dokładnie w stylu prof. Miodka, i innych podobnych. Normalne w sprawie z ginącymi aktami.
  Ale najciekawsze jest to, że Jankowski został w ten sposób zrobiony na taki pomnik, że dziś go chce bronić:
  1. Solidarność (bo symbol i się okaże, że superbezpieczna meta u Św. Brygidy była po prostu lokalem pod nadzorem SB.
  2. Salon. (bo i kto jeszcze miałby się okazać kapustą? Wałęsa, albo i gorzej)
  3. Kościół (bo swój, i co ważniejsze, w polskim Kościele pedofilii nie ma i nie było)
  4. salonik gdański razem z przestępczością zorganizowaną (bo ktoś mógłby zacząć zadawać pytania o sposób działania sądów i prokuratur w tym okręgu)
  5. orientacja narodowo-katolicka (bo przede wszystkim to Jankowski był antysemickim świrem)
  I teraz poszukajmy jednego środowiska mającego jakąkolwiek władzę i wpływy która nie miałaby żywotnego interesu podtrzymywaniu tej rzeźby z brązu.
  Prawdziwa monografia byłaby jednocześnie częścią potrzebnego rozliczenia z czasami stanu wojennego i późniejszymi, wyjaśnianiem białych plam pierwszej “Solidarności”, rozliczeniem ze złodziejstwem lat 90-tych i by mocno zahaczyło o całe środowisko gdańskich liberałów (czyli też np. D. Tuska) i jeszcze parę innych.

  Mam tylko wielką nadzieję (acz nie wiarę) że proces sądowy pójdzie w stronę rozliczania życiorysu H. Jankowskiego. Byłoby naprawdę zabawnie, ale to jest rzecz jakiej Polsce bardzo potrzeba.

 7. @RE:
  W punkt. Sam bym tego lepiej nie napisal, a mi samemu dokladni to samo przez glowe przbieglo.

 8. @PawełIW:

  To nie była diagnoza. To była konstatacja faktów, tak jak je widziałem i jak do mnie docierały. Zwróć uwagę, że komentarz dotyczył (moim zdaniem) nieodwracalnych zmian osobowości pewnego, określonego pokolenia. Pokolenie, które w takim kształcie i wymiarze zaistniało tylko w Polsce. W żadnym kraju tzw. cywilizacji zachodniej nie wydarzyła się w czasach nowożytnych taka erupcja dewocji prowadząca (pośrednio) do negacji nowożytnego dorobku umysłowego ludzkości.
  No, może z wyjątkiem Iranu w 1978/79.

 9. @karroryfer:

  A nie sądzisz, że jak się czyta:

  “Ks. Ludwik Kowalski, aktualny proboszcz parafii św. Brygidy, wygłosił mowę, w której bronił ks. Jankowskiego. Oskarżenia o pedofilię, które padły w jego kierunku, porównał do nienawiści i pomówień, których ofiarą był Jezus.
  (….)
  Brygida to najbardziej znana parafia w Polsce. Tutaj nadzieje się ziściły, dzięki ludziom walczącym o wolną Polskę. Wiele dzieje się w tej parafii. Media mało się interesują tym oświadczeniem, które wydała na początku grudnia kuria. Na ogół zajmują się pieniaczami i krzykaczami, którzy nie znali ks. Jankowskiego – stwierdził ks. Kowalski.”

  to można odnieść wrażenie, że to raczej ofiary pozbawione zostały (przez środowiska broniące księdza J.) praw publicznych skoro wolno bezkarnie i publicznie je oskarżać, lżyć i obrażać?

  Nie zaczepiam, pytam tylko.

 10. @telemach
  10/10
  Świetny opis naszego społeczeństwa. I niestety efektem tego jest postawa Polaków na tematy takie jak prawa gejów, aborcja, religia w szkołach, konkordat itd itd.
  Sam byłem tak uformowany – nie mogłem być inaczej, gdy rodzicami byli opozycjoniści niskiego szczebla, a urodziłem się w 1980 roku – stąd moje pierwsze wspomniania, to zabójstwo księdza Popiełuszki i msze za ojczyznę.
  Mi się udało uciec z myślenia schematami KK na każdy temat, moim rodzicom już oczywiście nie. Raczej jednak nie spodziewam się zmiany pokoleniowej – moi młodsi koledzy żenią się z jeszcze młodszymi kobietami i gdy je poznaję, to często jestem zdziwiony ich naprawdę ultrakatolickimi poglądami na wszystko. Chyba, że tak trafiam – ale poparcie PiS wśród młodych jest bardzo wysokie, więc to nie jest dowód anegdotyczny, a słuszne rozczarowanie opozycją nie powinno dawać samo w sobie tak wysokiego poparcia rządzącym. A oddzielić PiS od katolicyzmu się nie da.

 11. @Futrzak

  Nadzieję straciłem, ale tylko pod pewnymi względami. Np. jeśli chodzi o tempo i dynamikę mentalnych oraz obyczajowych przemian pomiędzy Bugiem i Odrą. W tym względzie nie mam już żadnych złudzeń. Nadzieję mam, ale raczej chyba nieuzasadnioną.

 12. A ja myślę, że panowie słuszną sprawę rozegrali w bardzo głupi sposób.
  Już wyjaśniam:

  Pomnika nie trzeba wywracać po kryjomu nocą. Spokojnie można to zrobić w biały dzień. Do tego wystarczy tylko przekonać gdańszczan że pomnik jest niestosowny, i później gdańszczanie mogą przekonać urząd miasta do jego usunięcia. Podobno jakoś w maju (?) urząd miasta i tak miał tą sprawę omawiać; to akurat dość czasu żeby się zorganizować.

  Co prawda można podejrzewać, że urząd miasta jest w jakiś sposób umoczony w chronienie ks. Jankowskiego. Ale jako że nie mówimy o dogłębnym przeorywaniu lokalnego układu, tylko o przeniesieniu pomnika – to pewnie byłoby im to łatwiej przełknąć. Może trzeba by pójść na jakieś dodatkowe ustępstwa. Może pomnik nie poszedłby na złom, tylko został na przykład przeniesiony na teren parafii. Polityka, pani droga; włodarzy można nie lubić, ale na ignorowaniu ich nie zajedzie się daleko.

  Niestety panowie z gdańszczanami nie porozmawiali, tylko przyjechali – z Warszawy – i pomnik wywrócili. A z tym mam kilka problemów.

  Po pierwsze i najważniejsze, panowie przekroczyli swoje kompetencje. Nie warszawiakom decydować o tym, jaki pomnik może stać w Gdańsku.
  Po drugie, panowie mogli wybrać mniej polaryzujący sposób na wyrażenie swojego sprzeciwu wobec wykorzystywania seksualnego przez księży. Gdyby tak zrobili, to znacznie łatwiej by im było pozyskać nowych zwolenników.
  Po trzecie, jeśli już panowie nie uznali za stosowne pozyskiwać nowych zwolenników to mogli chociaż poczekać do tego maja. Być może sprawa rozwiązałaby się po ich myśli sama z siebie, a oni w tym czasie mogliby się zająć inną podobną sprawą; wybór niestety mają spory.
  Po czwarte, pomników nie powinno się przewracać. Art. 261 Kodeksu karnego mówi: “kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”. Artykuł stosuje się również do pomników osób, które nie zasługują na bycie uczczoną.

 13. No to może wyjaśnię trochę o co tu chodzi, bo najwyraźniej to tajemnica ;)
  .
  Opozycjoniści rozkradli sporą część pieniędzy z CIA. Byli ludzie, którzy chcieli, gdy uzyskali taką możliwość, to wyjaśnić – wiadomo, jak ktoś kradł przedtem, to i potem będzie kradł; nie mówiąc już o tym, ze ludzie w coś umoczeni nie są najlepszym wyborem…
  I to właśnie ksiądz Jankowski to zablokował, oświadczając oficjalnie, że wszystko odbyło się najzupełniej prawidłowo, a on osobiście to gwarantuje.
  .
  Trudno się dziwić, że mógł liczyć na wdzięczność wielu polityków.
  Trudno się też dziwić, że nie zauważano jego pociągu do ministrantów ;)
  .
  A jego pomnik symbolizuje coś innego, niż się wam wydaje :)
  .
  [OD MODERATORA: tutaj była linijka usunięta w moderacji, bo na moim blogu nie promuję zapiekłego antysemityzmu ani ruskich trolli………]

 14. @Futrzak
  Co nie zmienia faktu, że on jest jednym z raczej niewielu ludzi, którzy o tej historycznej ciekawostce pisali…
  Bo, od światłych, liberalnych i postępowych prawdziwych Europejczykach raczej tego się nie dowiedziałaś, prawda ;) I raczej się – dziwnym trafem – ne dowiesz ;)
  .
  “ruskich trolli” – można prosić o uzasadnienie? Serio pytam.

 15. @Mirosław Mączka
  Zdążyłem zobaczyć o kim była mowa więc odpowiem:
  Uzasadnieniem jest cała twórczość tego pana, udzielającego się od 30 lat, więc jest tego sporo. W każdym momencie wspierał on aktualną linię i interesy Moskwy starając się manipulować polska opinią publiczną w celu dyskredytowania ludzi mogących prezentować rozsądne alternatywy oraz wnosząc do polskiej debaty publicznej inwektywy, rasizm i ogólnie rozbijając debatę publiczna.
  To jest praca zawodowych kremlowskich trolli i on robi dokładnie to samo. Przez całą swoją karierę. Nie on jeden, schemat powtarza się wystarczająco często aby łatwo go rozpoznawać.

 16. @Miroslaw M. Mączka

  Bo, od światłych, liberalnych i postępowych prawdziwych Europejczykach raczej tego się nie dowiedziałaś

  Czy powyzszym okresleniem nazywasz GazWyb i inne neolibskie media w Polsce?

 17. “Czy powyzszym okresleniem nazywasz GazWyb i inne neolibskie media w Polsce?”
  Tyż ;) Ogólnie mówiąc, mam na myśli styropianowe śmiecie w wersji światłej i europejskiej.
  .
  “każdym momencie wspierał on aktualną linię i interesy Moskwy”
  Oooo! Widzę, że jesteś oddaną czytelniczką ‘Frondy’! Jakie to dziwne :) No i któż by się tego spodziewał :) Ale brawo za odwagę przyznania się :)
  .
  (Zapewniam, ze czytuję różnych bloggerów, czasami mających dziwaczne poglądy ;) )

 18. @Miroslaw Maczka:

  Fajnie, ze cytujesz RE, a zwracasz sie do mnie. Moze jednak więcej uwagi przy czytaniu cudzych komentarzy i ich komentowaniu?

  BTW:
  ani ja ani RE nie jestesmy czytelnikami Frondy.
  Wybacz, ale dyskusja na tym poziomie to jest dno i jesli zamierzasz ja w takim stylu kontynuowac, bedzie moderowana.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: